АГРЕСИВНА ПОВЕДІНКА ТВАРИН, ЇЇ ПРОЯВИ І ЗНАЧЕННЯ

ТЕМА 3. ПОВЕДІНКА ТВАРИН
& 41. АГРЕСИВНА ПОВЕДІНКА ТВАРИН, ЇЇ ПРОЯВИ І ЗНАЧЕННЯ

Ви дізнаєтеся про те, що таке агресивна поведінка тварин, про її прояви та значення, а також про ритуальну або демонстративну поведінку.

– Чому в народі кажуть “живуть як кішка з собакою”?

У більшості тварин агресія спостерігається в період розмноження. Де явище добре вивчене на прикладі птахів і деяких риб. Самці таких тварин в період розмноження агресивно реагують на суперника, що наближається до кордонів гніздової території,

З попереднього

параграфа ви дізнались, що встановлення ієрархічних відносин у групі тварин е необхідною умовою її існування. При цьому, як довів Конрад Лоренц, існування груп з тісними зв’язками між особинами можливе лише у тварин з досить розвиненою здатністю до спрямованої агресії. При цьому значущою є саме внутрішньовидова агресія.

Внутрішньовидова агресія протидіє проникненню в групу чужих особин свого виду, а також обмежує її чисельність (для цього слабших самців виганяють із групи). Таким чином частина особин може поповнити інші групи, в яких, наприклад, є нестача самців.

Внутрішньовидова агресія допомагає

встановити упорядковані відносини між тваринами, що приводить до розподілу ролей, які виконують ті або інші особини. Так, у зграї вовків є вожак, а всі інші виконують другорядні функції.

Агресивна поведінка тварин реалізується різноманітними способами. Всі знають про шлюбні турніри самців. Проте найчастіше те, що вчені називають агресією, проявляється як ритуальна, або демонстративна, поведінка.

Ритуали загрози. Тваринам вигідніше замість прямої агресії (бійки) лише демонструвати її загрозу, тобто можливість нападу. Як правило, такої демонстрації цілком достатньо. Сильніша особина перемагає у сутичці, не вдаючись до бійки. Супротивника можна налякати, якщо просто показати йому засоби захисту і нападу, які притаманні даному виду тварин.

У риб такими засобами можуть бути шипи в плавцях. Тому риби піднімають плавці, погрожуючи супротивнику шипами (мал. 249)). У плазунів, птахів і ссавців знаряддя нападу й захисту найчастіше містяться на щелепах, тому вони демонструють загрозу, розкриваючи рота. При цьому у багатьох видів це супроводжується змінами зовнішнього вигляду: розширюються або звужуються очі, притискаються вуха, вигинаються губи (мал. 250). Такі демонстрації часто супроводжуються звуками (шипінням плазунів, ревом ссавців).

У більшості тварин при демонстраціях перевагу мають більші за розміром особини. Хто з двох тварин одного виду більший, той – старший, а отже, сильніший і досвідченіший.

Ця програма є вродженою у багатьох риб, земноводних, плазунів, які можуть рости все життя. Хоча ріст птахів і ссавців припиняється у певному віці, демонстрація розмірів характерна і для цих тварин.

Саме тому, тварини часто використовують різноманітні способи тимчасового візуального збільшення своїх розмірів. Особливо це ефективно при захисті від хижаків.

АГРЕСИВНА ПОВЕДІНКА ТВАРИН, ЇЇ ПРОЯВИ І ЗНАЧЕННЯ

Мал. 249. Звичайна крилатка, розставляючи свої отруйні плавці, не лише попереджає про свою небезпечність, а й зорово збільшує свої розміри майже вдвічі

АГРЕСИВНА ПОВЕДІНКА ТВАРИН, ЇЇ ПРОЯВИ І ЗНАЧЕННЯ

Мал. 250. Кіт демонструє загрозу

АГРЕСИВНА ПОВЕДІНКА ТВАРИН, ЇЇ ПРОЯВИ І ЗНАЧЕННЯ

Мал. 251. Риба-їжак

Мабуть найпростіший спосіб – це надутися, набравши в себе більше повітря. Так захищаються від хижаків деякі ропухи, а серед риб – риба-їжак (мал. 251).

Птахи імітують збільшення розмірів, розпушуючи пір’я, а ссавці – здиблюючи хутро.

Інший спосіб збільшити розміри, яким користуються, зокрема, ведмеді – стати на задні ноги. Кобри під час небезпеки або з’ясуванні відносин між самцями демонстративно піднімають передню частину тіла і розширюють “каптур”, тим самим також візуально збільшуючи свої розміри.

Візуально збільшити свої розміри можна ще й піднявши гребінець над головою. Дим прийомом користуються риби, плазуни, птахи.

Нарешті, для вдаваного збільшення розмірів можна просто зайняти позицію на більшій висоті, щоб змусити суперника дивитися знизу вгору. Так, коли зграя птахів сідає на дерево, то домінантні особини займають найвищі гілки, а за верхівку часто доводиться поборотися.

Та тварина, що програла, навпаки демонструє свій нижчий статус, ховаючи шипи, кігті, зуби, роги.

Багато тварин падають і перевертаються черевом догори. Пpи цьому переможець одразу відмовляється від агресії.

Таким чином, ритуали і демонстрації у тварин можна поділити на два види: ритуали загрози та ритуали умиротворення.

Цікаво знати

У котів і собак різне демонстративна поведінка. Якщо собака притискає вуха, присідає до землі, виляє хвостом – це запрошення до гри, що є ритуалом умиротворення. Навпаки, коли кіт притискає вуха, присідає до землі й виляє, або, як ще кажуть, б’є хвостом – це ритуал загрози. Тому кіт і собака дуже часто просто не розуміють одне одного.

Ритуалом умиротворення може бути демонстративне підставляння найбільш вразливої частини тіла. Таку поведінку часто демонструють саме найсильніші (домінантні) особини. Так, при зустрічі двох вовків або собак, сильніша тварина відвертає голову і підставляє своєму супернику шию, вигнуту назустріч можливому укусу. Ворони в такій ситуації підставляють своєму супернику око.

Однак такі ж пози можуть демонструвати й слабші тварини. Так галка підставляє незахищену потилицю. Подібним чином демонструють умиротворення і мартини. Собаки і вовки в таких випадках падають на спину, підставляючи супротивнику вразливі місця (мал. 252).

АГРЕСИВНА ПОВЕДІНКА ТВАРИН, ЇЇ ПРОЯВИ І ЗНАЧЕННЯ

Мал. 252. Ритуал умиротворення у вовків

Досить поширеним ритуалом умиротворення є відтворення деяких елементів дитячої поведінки. Наприклад, у собак підпорядкована тварина починає скавчати і прагне лизнути домінантну особину в кути рота. Ця поза нагадує дії щеняти, що випрошує корм у дорослої тварини.

Зведення агресивності до ритуалу є особливо важливим дня збереження тих видів, які мають органи, здатні завдати супернику смертельного удару. Так, наприклад, самці деяких павуків, при з’ясуванні відносин, ніколи не використовують свої хеліцери, на кінцях яких відкриваються протоки отруйних залоз. Замість цього вони завдають один одному абсолютно безболісних ударів передніми кінцівками. Так само змії ніколи не використовують отруйні зуби як зброю в зіткненнях між самцями.

Спостереження етологів підтверджують, що агресивні сутички в групах гризунів частіше призводять до загибелі одного із супротивників, ніж у групах хижаків, наприклад, вовків. Це пояснюється розвиненою ритуальною (демонстративною) поведінкою у хижаків.

ВИСНОВКИ

1. Існування груп з тісними індивідуальними з в’язками між особинами можливе лише у тварин з розвиненою агресивною поведінкою.

2. У випадку ритуальної, або демонстративної, поведінки замість прямої агресії демонструється лише її загроза.

3. До найпоширеніших ритуалів умиротворення відносяться демонстративне підставляння найуразливішої частини тіла та відтворення елементів дитячої поведінки.

ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ, ЯКІ ПОТРІБНО ЗАСВОЇТИ

Внутрішньовидова агресія, ритуал загрози, ритуал умиротворення, ритуальна, або демонстративна, поведінка.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

1. Яке значення має агресивна поведінка тварин?

2. Які приклади ритуальної поведінки тварин ви можете навести?

3. Наведіть приклади ритуалів умиротворення.

4. Наведіть приклади перетворення агресивної поведінки на ритуал.

5. Як тварини можуть демонструвати свою перевагу над супротивником?

ЗАВДАННЯ

У відомому фільмі режисера Джеймі Юйса “Боги, напевно, з’їхали з глузду. 2” про життя африканського племені бушменів, є епізод, коли маленький бушмен залишився в савані на самоті. Там його почала переслідувати велика і страшна гієна. Але малюк не розгубився. він відірвав від дерева великий шматок кори і підняв його над головою. Гієна, побачивши це, відступила.

Дайте відповідь на запитання:

1. Чому злякалася гієна?

2. Яку форму поведінки використав маленький бушмен?

3. Які тварини користуються подібним прийомом і для чого?

ПРАКТИЧНА РОБОТА 7

ВИЗНАЧЕННЯ НАПРАВЛЕНОСТІ ПОВЕДІНКОВИХ АКТІВ ТВАРИН

Мета роботи: ознайомитися з основними поведінковими актами тварин, навчитися визначати форми поведінки тварин.

Матеріал: відеофільми про поведінку тварин, якими можна скористатися при виконанні практичної роботи.

Обладнання, інструменти та реактиви: мультимедійний проектор, комп’ютер або інтерактивна дошка.

Хід роботи1

І. Визначення направленості і форм гніздової поведінки у птахів.

1. Перегляньте відеофільм про догляд птахів за гніздом та пташенятами. Під час перегляду уважно спостерігайте за діями птахів-батьків і пташенят.

2. Накресліть у зошиті таблицю поведінкових актів птахів-батьків і пташенят і занесіть у стовпчик “Дія тварини” ці дії. Наприклад, для самця: “Співає”, “Шукає корм”, “Годує самку”, “Годує пташенят”. Для самки: “Насиджує яйця”, “Доглядає за гніздом”, “Шукає корм”, “Годує пташенят”. Для пташенят: “Просять їжу, розкриваючи рота” або “Просять їжу, клюючи батьків в основу дзьоба”, “Ховаються”, “Шукають корм” т. ін.

При потребі перегляньте відеофільм повторно. Якщо немає можливості розрізнити самця і самку, визначте поведінкові дії птахів-батьків загалом.

Один з варіантів практичної робота обирає вчитель у залежності від наявного відеоматеріалу.

Таблиця 1. Поведінкові акти птахів

Дія тварини

Направленість дії

Форма поведінки

Самка

Приносить корм

Прибирає в гнізді

Самець

Пташенята

3. Визначте, яку направленість мають ці дії (живлення, розмноження, захист території, очищення гнізда від екскрементів і паразитів, навчання, захист від хижаків, маскування та ін.). Запишіть результат у таблицю.

4. Визначте, до якої з перерахованих форм поведінки відносяться ці дії: харчова поведінка, батьківська поведінка, комфортна поведінка, захисна поведінка, агресивна поведінка, суспільна поведінка, дослідницька поведінка. Запишіть результати в таблицю.

5. Дайте відповіді на запитання: 1. Які пташенята у птахів, яких ви спостерігали – гніздові чи виводкові? 2. Які форми поведінки переважають під час догляду за гніздом і пташенятами у птахів-батьків? 3. Які форми поведінки переважають у пташенят?

II. Визначення направленості та форме поведінки тварин у різноманітних ситуаціях.

1. Перегляньте інші короткі відеофільми про поведінку різних тварин (зa вибором учителя). Під час перегляду визначте дії тварин. Занесіть їх у таблицю, встановіть їх направленість та визначте форму поведінки (за зразком, вказаним у попередніх завданнях).

Таблиця 2. Поведінкові акти різних тварин

Тварина

Дія тварини

Направленість дії

Форма поведінки

2. Дайте відповіді на запитання: 1. Які форми поведінки притаманні тваринам у шлюбний період? 2. Яка форма поведінки характерна для тварин, що зустрілися з незнайомим об’єктом? 3. Як суспільна поведінка проявляється у тварин? Яким тваринам притаманна суспільна поведінка?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


АГРЕСИВНА ПОВЕДІНКА ТВАРИН, ЇЇ ПРОЯВИ І ЗНАЧЕННЯ - Біологія