Будова та життєдіяльність риб – НАДКЛАС РИБИ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП ХОРДОВІ

НАДКЛАС РИБИ

Будова та життєдіяльність риб

Зовнішня будова. Тіло риб здебільшого обтічної форми: загострена голова плавно переходить у тулуб, який закінчується звуженим хвостом. На голові містяться пара очей, пара ніздрів, ротовий отвір і зяброві кришки. На тулубі є парні (грудні та черевні) і непарні (спинний, хвостовий та анальний) плавці. За допомогою парних плавців риба здійснює плавний рух, піднімається і опускається в товщі води, повертає

тіло, зберігає рівновагу. Непарні плавці надають тілу стійкості. Зовні тіло вкрите кістковою лускою, яка виконує захисну функцію. У шкірі є багато залоз, що виділяють слиз, який зменшує тертя риби об воду і сприяє швидкому руху, а також захищає її від збудників бактеріальних і грибкових хвороб.

Внутрішня будова та життєдіяльність. Скелет складається зі скелета голови (черепа), хребта та скелета плавців. Череп захищає головний мозок; він нерухомо з’єднаний з передньою частиною хребта. Хребет складається з хребців, в яких виділяють тіло і дуги. Верхні дуги хребців утворюють канал, всередині якого проходить спинний

мозок. Нижні дуги тулубових хребців не змикаються, до них прикріплюються ребра. Нижні дуги хвостових хребців зливаються і утворюють канал, через який проходять кровоносні судини. Скелет плавців представлений кістковими променями. Парні плавці опираються на пояси кінцівок. Скелет захищає внутрішні органи і є опорою для розвиненої поперечно посмугованої мускулатури.

М’язи складаються з м’язових сегментів і краще розвинені на спинному боці й у хвостовому відділі. На відміну від хрящових риб, у кісткових розвинені м’язи, які здійснюють рух зябрових кришок.

Травна система починається ротовим отвором. У більшості риб на щелепах і деяких кістках ротової порожнини містяться дрібні гострі зуби, які беруть участь у захопленні та утримуванні здобичі. Через глотку і короткий стравохід їжа потрапляє в шлунок, а далі – у кишечник, який закінчується анальним отвором. У риб добре розвинені печінка і підшлункова залоза; слинних залоз немає. Клоака відсутня.

Плавальний міхур характерний для більшості видів кісткових риб. Це – тонкостінний виріст кишки, заповнений сумішшю газів (киснем, азотом, вуглекислим газом). Змінюючи об’єм плавального міхура, риби змінюють свою питому вагу і регулюють глибину занурення (при збільшенні об’єму – піднімаються догори, а при зменшенні – опускаються нижче).

Органи дихання риб – зябра – містяться на чотирьох зябрових дугах. На зовнішньому боці зябрових дуг містяться зяброві пелюстки, пронизані густою сіткою капілярів, де відбувається газообмін. Дихає риба киснем, розчиненим у воді. На внутрішній поверхні зябрових дуг розташовані зяброві тичинки – своєрідний цідильний апарат, що запобігає потраплянню їжі у зябра.

Кровоносна система представлена двокамерним серцем і судинами. Серце складається з передсердя і шлуночка. Воно наповнене лише венозною кров’ю. Насичена вуглекислим газом кров від різних органів риби рухається по венах до серця, потрапляє в передсердя, з нього у шлуночок. Із шлуночка венозна кров по черевній аорті та приносних зябрових артеріях надходить у зябра, де відбувається газообмін. Окиснена в зябрах кров по виносних зябрових артеріях, спинній аорті та інших артеріях тіла надходить до всіх органів. Для риб характерне одне коло кровообігу.

Видільна система представлена стрічкоподібними нирками, що розташовані вздовж хребта і щільно до нього прилягають. Сеча, що утворюється в них, по сечоводах надходить у сечовий міхур, який відкривається назовні отвором позаду анального отвору.

Обмін речовин у риб здійснюється повільно, тому температура їхнього тіла є невисокою і коливається залежно від температури навколишнього середовища. Риби – холоднокровні тварини.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Будова та життєдіяльність риб – НАДКЛАС РИБИ - Довідник з біології