Аналіз контрольної роботи. Частини мови: повторення вивченого у 1-3 класах
Тема. Аналіз контрольної роботи. Частини мови: повторення вивченого у 1-3 класах. (Вправи 90-94).
Мета. Повторити інформацію про значення слова у мові та мовленні, про здатність слова розкривати різнобарвний світ навколо нас, називати предмети, дії, ознаки предметів, групуватися у частини мови. Збагачувати активний словник учнів.
Виховувати бережне ставлення до використання слів у своєму мовленні.
Обладнання: портрет Ліни Костенко, таблиця “Частини мови”, підручник, зошит.
Хід уроку
І. Організація класу. Мотивація навчальної
Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
– Прочитайте, якими однорідними членами речення ви замінили виділені слова у домашньому завданні.
– А які ж члени речення називаються однорідними? (Однорідні члени речення – це слова, які допомагають нам розкривати різнобарвний світ навколо нас, називати предмети, ознаки предметів, дії, мають різні значення, можуть групуватися у частини мови.)
III. Актуалізація знань.
– Пригадайте, що ви знаєте про частини мови з того, що ви вчили раніше.
– Прочитайте
– Знайдіть однорідні присудки. Яку картину малюють вони у вашій уяві? Якою частиною мови виражені?
– Друге завдання виконайте колективно: знайдіть у вірші дієслова майбутнього часу, доберіть до них форми теперішнього часу, запишіть за зразком, даним у підручнику.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення теми уроку. Постановка проблемної ситуації.
– А тепер прочитайте епіграф до уроку: “Осінні хмари сірі, як слони”. Це слова з вірша поетеси Ліни Костенко, з віршами якої ми часто зустрічаємося у цьому підручнику.
Вчитель демонструє портрет Ліни Костенко і пропонує прочитати текст вірша у вправі 92 (с. 47), записати епіграф до уроку та порівняти його зміст з текстом вірша.
– Скільки речень у вірші?
– Чому ви так вважаєте?
– Розберіть кожне слово цього вірша за частинами мови.
– До якої частини мови належить слово я?
2. Розв’язання проблемної ситуації через опрацювання нового матеріалу.
Робота з таблицею підручника (с. 47) під керівництвом вчителя.
– Прочитайте таблицю. Подумайте, за якими ознаками ми розрізняємо частини мови.
– Зробіть висновок, доповніть таблицю прикладами названих частин мови.
– Доведіть, чим прийменник і сполучник відрізняються від інших частин мови.
– Чи знайшли ви у таблиці слово я?
– Отже, ми знаємо ще не всі частини мови і на нас чекають нові відкриття.
3. Каліграфічна хвилинка за вправою 91 (с. 46).
– Утворіть із поданих складів слова і запишіть їх. (Жовтень, жовтіє, жовтий.)
– Визначте, до яких частин мови належать ці спільнокореневі слова, доведіть свою думку.
– Виділіть спільну частину споріднених слів.
V. Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Читання казки з вправи 93.
Читає учень, а за браком часу може читати вчитель.
– Назвіть вжиті у тексті дієслова-синоніми. (Величається, красується.)
– Як ви гадаєте, з якою метою вони вжиті у казці?
– Спишіть перше речення третього абзацу, розберіть його за частинами мови графічно: дієслова підкреслюйте двома рисками, іменники – однією, прикметники – хвилястою.
2. Розвиток мовлення (робота в парах).
– Перегляньте текст казки, придумайте продовження та перекажіть її виразно, передаючи інтонацію мовлення осіб-героїв твору (автора, Сосонки, Берізки, Липки).
3. Робота в зошиті.
VII. Підсумок уроку.
– Відгадайте загадку: “В дорогу вирушаю, щоб дістатись небокраю.
Я за ним, він – утікати, не дається наздогнати”.
– Запишіть відгадку. (Небокрай, обрій, горизонт.)
– Доведіть, що слова небокрай, обрій є синонімами до слова горизонт.
– До яких частин мови належать ці слова?
– Що нового ви дізналися про частини мови на уроці? За якими ознаками ми їх розрізняємо?
Матеріал для вчителя
Горизонт – видима межа між землею і небом.
VIII. Домашнє завдання.
1. Вправа 94.1 (списати народні прикмети і прислів’я).
2. Для тих, хто хоче знати більше: вправа 94.2 (виписати 2-3 прислів’я, у яких використані слова з переносним значенням. Указати, до якої частини мови вони належать).
?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?