Абсолютні зоряні величини і світність зорі

§13. Фізичні характеристики зір

3.Абсолютні зоряні величини і світність зорі

Хоча Сонце є найяскравішим світилом на нашому небі, це не означає, що воно випромінює більше енергії, ніж інші зорі. З курсу фізики відомо, що освітленість, яку створюють джерела енергії, залежить від відстані до них, тому невелика лампочка у вашій кімнаті може здаватися набагато яскравішою, ніж далекий прожектор. Для визначення світності, або загальної потужності випромінювання, астрономи вводять поняття абсолютної зоряної величини М. Зоряну величину, яку мала

б зоря на стандартній відстані г0 = 10 пк, називають абсолютною зоряною величиною. Приблизно на такій відстані (11 пк, або 36 св. років) від нас розташована зоря Арктур, вона має видиму зоряну величину, яка майже дорівнює абсолютній. Сонце на відстані 10 пк мало б вигляд досить слабкої зорі п’ятої зоряної величини, тобто абсолютна зоряна величина Сонця =*+5т.

Якщо відома відстань до зорі г в парсеках та її видима зоряна величина т, то абсолютну зоряну величину М можна визначити за допомогою такої формули:

Абсолютні зоряні величини і світність зорі

Абсолютна зоряна величина М визначає яскравість, яку мала б зоря на стандартній відстані

10 пк. Світність зорі визначає потужність випромінювання зорі.

За одиницю світності приймається потужність випромінювання Сонця 4 1026 Вт.

Світність зорі визначає кількість енергії, що випромінює зоря за одиницю часу, тобто потужність випромінювання зорі. За одиницю світності в астрономії приймають потужність випромінювання Сонця 4 10 Вт. Якщо відома абсолютна зоряна величина зорі М, то її світність визначається за допомогою такої формули:

Абсолютні зоряні величини і світність зорі (13.6)

Абсолютні зоряні величини і світність зорі

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Абсолютні зоряні величини і світність зорі - Астрономія