Чергування приголосних [г], [к], [х] із [ж], [ч], [ш] і [з’],[ц’], [с’]

Тема: Чергування приголосних [г], [к], [х] із [ж], [ч], [ш] і [з’],[ц’], [с’]

Мета: ознайомити учнів із чергуванням приголосних звуків у коренях спільнокореневих слів; виробляти вміння змінювати приголосні звуки під час змінювання слів, правильно вживати і вимовляти слова; розвивати зв’язне мовлення; виховувати пізнавальний інтерес.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Ось дзвінок сигнал подав –

До роботи час

настав.

Ось і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 57, впр. 121)

2. Каліграфічна хвилинка

З з З з Зе за зн рз вз

Завдання загадка зозуля

Згода дім будує, а незгода руйнує.

– Підкресліть слова з буквами, що позначають м’які приголосні звуки; запишіть звукову модель слова руйнує.

3. Словникова робота

Гра “Знайди склад”

Ве…сень ву…ця ка…дар

Вересень, вулиця, календар

4. Гра “Зміни”

– Поставте слова, що подані в дужках, у потрібну форму. Підкресліть букви, що чергуються.

Дерев’яний

(столи) –

Сильний (болі) –

Гострий (роги) –

Гарна (речі) –

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що в українській мові під час утворення і змінювання слів може відбуватися чергування приголосних звуків, тобто заміна одних звуків іншими.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота над текстом (с. 58, впр. 123)

– Прочитайте текст. Про що ви дізналися з цього тексту?

Робота в парах. Переказ тексту

– Спишіть підкреслені слова. Змініть їх так, щоб у них відбулося чергування голосних звуків у корені.

– Випишіть із тексту виділені слова. Позначте в них корінь. Підкресліть букви, які позначають кінцеві приголосні кореня. Запишіть приголосні звуки, які чергуються в корені слів: ріка – річка – ріці, берег – бережком – на березі.

Запам’ятайте! У корені слів чергуються приголосні звуки: [г], [к], [х] із [ж], [ч], [ш] і [з’], [ц’] [с’]. Наприклад: нога – ніжка – (на) нозі, рука – ручка – (на) руці, вухо – вушко – ( у ) вусі.

Чергування не змінює значення слів, їх загальний зміст зберігається. Чергуватися звуки можуть лише у коренях.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Вправляння у змінюванні слів (с. 58, впр. 124)

– Прочитайте. Спишіть слова, змініть їх або доберіть спільнокореневі так, щоб відбулося чергування приголосних. Підкресліть букви, які позначають приголосні звуки, що чергуються. Позначте корені в словах.

Друг ¾ дружок, друзі; папуга ¾ папужка, папузі; пиріг ¾ пиріжок, у пирозі; тривога ¾ тривожний, тривозі; черемха ¾ чере? мсі, черемшина; перемога переможний, перемозі.

Словникова робота

Пиріг – печений виріб із тіста з начинкою.

Тривога – неспокій, збентеження, викликані якимось побоюванням, страхом перед чимось.

Черемха – кущ або дерево з білими, запашними квітками, зібраними в китиці.

– Складіть речення зі словосполученнями.

Радіти з перемоги, вірний друг, правильна відповідь, на книжковій полиці, приїхати до берега.

2. Розвиток мовлення. Робота за малюнком. Творче списування (с. 59, впр. 125)

– Прочитайте текст, розкриваючи дужки та вставляючи пропущені букви.

– Розгляньте малюнок. Що на ньому зображено? Опишіть дощ словами вірша.

– Спишіть текст, розкриваючи дужки та вставляючи замість крапок букви е чи и.

– Підкресліть слова, у яких відбувається чергування приголосних звуків у корені слів.

3. Робота в парах

– Змініть слова так, щоб у корені відбулося чергування приголосних звуків.

Дорога, щука, берег, рука, книга, муха, кожух, подяка, нога, горіх, поріг, урок.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що вивчали на уроці?

– Що для вас було новим?

– Для чого необхідно вивчати чергування голосних приголосних у корені слів?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 59, впр. 126. Змініть подані слова так, щоб у них відбулося чергування голосних або приголосних у корені. Складіть речення з цими словами. Позначте корінь.

Осінь ¾ осені, село ¾ сіл, дорога ¾ доріжка, дорозі, книга ¾ книжка, книзі, муха ¾ мушка, мусі, кожух ¾ кожушок, кожусі, плуг ¾ плужок, плузі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Чергування приголосних [г], [к], [х] із [ж], [ч], [ш] і [з’],[ц’], [с’] - Плани-конспекти уроків по українській мові