Антоніми

ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ

УРОК № 71

Тема. Антоніми

Мета: поглибити знання учнів про антоніми, навчити визначати їх у реченнях, правильно вживати у мовленні; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати в учнів відчуття краси, милозвучності мови.

Обладнання: підручник, словники.

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашньої вправи.

2. Гра “Знайди зайве”.

Завдання: згрупувати синоніми за значеннями. Знайти зайве. Зробити фонетичний розбір слова переливається.

Планета, земля,

світ, лад, мир, згода, добре, земна куля.

Мужність, розмова, відвага, бесіда, хоробрість, балачка, качка, сміливість, говірка.

Кричати, волати, йти, верещати, просуватись, сміятись, шкандибати, топати, репетувати, брести.

Іскриться, сміється, переливається, біжить, регоче, сріблиться.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Зорово-слуховий диктант.

Завдання: виписати слова з протилежним значенням. Як такі слова називаються?

Ти замкни зиму,

Зиму холодну та голодну!

Одімкни літо,

Літо тепле та веселе.

(Народна

пісня.)

2. Робота за підручником.

1) Вправа 462.

2) Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 199.

3) Вправа 463.

3. Вибірковий диктант.

Завдання: виписати з прислів’їв антоніми.

Краще гірка правда, ніж солодка брехня.

Добро пушить, а лихо сушить.

Зроби сьогодні те, що хочеш відкласти на завтра.

Мала праця краща за велике безділля.

Гірко зароблено, солодко їсться.

Вченому світ, невченому тьма.

Знайти друга легко, важко – вберегти.

М’яко стеле, та твердо спати.

4. Робота за підручником.

Вправа 464.

5. Робота біля дошки.

Завдання: дібрати антоніми до багатозначних слів.

Чорна тканина –

Чорні думки –

Чорна робота –

Тиха їзда –

Тиха розмова –

Тихий сон –

Тихий дощ –

6. Робота за підручником.

Вправа 468.

7. Творча робота.

Завдання: скласти п’ять-шість речень, використовуючи антоніми.

8. Робота за підручником.

Вправа 469.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Гра “Відгадай загадку”.

Завдання: відгадати загадки, знайти протилежні за значенням слова. Як називаються такі слова?

1) Коли іде, то гомонить,

Коли зупиниться – мовчить.

(Годинник.)

2) Білі мухи налетіли,

Чорну землю густо вкрили.

(Сніг.)

3) Чорна корова

Всіх поборола,

А білий віл всіх

Людей підвів.

(Ніч і день.)

4) Золотий пішов, а срібний прийшов.

(Сонце, місяць.)

5) Літом служить, а зимою зуби сушить.

(Борона.)

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, § 56, вправа 470.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Антоніми - Плани-конспекти уроків по українській мові