ЧАСИ ДІЄСЛОВА. ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС

Мета:

– навчальна: поглибити знання семикласників про часи дієслова; удосконалювати загальнопізнавальні вміння визначати час дієслів;

– розвивальна: розвивати творчі вміння доцільно використовувати дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часів у текстах;

– виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу знайомити семикласників з життям наших пращурів.

Внутрішньопредметні зв’язки:

– Лексикологія і фразеологія: уживання дієслів-синонімів, антонімів у переносному значенні;

засвоєння найуживаніших фразеологізмів (зокрема приказок і прислів’їв), крилатих висловів, до складу яких входять дієслова.

– Текст (риторичний аспект): складання висловлювань у художньому стилі з дієсловами у 2-й особі однини; ділових паперів (інструкція) з дієсловами у 3-й особі множини.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі повторення.

Соціокультурна лінія: Я і Батьківщина (історія).

Перебіг уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАННЯ УРОКУ

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Часи дієслів

border="1" width="100%" cellspacing="0" cellpadding="0">

Минулий

Теперішній

Майбутній

Дієслова минулого

Дієслова теперішнього

Має три форми: просту,

Часу змінюються

Часу творяться від

Складну і складену.

За родами й числами.

Основи теперішнього

Складна форма твориться

Творяться від основи

Часу недоконаного виду

Від інфінітива + особове

Інфінітива + суфікси

Особове закінчення

Закінчення

-в, – л – (знала, учив)

(знаю, думаю, вчиш)

Складена форма твориться

Додаванням до інфінітива

Бути в особових формах

> Розкажіть за таблицею про особливості дієслів минулого і теперішнього часу.

> Які форми мають дієслова майбутнього часу?

Дієслова теперішнього часу означають дію, що відбувається в момент розповіді про неї: Весна у вікна заглядає, хмарки у синяві пливуть (В. Сосюра).

Теперішній час мають лише дієслова недоконаного виду.

Дієслова теперішнього часу змінюються за особами й числами. Закінчення дієслів, що змінюються за особами й числами, називаються особовими закінченнями.

Дієслова теперішнього часу утворюються від основи інфінітива дієслів недоконаного виду додаванням особових закінчень.

V. ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

> Прочитайте текст, випишіть дієслова, визначте їх час і вид. Назвіть ознаки тексту, визначте основну думку. Доберіть влучний заголовок.

Ще в сиву давнину люди знали про нерозривний зв’язок минулого, сучасного і майбутнього.

Щоб орієнтуватися в житті, щоб бути освіченою людиною, треба вивчати минуле свого народу, його історію.

Історія народу, як і життя людини, має героїчні, трагічні, щасливі й нещасливі сторінки. У героїчному найбільше проявляється національний характер народу, його душевна краса, його талант. Ці сторінки особливо хвилюють і викликають почуття національної гордості.

В історичному минулому українського народу було таке неповторне і легендарне явище, як Запорозька Січ. Це про неї М. В. Гоголь у своєму творі “Тарас Бульба” писав: “Так ось вона, Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну” (З кн. “Як козаки воювали”).

Вправа з ключем

> Розподіліть слова у три колонки: І – минулий час, II – теперішній, III – майбутній. Підкресліть другу від початку слова літеру. За умови правильного розподілу слів розшифровується початок речення: “Хто не знає минулого, той не вартий сучасного і не має майбутнього”. Поясніть зміст вислову.

Входив, знає, утворювала, дарує, мовчала, з’єднує, знайшов, уміє, перелазив, читає, гнатиму, оздобив, буду ходити, зловлю, боротимусь, згадаю, побачу.

Творче конструювання

> Прочитати текст. З’ясувати його стилістичну належність. Замінити дієслова минулого часу на теперішній.

> Зіставте тексти. Зробіть висновок про вживання дієслів у теперішньому часі в значенні минулого. Яких ознак тексту додає цей прийом?

Текст 1

Море запінилося і кипить, а вітер надув сосни на вершках скелі, і мчить острів на тих чорних вітрилах, як корабель.

Море поблискує злою блакиттю, водяний пил бє його білим крилом. Вигнулось, знялось крило вгору і, пронизане сонцем, упало. А за ним летить ідруге, і третє. Здається, що незнайомі блакитні птахи полетіли раптом на море і б’ються завзято грудьми, піднявши вгору білі широкі крила… вітер заганяє дихання назад у груди. Узяв дерева за чуба і гне до землі (М. Коцюбинський).

Текст 2

Василько торкнувся коней, коні знялися з місця і нешвидко побрели по великому снігу. Але що це? Василько виразно побачив свою хату. Йомувидалось, що в маленьких вікнах блимнув вогонь. Василько зрадів і повернув до хати. То був кущ, обсипаний снігом. Василько й руки опустив. Що тут чинити? (М. Коцюбинський)

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

– Чим різняться часові форми дієслова?

– Як визначити час дієслова?

– Як творяться дієслова теперішнього часу?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати параграф. Підготувати запитання однокласникам з вивченої теми.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ЧАСИ ДІЄСЛОВА. ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС - Плани-конспекти уроків по українській мові