АНТАРКТИДА Й АНТАРКТИКА. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ. ВІДКРИТТЯ ТА СУЧАСНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

УРОК 38. АНТАРКТИДА Й АНТАРКТИКА. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ. ВІДКРИТТЯ ТА СУЧАСНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

Навчальна мета: ознайомити з поняттям “Антарктика”, загальними відомостями про Антарктиду, особливостями водних мас Південного океану; формувати знання про своєрідність фізико-географічного положення материка; поглибити та систематизувати знання про відкриття Антарктиди, сучасні наукові дослідження материка; вдосконалювати уміння та навички визначати географічне положення, характеризувати основні етапи дослідження материка; розвивати інтерес

до вивчення теми.

Обладнання: карта Антарктиди, портрети дослідників (Т Беллінсгаузена, М. Лазарєва, р. Скотта, р. Амундсена), ілюстративні (відео)матеріали про природу Антарктиди, контурні карти.

Основні поняття: Антарктика, полюс, полярне коло, навколосвітня подорож, експедиція, наукова станція.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

Антарктида – найбільш холодний і віддалений материк нашої планети. Оскільки континент розташований на протилежному боці земної кулі відносно Арктики, йому дали назву

Антарктида, що в перекладі з грецької мови буквально означає “протилежний Арктиці”.

Природа Антарктиди ще до кінця не досліджена. Можливо, кому-небудь з вас доведеться розкривати таємниці, які надійно скриті під товщею льоду. Але для того щоб зробити нові відкриття, потрібно детально ознайомитися з предметом дослідження.

III. Актуалізація опорних знань та вмінь

– Що вам відомо про відкриття Антарктиди?

– Чому Антарктида була відкрита пізніше інших материків?

– Які океани омивають береги Антарктиди?

– Які материки розташовані найближче до Антарктиди?

– Яке місце серед інших материків посідає Антарктида за площею?

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Географічне положення Антарктиди

За типовим планом і картами атласа охарактеризувати географічне положення Антарктиди.

Антарктика – територія, яка включає материк Антарктида, а також водні простори океанів з островами до 50-60° пд. ш., які прилягають до неї.

Антарктида – материк, розміщений у Південній півкулі майже повністю у межах Південного полярного кола. Континент перетинають усі меридіани, які сходяться в точці Південного географічного полюса. Антарктиду омивають води трьох океанів: Індійського, Тихого й Атлантичного. Урізаючись у береги материка, вони утворюють моря (Веделла, Росса та ін.). Антарктида значно віддалена від інших материків південної півкулі, а від найближчого – Південної Америки – її відокремлює протока Дрейка завширшки близько 900 км. Робота з картою

2. Відкриття й дослідження антарктиди Повідомлення учнів

Уперше невідома Південна земля з’явилася на карті як плід уяви голландського географа Г. Меркатора в XV ст. Знаменитий англійський мореплавець Дж. Кук, який у 1772-1775 рр. здійснив навколосвітню подорож, перетнув Південне полярне коло, однак материка не знайшов і заявив, що його взагалі знайти неможливо через льоди, які роблять землю недоступною.

Відкриття Антарктиди відбулося 28 січня 1820 р. російською експедицією Т. Беллінсгаузена і М. Лазарєва, яка на двох вітрильних судах – “Восток” і “Мирний” – пройшла вздовж узбережжя материка, відкривши низку островів і довівши можливість плавання в антарктичних водах.

Першим досяг Південного полюса норвезький полярний дослідник Р. Амундсен 14 грудня 1911 р. Англієць Р. Скотт дійшов до полюса у січні 1912 р. На зворотному шляху на відстані 18 км від берегового табору Скотт і його супутники загинули.

Систематичне вивчення природи Антарктиди розпочалося після Другої світової війни. У 1957 р. у зв’язку з підготовкою і проведенням третього Міжнародного географічного року була розроблена єдина програма досліджень, був укладений договір, який проголошував свободу наукових досліджень у будь-яких районах Антарктиди і використання цього материка тільки з мирною метою. На його території працюють більш ніж 40 наукових станцій різних держав. У 1994 р. Україна стала членом Міжнародного комітету антарктичних досліджень. 6 лютого 1996 р. у власність України була передана науково-дослідна станція “Фарадей”, яка раніше належала Великій Британії. Перша українська станція дістала назву “Академік Вернадський”. Учені вивчають льодовиковий покрив, геологічну будову материка, клімат, органічний світ, ведуть спостереження за змінами озонового шару планети.

3. Особливості водних мас Південного океану

Антарктиду омивають води трьох океанів – Тихого, Індійського та Атлантичного. Однак, на думку деяких учених-океанографів, властивості вод істотно відрізняються від водних мас названих океанів, що дає їм підставу виділяти п’ятий – Південний океан.

V. Закріплення вивченого матеріалу

– У чому полягає незвичайність географічного положення Антарктиди?

– Які моря й океани омивають береги Антарктиди?

– Чому під час вивчення географічного положення Антарктиди не визначають, як в інших материків, координати крайніх точок – найбільш виступаючих мисів?

– Які причини перешкоджали відкриттю і дослідженню Антарктиди? Які мандрівники прагнули підкорити Південний полюс? Кого з них супроводжував успіх?

– Із якою метою проводяться сучасні дослідження Антарктиди?

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

– Опрацювати параграф…

– Виконання практичної роботи 8 (продовження). Позначити на контурній карті: а) географічні об’єкти, що характеризують географічне положення Антарктиди; б) маршрути найважливіших експедицій; в) розташування науково-дослідної станції “Академік Вернадський”.

– Опрацювати текст “Відкриття і дослідження Антарктиди”. Виділити етапи досліджень і скласти хронологічну таблицю.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


АНТАРКТИДА Й АНТАРКТИКА. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ. ВІДКРИТТЯ ТА СУЧАСНІ ДОСЛІДЖЕННЯ - Плани-конспекти уроків по географії