ЧИМ ГРУНТИ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ВІД ГІРСЬКИХ ПОРІД

Мета: формувати в учнів поняття про утворення грунту і його родючість; розвивати вміння спостерігати, узагальнювати; виховувати допитливість, самостійність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Які види корисних копалин ви знаєте? Наведіть приклади.

– Розкажіть, як і коли використовує корисні копалини ваша родина.

– Обгрунтуйте необхідність охорони корисних копалин. Як де можете робити ви?

– Поміркуйте: чи можуть люди знайти замінники корисним копалинам?

– Які корисні

копалини добувають у вашому рідному краї?

– Відгадайте загадку.

– Один ллє, другий п’є, третій росте. (Дощ, грунт, рослина)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про утворення грунту і його родючість.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 52-54)

– Пригадайте! Яке значення мають гірські породи? Що таке грунт? Що входить до його складу?

– Роздивіться малюнок на с. 52 і поміркуйте! Чи можуть рослини зростати без грунту?

– З грунту рослини корінням убирають воду і розчинені в ній поживні речовини. Опале листя, стебла рослин, рештки

відмерлих тварин перегнивають, і з них утворюється перегній (гумус).

– Відгадайте загадки.

– Мене б’ють, товчуть, ріжуть, перевертають – я все терплю і всім добром плачу.

– Що найбагатше у світі?

– Запам’ятайте! Грунт – це природне утворення, верхній пухкий шар землі, на якому ростуть рослини. Основна властивість грунту – родючість. Це здатність забезпечувати рослини теплом, повітрям, водою з розчиненими в ній поживними солями.

– Поміркуйте! Чи властива родючість гірським породам?

– Що розповів їжачок Хитрячок про утворення грунтів?

– Грунт утворюється століттями. При густому рослинному покриві й за сприятливих умов для виникнення шару грунту завтовшки 1-2 см потрібно близько 500 років. Важливу роль в утворенні грунту відіграють дощові черв’яки. Поглинаючи разом із грунтом величезну кількість рослинних решток, дощові черв’яки пропускають їх через себе і збагачують грунт поживними речовинами.

– Роздивіться діаграму і розкажіть, за яких умов утворюються грунти?

Робота в групах

– Роздивіться фотографії на с. 54 і порівняйте різні грунти, зображені на них. Чим вони схожі, а чим відрізняються? Поміркуйте: від чого залежить склад грунтів.

Висновки

– Грунт – це верхній, родючий шар землі, на якому ростуть рослини і де живуть різні організми.

– До складу грунту входять: пісок, глина, вода, повітря, мінеральні речовини, перегній.

– Основна властивість грунту – родючість.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота над прислів’ями і приказками про грунт

– До першого грому земля не розмерзнеться.

– Як почав орати, то в сопілку не грати.

– Глибше орати – більше хліба мати.

– Добре грунт угноїш – урожай потроїш.

2. Робота в парах

Гра “Учитель”

– Виправте помилки.

– Верхній пухкий, родючий шар землі, у якому ростуть рослини, називається перегноєм.

– Чим більше в грунті перегною, тим грунт світліший.

– Опале листя, рештки відмерлих рослин і тварин повільно перегнивають, і утворюється грунт.

– Грунт, у якому мало перегною, називають чорноземом.

– У чорноземі добре ростуть рослини, але дають низький урожай.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 54.

– Що таке грунт?

– Чому грунт має темний колір?

– Як утворюється перегній?

– Який грунт найродючіший? Чому?

– Чи можна пісок на березі річки назвати грунтом? Поясніть свою думку.

– Розкажіть, яким є значення грунту для рослин і тварин.

– Назвіть основну властивість грунту. Від чого вона залежить?

– Якою є роль організмів в утворенні грунту?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 52-54.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


ЧИМ ГРУНТИ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ВІД ГІРСЬКИХ ПОРІД - Плани-конспекти уроків по натурології