Чергування кінцевих приголосних основи в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини. (Вправи 111-115)
Тема. Чергування кінцевих приголосних основи в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини. (Вправи 111 – 115).
Мета. Ознайомити учнів із випадками чергування приголосних в іменниках; виробляти навички правильного відмінювання іменників.
Обладнання: мовний матеріал.
Хід уроку
I. Організація класу.
Я всміхнуся сонечку:
– Здрастуй, золоте!
Я всміхнуся квітоньці –
Хай вона цвіте!
Я всміхнуся дощику:
– Лийся, мов з відра!
Друзям усміхнуся –
Зичу їм добра!
Можна повправлятись
II. Перевірка домашнього завдання.
– Які із порад ви найчастіше використовуєте у своєму житті?
– Прочитайте виписані словосполучення.
– Прочитайте речення, складені за фотоілюстрацією.
– Які споріднені слова до іменника розмова ви дібрали? Назвіть у них корінь.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Самостійна робота.
– Прочитайте, поясніть, спишіть. У виділених словах визначте рід, число, відмінок.
I варіант
Краше фунт розуму, ніж пуд краси.
Поганий жнець довго серпа вибирає.
II варіант
Героя народжує боротьба.
Без
2. Каліграфічна хвилинка.
Г к х гкх з ц з зцс
Дуга – дузі, квітка – квітці, вільха – на вільсі
– Визначте число, рід і відмінок усіх іменників.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Ви навчились розрізняти відмінки, визначати відмінки іменників. Сьогодні розглянемо нове мовне явище, що представлене у каліграфічній хвилинці, – чергування приголосних.
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Вправа-дослідження (вправа 111).
– Про що ви дізналися із прочитаного тексту?
– Доберіть влучний заголовок до нього.
– Чи хотілось би вам щось змінити у тексті? Чому?
– Які недоліки є в ньому? Як їх усунути?
– Випишіть виділені іменники в таблицю за зразком. Позначте закінчення.
– Спробуйте сформулювати правило про зміну кінцевих приголосних звуків основи в іменниках жіночого роду перед закінченням – і.
– Порівняйте свій висновок із правилом на с. 57.
– У яких відмінках іменників перед закінченням вживаються приголосні [г], [к], |х], а в яких – [з’], [ц’], |с’]?
– Чому тверді приголосні змінюються на м’які? (Тому що в давальному і місцевому відмінках кінцевий приголосний основи стоїть перед – і. А перед – і вживаються лише м’які або пом’якшені приголосні.)
2. Робота в парах (вправа 112).
Чергування кінцевих приголосних [г], [к], [х] на [з’], [ц’], [с’] перед закінченням – і в іменниках чоловічого роду у місцевому відмінку однини.
3. Виконання вправи 113.
Чергування кінцевих приголосних [г], [к], [х] на [з’], [ц’], [с’] перед закінченням – і в іменниках середнього роду у місцевому відмінку однини.
4. Висновок (правило, с. 58).
Фізкультхвилинка.
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправа “Потренуймо пам’ять!” (за вправою 114).
– Прочитайте вірш. Вивчіть його напам’ять (можна в парах).
– Назвіть іменники, ужиті у місцевому відмінку однини. Поясніть чергування кінцевих приголосних основи у цих словах (можна запропонувати ще раз “порадитись” із правилом, с, 58).
– Складіть і запишіть речення з цими словами (2 на вибір).
2. Робота з прислів’ями.
– Поясніть зміст кожного прислів’я.
– Спишіть, вставивши на місці крапок потрібну букву.
– Поряд запишіть початкову форму іменників, виділіть в обох словах букви, що позначають звуки, які чергуються.
– Гостя запрошуй на поро…і.
– Хто у кожу…і, тому зима не страшна.
– Що на умі, те й на язи…і.
– Лихе по людях ходить, а не по лу…і.
Наприклад: Що на умі, те й на язиці (язик).
3. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
VII. Підсумок уроку.
Вправа “Інтерв’ю”.
– Над чим ви працювали сьогодні на уроці?
– Чому треба знати про зміну приголосних перед закінченням – і в іменниках різного роду в давальному та місцевому відмінках однини?
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 57, 58 – правило, с. 58 – вправа 115 (завдання 3).