Будова серця людини – КРОВ І КРОВООБІГ – БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

КРОВ І КРОВООБІГ

Будова серця людини

Серце – м’язовий орган з порожнинами конусоподібної форми, який розташований у грудній клітці. Дві третини серця розташовані в лівій половині грудної клітки, а одна третина – в правій. Маса серця в дорослої людини 250-350 г. Воно розміщене в сполучнотканинній навколосерцевій сумці (перикарді), на внутрішній поверхні якої виділяється рідина, що зволожує серце і цим зменшує його тертя під час скорочення. Стінки серця утворені трьома оболонками: внутрішньою сполучнотканинною (ендокардом), середньою м’язовою (міокардом), зовнішньою сполучнотканинною, або епікардом.

Будова серця людини   КРОВ І КРОВООБІГ   БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

Рис. 19. Будова серця:

1 – аорта;

2 – легеневий стовбур;

3 – легеневі вени;

4 – ліве передсердя;

5 – клапан аорти;

6 – митральний клапан;

7 – перегородка;

8 – перикард;

9 – міокард;

10 – лівий шлуночок;

11 – правий шлуночок;

12 – нижня порожниста вена;

13 – тристулковий клапан;

14 – клапан легеневого стовбура;

15 – ендокард;

16 – праве передсердя;

17 – легеневі вени;

18 – верхня порожниста вена.

Серце людини чотирикамерне. Воно розділене суцільною перегородкою на ліву і праву частини. У верхній частині обох відділів розташовані ліве і праве передсердя відповідно, а в нижній – лівий і правий шлуночки. Між кожним передсердям і шлуночком є клапани, які сухожиллям прикріплені до стінок серця. При скороченні передсердь клапани відкриваються і пропускають кров у шлуночки. При скороченні шлуночків клапани закриваються, не пропускаючи кров назад До передсердя. Таким чином, кров у серці рухається тільки в одному напрямі – від передсердь до шлуночків. Клапани мають форму стулок, тому їх називають стулковими. У лівій частині клапан має дві стулки (двостулковий), у правій – три стулки (тристулковий). На виході аорти з лівого шлуночка і легеневої артерії з правого шлуночка розташовані півмісяцеві клапани, які після скорочення шлуночків не пропускають кров назад із судин до шлуночків.

Будова серця

Будова серця людини   КРОВ І КРОВООБІГ   БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

У праве передсердя по верхній і нижній порожнистих венах з усіх частин тіла надходить венозна кров. З правого шлуночка виходить легенева артерія, по якій венозна кров надходить у легені. У ліве передсердя впадають легеневі вени, які несуть артеріальну кров до великого кола кровообігу. Шлуночки виконують значно більшу роботу, ніж передсердя, оскільки вони проштовхують кров по всій довжині судин, а під час скорочення передсердь кров надходить тільки до шлуночків. Тому стінки шлуночків товстіші, ніж у передсердь, а стінка лівого шлуночка товстіша, ніж у правого, оскільки від нього кров надходить до великого кола кровообігу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Будова серця людини – КРОВ І КРОВООБІГ – БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ - Довідник з біології