БУРЯК – ВИРОЩУВАННЯ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ НАСІННЯ І ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ

Сад і город (енциклопедія)

ВИРОЩУВАННЯ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ НАСІННЯ І ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ

БУРЯК

Для одержання маткових коренеплодів, із яких вирощуватиметься насінний матеріал, насіння буряка висівають із розрахунку 2 г на 1 м2. Глибина посіву – 2-4 см, відстань між рослинами – 2-3 см, між рядами – 18-20 см. Через 10 днів після появи сходів рослину проривають перший раз, удруге тоді, коли з’явиться 4-5 справжніх листочків. Після другого проріджування між рослинами залишається відстань 4-6 см. А за 2-3 тижні необхідно ще раз прорідити буряк, щоб відстань між рослинами становила близько 8 см. Буряк підживлюють органічними або мінеральними добривами двічі-тричі до дозрівання коренеплодів.

До настання заморозків буряк, з якого вирощуватиметься насінний матеріал, збирають, бадилля обрізають, залишаючи не більше 1,5 см. Коренеплоди мають бути не занадто великими, але не можна відбирати й недорозвинені. Оптимальний розмір коренеплоду – 8-10 см. Зберігають буряк при температурі +1…+2 °С у ящиках, пересипаючи піском.

Навесні перед садінням коренеплоди перебирають, відбирають здорові й незіпсовані, підрощують при кімнатній температурі. Для цього їх складають у ящики та присипають землею (шар 2 см). На початку травня маткові коренеплоди висаджують у відкритий грунт із розрахунку 1 рослина на ділянку завбільшки 70×40 см. Глибина садіння – 2-3 см, і перед садінням можна внести 0,5-1 кг перегною на лунку. До цвітіння потрібно регулярно поливати й підживлювати насінні коренеплоди гноївкою (концентрація розчину – 1 частина гноївки на 5 частин води), а перед цвітінням підживлювати мінеральними добривами (15-20 г суперфосфату та 15-20 г калійної солі на 1 м2). Коли почнеться цвітіння, рослину слід підв’язати до кілочків. При дозріванні насіння в другій половині літа суцвіття прищипують на 1/3 довжини й видаляють слаборозвинені пагони. За тиждень до збирання насіння підрізають лопатою кореневу систему. Коли супліддя стане бурим, насінники збирають і залишають у провітрюваному приміщенні на 10-12 днів для дозрівання. Після цього насіння очищають і підсушують. З однієї рослини можна одержати 50-60 г насіння, якого вистачить для засівання 25 м2. 2-3 насінні рослини забезпечують насінням на 5-6 років.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

БУРЯК – ВИРОЩУВАННЯ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ НАСІННЯ І ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ - Рослинництво