Астрономічні спостереження неозброєним оком

§ 6. Методи астрофізичних досліджень

3. Астрономічні спостереження неозброєним оком

Око людини є унікальним органом чуття, за допомогою якого ми отримуємо понад 90% інформації про навколишній світ. Оптичні характеристики ока визначаються роздільною здатністю та чутливістю.

Роздільна здатність ока, або гострота зору, – це спроможність розрізняти об’єкти певних кутових розмірів. Установлено, що роздільна здатність ока людини не перевищує Г (одна мінута дуги; рис. 6.3). Це означає, що ми можемо бачити окремо дві зорі (або дві літери

в тексті книги), якщо кут між ними а > Г, а якщо а < 1', то ці зорі зливаються в одне світило, тому розрізнити їх неможливо.

Ми розрізняємо диски Місяця та Сонця, бо кут, під яким видно діаметр цих світил (кутовий діаметр), дорівнює близько 30′, у той час як кутові діаметри планет і зір менші за 1′, тому ці світила неозброєним оком видно як яскраві точки. З планети Нептун диск Сонця для космонавтів буде мати вигляд яскравої зорі.

Астрономічні спостереження неозброєним оком

Рис. 6.3. Ми розрізняємо диск Місяця, бо його кутовий діаметр 30′, у той час як кратери неозброєним оком не видно, бо їх кутовий діаметр менший за f. Гострота зору визначається

кутом а > Т

Чутливість ока визначається порогом сприйняття окремих квантів світла. Найбільшу чутливість око має у жовто – зеленій частині спектра, і ми можемо реагувати на 7-10 квантів, які потрапляють на сітківку за 0,2 – 0,3 с. В астрономії чутливість ока можна визначити за допомогою так званих видимих зоряних величин, які характеризують яскравість небесних світил (див. § 13).

Для допитливих

Чутливість ока також залежить від діаметра зіниці – у темряві зіниці розширюються, а вдень звужуються. Перед астрономічними спостереженнями треба 5 хв посидіти в темряві, тоді чутливість ока збільшиться.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Астрономічні спостереження неозброєним оком - Астрономія