Частини мови (загальне поняття). Повторення знань про різні частини мови: іменник, прикметник, дієслово
Тема: Частини мови (загальне поняття). Повторення знань про різні частини мови: іменник, прикметник, дієслово
Мета: відновити і закріпити знання про слова – назви предметів, ознак, дій; формувати вміння розрізняти частини мови, правильно вживати їх у мовленні; розвивати вміння аналізувати, систематизувати мовні явища; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до природи.
Тип уроку: урок формування мовної компетенції.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. “Попрацюймо разом!”
– Розшифруйте слова: миза, ніжсиакн, урубльак, роньСнігука.
– Що називають ці слова? (Предмети)
– На які питання вони відповідають? (Хто? Що?)
– Опишіть ці предмети.
– Які дії вони можуть виконувати?
2. Робота над таблицею
– Розгляньте таблицю.
Частини мови | ||
Іменники | Прикметники | Дієслова |
Слова, які називають предмети | Слова, які називають ознаки | Слова, які називають дії предметів |
Хто? Що? | Який? Яка? Яке? Які? | Що робить? Що зробить? |
Птах ліс | Сонячний сонячна сонячне сонячні | Світить буде світити |
– Що означають слова, які відповідають на питання хто? що? (Назви предметів)
– Що означають слова, які відповідають на питання який? яка? яке? які? (Назви ознак предметів)
– Що означають слова, які відповідають на питання що робить? що зробить? (Назви дій предметів)
3. Каліграфічна хвилинка
– Запишіть каліграфічно питальні слова та усно доберіть до них приклади.
Хто? Що? Який? Яка? Яке? Які? Що робить? Що зробить?
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви будете вчитися розрізняти частини мови і правильно вживати їх у мовленні. А допоможе нам у цьому подорож до країни Морфології.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Подорож До країни Морфології
Подорож до країни Морфології
– В одному царстві, яке називають Морфологія, жили різні частини мови.
Не задумавсь, звідкіль
Оті у нашій мові злитки золоті?
Як намистинки диво калинове
– частини мови!
Який співець, поет, який письменник
Уперше слово вигадав – іменник?
Іменник! Він узяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі,-
Ім’я, найменування і наймення:
Робота, біль, і радість, і натхнення.
Ну, а візьмемо назву – дієслово,
Само підказує, що діє слово!
Ще й прикладу на нього не навів,
А вже до півдесятка дієслів!
Прикметник дасть іменнику-предмету
Якусь його ознаку чи прикмету.
Частини мови! Назви наче й звичні,
Полюбиш їх – красиві, поетичні!
Хто ж так назвав оці частини мови?
Назвали вчені. Й підхопив народ!
Д. Білоус
– Як учені назвали частину мови, яка дає словам імена?
– Як учені назвали частину мови, яка дає іменнику-предмету якусь його ознаку чи прикмету?
– Що вам підказує назва дієслово?
1. Робота над вправою 231 (с. 95)
– Прочитайте виразно вірш Вадима Бондаренка.
– Чому в цьому місті все стало білим?
– Прочитайте виділені слова.
– До якої частини мови вони належать?
– Випишіть словосполучення виділених іменників і зв’язаних із ними прикметників.
– Укажіть головне і залежне слово.
2. Робота в групах (вправа 232, с. 95)
– Прочитайте текст.
– Розкажіть, чому раділи синиці?
– А як ви допомагаєте пташкам узимку?
– Якою була пісня горихвісток?
– Прочитайте опис цих пташок.
“До твого словничка”
– Поясніть значення слова манишка.
1. Вибіркове списування із завданням
– Спишіть перший абзац тексту із вправи 232, вставляючи пропущені букви.
– Прочитайте слова, в яких ви вставили пропущену букву.
– Доберіть перевірне слово: зимовому – зими; житлу – житла; великі – велич.
– У другому реченні підкресліть іменники – назви істот. (Синиці, Славко, дідусем)
– На які питання відповідають іменники – назви істот?
– З третього і четвертого речень випишіть антоніми. (Великі – малі; більші – менші)
V Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота з деформованим текстом (вправа233, с. 96)
– Розставте слова так, щоб вийшов вірш.
– Запишіть складений вірш у зошити.
Білий снігу-сніженьку,
Простели доріженьку,
Рік Новий стрічати
Від хати до хати.
– Поставте питання до виділених слів.
– Які це частини мови?
2. Розвиток мовлення (с. 96)
– Прочитайте, як українці вітають одне одного зі святами.
– Складіть власне вітання зі святом.
В українському мовному етикеті є багато вітань зі святами. Найпоширеніші з них такі: “Зі святом Вас!”, “З Днем учителя!”, “З Новим роком!”, “З Різдвом Христовим!”, “Зі Святвечором Вас!”, “З Великоднем!” та ін. Будьте завжди привітними та ввічливими! |
Заслуховування текстів, які склали учні. Виправлення мовних помилок.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які частини мови повторили?
– На які питання відповідають іменники, прикметники, дієслова?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 96, впр. 234. Спишіть другий абзац вправи 232. Визначте частини мови виділених слів. Чергування яких звуків відбулося в корені?