АВСТРАЛІЯ

Розділ II

МАТЕРИКИ

Урок № 27

Тема. АВСТРАЛІЯ – НАЙМЕНШИЙ МАТЕРИК ЗЕМЛІ. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ, СВОЄРІДНІСТЬ ГП МАТЕРИКА. ІСТОРІЯ ВІДКРИТТЯ І ДОСЛІДЖЕННЯ.

ГЕОЛОГІЧНА БУДОВА, ФОРМИ РЕЛЬЄФУ ТА КОРИСНІ КОПАЛИНИ АВСТРАЛІЇ, ЇХ ПОРІВНЯННЯ З АФРИКОЮ

Мета: сформувати в учнів загальне уявлення про своєрідність та особливості природи Австралії; продовжувати формувати навички складання характеристики ГП материка за планом; продовжувати формування вміння порівнювати та узагальнювати теоретичний матеріал; вдосконалювати практичні

вміння та навички учнів працювати з картами атласу, підручником та іншими джерелами географічних знань.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: фізична карта Австралії, глобус, атласи, підручники, портрети мореплавців, ілюстративний матеріал про природу материка.

Опорні та базові поняття: ФГП, рельєф, форми рельєфу, корисні копалини, тектонічна будова, гори (старі, молоді), рівнини, (височини, плоскогір’я, низовини).

Географічна номенклатура: миси: йорк, Південно-Східний, Стіп-Пойнт, Байрон; моря: Коралове, Тасманове, Арафурське, Тіморське; затоки: Карпентарія, Велика Австралійська; протоки: Басова,

Торесова; півострови: Кейп-йорк, Арнем-Ленд; течії: Південна пасатна, Східноавстралійська; острови: Тасманія, Нова Зеландія, Великий Бар’єрний риф, Нова Гвінея; Західно-Австралійське плоскогір’я; Центральна низовина; гори: Великий Вододільний хребет (г. Косцюшко); річки: Муррей, Дарлінг; озеро Ейр; пустелі: Велика Піщана, Вікторія.

ЗМІСТ УРОКУ

I. Організаційний момент

Визначення мети та завдань уроку, визначення місця та значення теми “Австралія” в загальній структурі курсу.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Прийом “Інтелектуальна розминка”

– За яким планом складається характеристика материка?

– Чому вивчення будь-якої території починається з вивчення її ГП?

– Що вам відомо про Австралію? (Орієнтовно: найменший материк, найжаркіший, найвіддаленіший, “все навпаки”, одна держава, багато сумчастих тварин)

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Прийом “Дивую всіх”

Учитель. Австралія – материк чудернацький, бо все там навпаки для нас: в січні – літо, дерева взимку скидають не листя, а кору, через пустелі без сокири не пройдеш, тварини мають сумки. Цікаво дізнатися про такий материк більше?

Вчитель пропонує продовжити учням (випереджувальне домашнє завдання).

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Прийом “Творча лабораторія”

Розгорнутий план етапу

1). Характеристика ФГП материка за планом

Учні працюють в групах самостійно, користуючись планом в довіднику учня, текстом підручника і картами атласу. Після виконання роботи кожна група звітує про виконання роботи і дає відповідь на один із пунктів плану.

Учні за допомогою вчителя роблять загальний висновок про особливості ГП і їх вплив на природу материка (віддаленість, ізольованість – своєрідна природа; перетинається майже по середині південним тропіком – сухий, жаркий клімат).

2). Історія відкриття

Розповідь учителя, випереджувальні завдання учнів.

3). Тектонічна будова

Робота з тектонічною картою

4). Рельєф

Розповідь учителя, учні спостерігають за картою.

5). Корисні копалини

Учні називають їх за картою, вчитель спрямовує увагу на зв’язок їх розташування з походженням.

У процесі роботи учні підписують та наносять на контурну карту географічну номенклатуру.

2. Прийом “Географічний практикум”

Учні самостійно порівнюють рельєф Австралії і Африки. Результати оформлюють у вигляді таблиці.

Ознаки порівняння

Австралія

Африка

1. Що становить основу материка

2. Плоскогір’я

3. Низовини

4. Гори

5. Область складчастості

Після виконання роботи підбивається підсумок, учні роблять висновок.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Прийом “Мікрофон”

– У чому особливості ГП Австралії?

– Звідки пішла назва материка, хто і коли його відкрив?

– Особливості рельєфу Австралії.

– Чому в Австралії нема вулканів і льодовиків?

– На які корисні копалини багатий материк?

2. Прийом “Аукціон”

VІ. Підсумок уроку

Прийом “Прес-конференція”

Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Що найбільше вразило?

Прийом “Так – ні”

– Австралія найменший материк Землі.

– На материку є діючі вулкани.

– В Австралії є високі гори.

– Материк не має територій із сучасним зледенінням.

– Вздовж північно-східної частини материка простягнувся Великий Бар’єрний риф.

– Австралію відкрили китайці.

– В Австралії багато родовищ нафти та природного газу.

VII. Домашнє завдання

– Опрацювати текст підручника.

– Закінчити роботу в контурних картах.

– Підготувати додатковий матеріал, що стосується внутрішніх вод та клімату материка.

– Скласти кросворд з географічною номенклатурою материка.

Додатковий матеріал до уроку

– До 1851 року австралійський континент є англійською колонією для каторжан. Там були знайдені родовища золота – і почалась “золота лихоманка”, яка сприяла припливу переселенців. З 1851 по 1861 р. чисельність населення материка подвоїлася. У 1856 році австралійські золотошукачі видобули 95 тонн золота, а у 1893 році – 1300 тонн (в основному в західній Австралії, де і зараз видобувають золото). Саме тут знаходиться найбільший у світі кар’єр з видобутку золота: ширина 2 км, довжина 3 км, глибина 400 м. Австралія посідає трете місце у світі за видобутком золота (перше – ПАР). Найбільший у світі самородок золота – “Бажаний незнайомець” вагою 70 кг знайдено в штаті Вікторія в 1869 р.

– Підраховано, що вулкан Таупо в Новій Зеландії під час виверження, що відбулося близько 1800 рр. тому, викинув 30 млрд т гірської породи. Швидкість її викидання досягала 700 км/год. Порода вкрила територію в 16 тис. км2, причому велика частина її впала на значній відстані – до 200 км від кратера вулкана.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


АВСТРАЛІЯ - Плани-конспекти уроків по географії