Чергування [о]
Фонетика. Орфоепія. Орфографія
Урок № 70
Тема. Чергування [о] – [е] після [ж], [ч], [ш]; [и] – [і] після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [x] в коренях слів
Мета:
– навчальна: пояснити закономірності чергування голосних після шиплячих і задньоязикових звуків у коренях слів; формувати загально-пізнавальні вміння знаходити слова із запропонованою орфограмою в текстах; удосконалювати орфографічні й орфоепічні вміння;
– розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення, творчу уяву; мовленнєві
– виховна: виховувати уважне ставлення до рідної мови.
Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, фразеологія, морфологія, синтаксис.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, українознавство, усна народна творчість.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Орфоепічна хвилинка (слова записані на дошці)
> Вимовте хором слова, правильно їх наголошуючи. Перепишіть слова в зошит, поставивши правильний наголос.
Напій, столяр, цінник, відобразити, нести, прийдеш, прийде, прийду, котрий, сільськогосподарський,
Робота з картками (2 учні)
Картка 1
> До слів з [о] доберіть їхні форми або спільнокореневі слова з [а].
Допомога, перемогти, ломити, вискочити, захопити, котитися.
Картка 2
> До слів з [е] доберіть їхні форми або спільнокореневі слова з [і]. Берегти, брехати, чесати, шептати, плести.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з таблицею
> Проаналізуйте таблицю. Розкажіть про закономірності чергування [о] – [е] після [ж], [ч],[ш] та [й].
Чергування [о] – [е] після шиплячих та [й]
Умови чергування | Приклади |
Пишемо о | |
Після ж, ч, ш та й перед твердим приголосним, а також перед складами з а, о, у, та и (яке походить від давнього [и]). Але: зберігає е, якщо приголосний [ч] у наступному складі в давні часи був м’яким | Бджола, будиночок, вечори, жонатий, чоловік, чомусь, чорний, шостий, щока. Але: ложечка (у давній мові [ложечка], як тепер у російський ложечка), баєчка, лієчка – лієчок і под. |
Пишемо е | |
Після ж, ч, ш та й перед м’якими приголосними, а також перед складами з е та и (яке походить від давнього [і]) | Вечеря, вишень, джерело, женити, ніженька, пшениця, учень, четвертий, щеміти. У прислівниках типу вороже, гаряче. Але:творчо, законодавчо, хижо |
Після ж, ч, ш та й перед м’яким приголосним: | |
В іменниках жіночого роду III відміни в суфіксі – ост (і) | Безкрайості, свіжості (як у вічності, радості) |
У Д. в. і М. в. однини деяких іменників | Бджолі, пшоні (відповідно до бджола, пшоно) |
У закінченнях Р. в. та 0. в. відмінків прикметників, займенників і числівників жіночого роду | Безкрайої, гарячої, першої, нашої (відповідно до безкрайого, нашого, другої, де о закономірне) |
У похідних утвореннях | Вечоріти, чорніти (бо вечора, чорний) |
Винятки з правил: жерло, печера, червоний, черга, чепурний, черствий, щедрий, Черкаси.
Пояснення алгоритму
Спостереження над мовним матеріалом
> Поясніть написання [е] – [о] після букв, що позначають шиплячі приголосні та [й]. З’ясуйте, у яких словах чергування не відповідає правилам.
Черешня, вечорниці, червоніти, краєчок, Чернівці, збудження, чесність, черепиця, чемпіон, чемодан, щеміти, жовтий, довжелезний, пшоно, качечка.
Коментоване письмо
> Запишіть слова, пояснюючи правопис голосного.
Скільки, кипіло, кільце, гірник, кішка, щітка, кінець.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Дослідження-аналіз
> Випишіть із приказок слова, у яких відбувається чергування приголосних і голосних звуків.
1. Смачне, хоч на собак вилий. 2. Сопе, як ковальський міх. 3. Співає, як муха в глечику. 4. Стоїть, як на ножах. 5. Помічник, як коневі заєць. 6. Підганяй коня вівсом, а не батогом. 7. Хвиля одна одну наганяє.
> Прокоментуйте значення приказок. З однією складіть речення. Перевір себе
> Перепишіть, уставляючи пропущені букви ита і.
1. Можна все на св..ті в..б..рати сину, в..брати не можна т..льки Батьківщину (В. Симоненко). 2. Г..рськіверш..ни потопали в хмарах (В. Кучер). 3. Любить він такі ночі без веч..рні, і цю тишу, і якусь таємнич..сть, гармонію у всій пр..роді. 4. Снігова вода ще пахла гострою св..ж..стю, як перші проліски (О. Гончар). 5. Під зорями тр..вожними щоночі я чую погляд предків на собі (Д. Павличко).
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Бесіда
> Перед складом з якими голосними ми пишемо е після шиплячих та й?
> Перед складом з якими голосними ми пишемо ипісля шиплячих та й?
> Чому в слові книжечка – книжечок ми пишемо букву е?
> Поясніть правопис слова щиголь.
Фізкультхвилинка
Столяри-молодці,
Тешуть столики й стільці.
Пилочками чики-чики,
Молотками туки-туки.
Чик-тук-туки, чик-тук-туки,
В нас до праці здібні руки.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
> Продовжте речення.
Я дізнався, що… . Я зрозумів, що… . Я запам’ятав, що… .
Оцінювання знань, умінь і навичок учнів
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Виконайте вправу з підручника.
> Творче завдання: вигадайте казкову історію, щоб пояснити, чому звуки почали чергуватися.
> Вивчіть скоромовку Туман в траві стеріг отару, Не дасть отару на поталу.