Аналіз контрольного диктанту. Контрольне аудіювання

І СЕМЕСТР

ПРИКМЕТНИК

Урок № 48

Аналіз контрольного диктанту. Контрольне аудіювання

Мета: з”ясувати рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння слухати-розуміти; проаналізувати допущені учнями в диктанті типові помилки, удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці, вміння самостійно мислити; навички колективної та самостійної роботи.

Тип уроку: комбінований урок (перевірка й облік сформованих умінь; аналіз контрольної роботи).

Хід уроку

І. Повідомлення мети і завдань уроку.

Мотивація навчання.

ІІ. Проведення контрольного аудіювання.

ІІІ. Підбиття підсумків контрольного диктанту.

– Відзначення найбільш вдалих робіт.

– З’ясування типових помилок. Бесіда про характер помилок

– Оголошення оцінок, повернення зошитів.

– Колективне опрацювання допущених учнями типових помилок.

– Самостійна робота над допущеними в диктанті помилками.

ІV. Підбиття підсумків уроку.

V. Домашнє завдання.

Завершити роботу над помилками.

Текст для контрольного аудіювання

Андрійко і вовк

Вовк уже не котився – його котив вітер. Його закотило в лісосмугу,

він обійняв лапами якусь деревину, навіть учепився за неї зубами, але вітер відірвав вовка і від неї. Його котило на вогні невеликого виселка, і він нічого не міг удіяти: тільк-но ставав на зневилені лапи, як вітер здував його і робив своє…

Знайшли вовка льотчики. Вранці капітан Петро Лях біг на фіззарядку і за щось зачепився. Впав, витрусив сніг з-під майки, придивився – собака.

– Хлопці, чий собака? – гукнув Петро своїм товаришам.

– Де?

– А ось, замерз.

Льотчики чобітьми повідкидали з вовка сніг.

– Цуценятко – слава Богі! – сказав Петро. – Щось змахує на вовка. Андрійку!

Прибіг Андрійко Лях, став на коліна, придивився і прошепотів:

– Вовк! Тату, це вовк! Не канадський, не кордільєрський, а наш степовий вовк!

– Замерз, бідолаха… Чи, може, вбили? Але хто? – звернувся Петро до товаришів. – Добре, побігли на зарядку, потім розберемося!

Льотчики побігли на спортивний майданчик. Андрійко схилився над сіроманцем, відгорнув йому сніг від пащі – під пащею сніг трохи відтанув. Андрійко підняв вовчу голову і закричав:

– Тату! Вовк живий!

Доки біг тато з товаришами, Андрійко потягнув вовка до гаражів.

– Тату, розпалюй плитку в гаражі, я його тягну… Він дихає…

– Не тягни! Покинь, бо може вкусить, – крикнула од порога Андрійкова мати.

– Не вкусить! Він непритомний. І, видно, голодний, глянь, які ребра, тому й прийшов до нас при такому вітрі та при зимі, – Андрійко заволік Сіроманця в гараж, підстелив під нього стру куфайку. Петро Лях нагримав на сина:

– Не підходь до нього! Якщо вовк, то нехай буде вовк. А ти не підходь! Хай полежить до вечора, може, одійде.

Петро Лях розпалив плитку. Його товариші льотчики миттю збили в кутку гаража вовкові клітку, принесли м”яса й води. Потім Андрійків тато з товаришами пішли до своїх зелених машин.

…Минули дні, і не раз можна було бачити сіроманця в ярах за висілком: він сидів і терпляче чекав, доки Андрійко лях накатається на лижах з однокласниками. Хлопчики гасали навколо вовка, перекидались, падали, виходило часом не без бійки та сліз: тоді Сіроманець подавав голос, і вся ватага рушала за ним снігами у виселок додому.

Льотчики видовбали ломами в мерзлій землі Сіроманцеві яму під лісосмугою, вкрили її соняшничинням, і він став там жити, аби не нюхати бензину в гаражі. Їсти йому приносили, та він тепер і сам добував дещо в полях, щоб не засиджуватись.

Невдовзі трапилася пригода. Після обіду Андрійко взяв лижі і пішов у степ. Стемніло. Але хлопця все не було. Мати оббігала всі будинки – нема. А тут почалася заметіль.

Петро Лях, як птах проти бурі, заточуючись і провалюючись в темно-білі снігові вирви, подався до лісосмуги, до вовчого пристановиська.

Вітер розніс соняшничиння, яма завалена снігом, вовка не було.

У цей час вовк тягнув Андрійка за комір. Вітер підганяв їх на снігових белебнях, але як тільки вони скочувалися в яр – отут Сіроманцеві доводилося похекати та попріти. Тоді вовк закидав Андрійка собі на спину, розсував грудбми свіжий сніг, лапи ставали на твердіше, і вони просувалися до висілка. Андрійко обнімав вовка урками й ногами, щоб не зсуватися, щоб вовкові було легше.

Льотчики з ракетницями й ліхтарями вийшли за лісосмугу, але що побачиш у кьому сніговому ревінні?

Вовк поклав Андрійка на сніг і почав рити в снігу яму. Вирив яму, зсунув туди Андрійка і сам ліг біля нього. Почувши постріли ракетниці, він вискочив з ями й завив. Так він не вив ще ніколи. Він усе своє життя завивав з голоду або з горя. Тепер у його завиванні була надія і радість.

Андрійків тато й льотчики поскидали з себе кожухи, щоб легше було бігти, й кинулися на вовчий голос. Коли вони підбігли, знесилений вовк лежав на снігу. На його спиін лежав Андрійко (За М. Вінграновським; 600 сл.)

На кожне із запитань вибрати правильну відповідь:

1. Вітром вовка закотило у:

А поле;

Б степ;

В ліс;

U Г лісосмугу.

2. Змерзлого вовка знайшли:

А солдати;

U Б льотчики;

В спортсмени;

Г лісники.

3. Що вовк живий, Андрійко зрозумів із того, що:

А він ледь помітно дихав;

Б поворушився;

U В під його пащею відтанув сніг;

Г з його очей викотилася сльоза.

4. Андрійко самотужки потягнув вовка до:

А хати;

Б сараю;

В клуні;

U Г гаража.

5. Видужавши, сіроманець оселився у

А гаражі;

Б сінях;

U В викопаній для нього ямі під лісосмугою;

Г виритій ним норі під корінням дереаа.

6. Андрійко та Сіроманець потрапили:

А під зливу в лісі;

Б у викопану мисливцями яму;

В в ополонку на річці;

U Г у заметіль у степу.

7. Потрапивши у скруту, вовк:

А покинув Андрійка, щоб урятуватися самому;

U Б тягнув Андрійка то за комір, то на спині;

В ніс Андрійка перед собою, ухопивши зубами за одяг;

Г котив хлопця перед собою.

8. На пошуки хлопця люди вирушили з:

U А ракетницями та ліхтарями;

Б ракетницями й рушницями;

В ліхтарями та палицями;

Г ліхтарями й лопатами.

9. Вовк вирив у снігу яму, щоб

А закопавши хлопчика, позбутися його;

Б залізши в яму, лягти під хлопчика й перечекати заметіль;

U В затуливши від вітру й морозу, зігріти хлопця;

Г хлопчик у ямі дочекався, поки вовк приведе людей.

10. Коли підбігли люди, Андрійко

А сам лежав у ямі;

Б лежав біля ями поруч із вовком;

В лежав у ямі поряд з вовком;

U Г лежав на спині вовка.

11. Головна думка опрацьованого уривка така:

А засудження людської необережності;

Б схвалення дружби людей і диких звірів;

U В ствердження того, що милосердя породжує милосердя;

Г засудження неуваги батьків до своїх дітей.

12. Підтвердженням того, що дружба з хлопчиком змінила вовчу натуру, є те, що:

А хижак оселився в ямі за лісосмугою;

Б вовк супроводжував хлопця на прогулянках;

В вовк перестав боятися людей;

U Г у його завиванні вперше бриніла надія на порятунок дитини й радість.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Аналіз контрольного диктанту. Контрольне аудіювання - Плани-конспекти уроків по українській мові