Будова й різноманітність квіток

Розділ 1 РОСЛИНИ

Тема 2. РОЗМНОЖЕННЯ І РОЗВИТОК РОСЛИН

18. Будова й різноманітність квіток

Основне поняття: КВІТКА

Ви проходите повз квітку!

Нагніться, подивіться на диво,

Яке ви раніше бачити ніде не могли.

Вона вміє таке, що ніхто на землі не вміє.

В. Солоухін

Поміркуйте. Білі, жовті, фіолетові, червоні квітки – яких тільки не побачиш у природі. Але квіток із зеленим забарвленням пелюсток майже немає (іл. 18.1). Як ви думаєте, чому?

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

Що ж таке квітка?

Квітка орган насінного розмноження рослин.

Вона складається з квітконіжки, квітколожа, оцвітини, тичинок і маточок.

Оцвітина – це покрив квітки, утворений чашолистками та пелюстками. Таку оцвітину називають подвійною (наприклад квітка вишні). Є квітки з простою оцвітиною – у них усі листочки (тюльпан тощо) однакові за формою та забарвленням. А в деяких рослин, які запилюються вітром, квітки голі, тобто не мають оцвітини (наприклад верба).

Квітки можуть відрізнятися одна від одної розмірами, забарвленням, формою, симетрією тощо. Більшість рослин має квітки, у яких є і тичинки, і маточки. Це двостатеві, або маточково-тичинкові квітки. А в деяких рослин

одні квітки мають тільки маточки – маточкові квітки, а інші тільки тичинки – тичинкові квітки. Такі квітки називають одностатевими. В огірків і кукурудзи, наприклад, маточкові й тичинкові квітки містяться на одній рослині. Рослини, на яких розвиваються і маточкові, і тичинкові квітки, називаються однодомними. А от у конопель, тополі, верби тичинкові квітки знаходяться на одних рослинах, а маточкові на інших. Такі рослини називають дводомними.

Різноманітність квіток пов’язана з їхньою пристосованістю до запилення. Після запилення і запліднення з частин квітки формуються плоди та насіння. Завдяки плодам і насінню рослини розмножуються і поширюються на нові території. У квітках утворюються пилок, нектар, які використовують у їжу різні тварини (наприклад комахи, птахи). Велике значення для людини мають декоративні рослини, що мають красиві квітки і якими прикрашають кімнати, вулиці, парки (тюльпани, айстри тощо).

Будова й різноманітність квіток

Іл. 18.1. Різноманітність квіток

Чому квітка є видозміненим пагоном? Квітка – це вкорочений, видозмінений і обмежений у рості пагін, який пристосований для статевого розмноження рослин. Уперше визначення квітки як видозміненого пагона дав відомий німецький поет і вчений Й. В. Гете в праці “Метаморфози рослин” (1790). Квітки розвиваються як на верхівці стебла, так і в пазухах листків із репродуктивних бруньок (іл. 18.2). Найважливішими частинами квітки є тичинки і маточки, які забезпечують запилення та запліднення, після запліднення з насінних зачатків, які містяться в зав’язі маточки, формується насіння. За сприятливих умов кожна насінина проростає і дає початок новій рослині. Отже, складові квітки є видозмінами частин вегетативного та репродуктивного пагонів. Це є підтвердження того, що сама квітка – це видозмінений пагін. Основними функціями квітки є утворення спор, гамет, запилення, запліднення, формування насіння та плодів.

Будова й різноманітність квіток

Іл. 18.2. Будова квітки: а – квітконіжка: б – квітколоже;

В – чашечка (чашолисток); г – віночок (пелюстка); і – тичинка; д – маточка

Будова та функції частин квітки

Назва

Функції частин квітки

Квітконіжка

Видозмінене стебло пагона, на якому розташована квітка; квітки без квітконіжок називають сидячими (наприклад у соняшника, подорожника)

Квітколоже

Видозмінена вкорочена верхівка пагона, до якої прикріплюються всі частини квітки; за формою може бути плоским, опуклим, увігнутим

Чашолистки

(чашечка)

Стерильні частини квітки; видозмінені листки переважно зеленого кольору, які виконують функцію захисту внутрішніх частин квітки до їхнього розкривання; чашолистки квітки утворюють вільно – або зрослолисту чашечку

Пелюстки

(віночок)

Стерильні частини квітки; видозмінені тичинки або листки яскраво забарвлені, що сприяє запиленню; з пелюсток утворюється вільно – або зрослопелюстковий віночок квітки

Тичинки

Репродуктивні частини квітки, у яких утворюються пилкові зерна; тичинка складається з пиляка іі тичинкової нитки

Маточки

Репродуктивні частини квітки, у яких утворюються насінні зачатки; маточка складається із зав’язі, стовпчика й приймочки.

Чому квітки відрізняються між собою?

Квітка – укорочений нерозгалужений пагін з обмеженим ростом, пристосований до статевого розмноження. Квітки вражають своєю різноманітністю за забарвленням, розмірами, симетрією, статтю, тощо. За наявністю тичинок і маточок у квітці їх поділяють на двостатеві, одностатеві й нестатеві. Одностатеві квітки це квітки, у яких є лише маточка – маточкова квітка, або лише тичинки тичинкова квітка (наприклад, у кукурудзи па верхівці стебла розташовуються тичинкові квітки, а в пазухах листків на стеблі маточкові). Двостатеві квітки це квітки, у яких є і тичинки, і маточки (наприклад у вишні). У деяких рослин (соняшник, волошка тощо) частина квіток є нестатевими, оскільки не мають ні тичинок, ні маточок. Розрізняють квітки й за симетрією. Якщо через квітку можна провести кілька площин симетрії, її називають правильною (тюльпан, вишня, капуста, суниця). Квітку, через яку можна провести лише одну площину симетрії, називають неправильною (горох, квасоля, кропива собача тощо). Такі квітки мають двобічну симетрію. Іноді у квітці неможливо провести жодної площини симетрії, годі ми маємо асиметричну квітку (канна, гладіолус). Отже, будова в усіх квіток подібна, а форма, розміри, забарвлення, симетрія – різноманітні, що є пристосуванням до різних способів запилення (іл. 18.3).

Будова й різноманітність квіток

Іл. 183. Різноманітність квіток:

1 – вільнопелюсткові (а жовтець, б – шипшина, в – сон); 2 – зрослопелюсткові (а – дзвоники, б – тирлич, в – берізка); 3 – неправильні (а – фішка, б – горох, в – настурція); 4 – правильні (а – гвоздика, б – суниці, в – алтея); 5 – комахозапильні (а – вишня, б – льон); 6 – вітрозапильні (а – пшениця, б – дуб)

Яке значення мають квітки для людини?

Квітки деяких рослин людина вживає в їжу. Як приправи до страв у кулінарії вживають квітки шафрану. Квітки деяких рослин використовують в ароматерапії – лікуванні запахами. За допомогою певних запахів можна зняти нервове напруження, поліпшити сон, зменшити біль, підвищити працездатність і розумову активність тощо. Наприклад, у програмувальників аромат лаванди зменшує кількість помилок на 20%, а запах жасмину – на 33%. Квітки з давніх-давен прикрашають наш побут, оздоровлюють наше житло, приносять багато радощів і дітям, і дорослим. У квітництві найчастіше використовують троянди, жоржини, хризантеми, чорнобривці, гвоздики та багато інших рослин. Серед лікарських рослин багато таких, у яких лікувальні властивості мають квітки. Наприклад, для зміцнення стінок вен готують препарати з квіток кінського каштана, протизапальну дію мають квітки ромашки лікарської, чай з липового цвіту використовують як потогінний, жаропонижуючий засіб. Отже, квітки людина використовує не лише для окраси своїх помешкань, а й у їжу, для лікування тощо.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Будова й різноманітність квіток - Біологія