БУДОВА МОЛОДОЇ РОСЛИНИ

Тема 3. КВІТКОВА РОСЛИНА

Вивчаючи цю тему, ви дізнаєтесь:

✓ яку будову мають квіткові рослини;

✓ як органи квіткових рослин забезпечують основні процеси їх життєдіяльності та про видозміни цих органів;

✓ як відбувається розмноження квіткових рослин і що таке квітка;

✓ про запилення і поширення квіткових рослин та яку роль у цих процесах відіграє взаємодія із тваринами.

§20. БУДОВА МОЛОДОЇ РОСЛИНИ

Ви дізнаєтеся про те, з яких основних частин складається тіло рослин.

Яка будова молодої рослини? Чи тільки розміром

відрізняються молодії дорослі рослини?

Квіткові рослини (ті, які утворюють квітки) складаються в різноманітних органів. Основні органи, які забезпечують їх життя є вже у проростка – молодої рослини, яка щойно розвинулася із насінини (мал. 56). Наприклад, у квасолі під час проростання (мал. 57) добре помітні дві овальні частинки насінини – сім’ядолі, які розміщені одна навпроти одної. Між сім’ядолями знаходяться два ще не розгорнуті листки першого пагона. Вони розгорнуться згодом, водночас із видовженням пагона. Циліндрична частина проростка під сім’ядолями – це підсім’ядольне коліно. В нижній частині

воно переходить у перший корінь рослини.

Якщо у квасолі звичайної сім’ядолі розгортаються над поверхнею грунту і зеленіють, то в інших рослин, наприклад у бобів і гороху, залишаються у шкірці насінини в глибині грунту. Дві сім’ядолі розвиваються у багатьох, але не в усіх рослин. Часто, як у цибулі, пшениці тощо, проросток має лише одну сім’ядолю, а у хвойних їх буває більше десяти.

Орган – це частина тіла, яка виконує певну функцію.

БУДОВА МОЛОДОЇ РОСЛИНИ

Мал. 56. Проростки сосни (а), бука (б), липи (в), огірка (г), капусти (д)

БУДОВА МОЛОДОЇ РОСЛИНИ

Мал. 57. Молодий проросток квасолі

А) та молодої рослини (б)

Вище від сім’ядоль формується перший пагін рослини (мал. 58, а). Пагін складається із стебла з розміщеними на ньому листками. Перший корінь і перший нагін проростка називають, відповідно, головним коренем і головним пагоном. На верхівці як кореня, так і пагона знаходяться точки росту, в яких вони наростають у довжину.

Як правило, у рослини розвивається більше одного кореня і більше одного пагона завдяки галуженню – утворенню бічних пагонів та коренів. На головному корені розвиваються бічні корені. На головному пагоні, на стеблі над місцем прикріплення листків закладаються бруньки-зачаткові бічні пагони. Якщо корінь розів’ється на підсім’ядольному коліні, стеблі або на листку, то його вважають додатковим (мал. 58, б). Так само додатковими є і пагони, що часом виникають на коренях і листках.

Підсім’ядольне коліно і сім’ядолі не зберігаються у дорослої рослини, а її тіло складають корені і пагони. Їх вважають основними органами рослин, оскільки все, що наше око бачить у квіткової рослини (аж доки вона не починає цвісти), – це різноманітні варіанти коренів, пагонів та їхніх частин.

ВИСНОВКИ

1. Молодий проросток квіткової рослини складається із сім’ядолей, підсім’ядольного коліна, першого кореня і першого пагона рослини.

2. Кількість сім’ядолей у проростка різна, вона залежить від виду рослини.

3. У дорослої квіткової рослини сім’ядолі і підсім’ядольне коліно не зберігаються, а тіло аж до цвітіння складається лише з коренів і нагонів, які вважають основними органами рослини.

ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ, ЯКІ ПОТРІБНО ЗАСВОЇТИ

Орган, проросток, сім’ядолі, підсім’ядольне коліно.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

1.3 яких частин складається проросток квіткової рослини?

2. Що таке сім’ядолі і підсім’ядольне коліно?

3. Чому корінь і пагін вважають основними органами рослини?

4. Як класифікують корені і пагони за місцем їхнього утворення?

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ

Чи у всіх рослин в короні і пагони?

Наявність коренів і пагонів властива не всім рослинам, а лише тим, які мають найскладнішу будову. У деяких менш складних рослин, наприклад у мохів, трапляються пагони, але відсутні корені. А у частини багатоклітинних рослин відсутні не лише корені, але й пагони. Їхнє тіло може складатися із пластинчастих або циліндричних гілочок, яку багатоклітинної водорості ульви (мал. 54, с. 63).

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


БУДОВА МОЛОДОЇ РОСЛИНИ - Біологія