ЧИТАННЯ І ЗАПИС ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 200 000. МІЛЬЙОН. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЗНАЧЕННЯМ ЙОГО ДРОБУ
Мета: вчити учнів лічити сотнями тисяч до 10 сотень тисяч; ознайомити їх з новою лічильної одиницею – мільйоном; повторити усні прийоми обчислень множення і ділення; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Робота в групах. Хто швидше знайде число?
Гра “Влучний стрілець”
– З’єднайте приклади
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Завдання 257 (1)
Учні пояснюють, як можна отримати число 200 000.
Завдання 257 (2) (фронтально)
200 000 – найбільше число; 56 605 – найменше число.
Завдання 257 (3)
Учні “ланцюжком” читають числа, називаючи, скільки в кожному із них усього тисяч.
Завдання 258 (усно)
IV. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Пояснення вчителя
– Мільйон означає тисячу тисяч.
Мільйонами рахують населення великих міст, країн.
Мільйон – це найменше семицифрове число, перше число третього класу чисел.
Слово “мільйон”
Завдання 259
184 532 = 100 000 + 80 000 + 4000 + 500 + 30 + 2
2. Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Перетворення одиниць вимірювання довжини (завдання 260)
Повторення співвідношення між одиницями довжини
2. Розв’язування рівнянь
3. Самостійна робота (завдання 261)
– Прочитайте відповіді в порядку спадання. (700; 630; 250; 187; 160; 50; 27; 8)
4. Робота над задачами
Завдання 262
Учні вивчають умову задачі за текстом. Аналізують задачу від даних до питання. Знаючи, що всього в магазині було 354 кг крупи, а рис становить – 1/3 всієї крупи, можна дізнатися, скільки було рису. Знаючи, скільки було рису, можна визначити решту крупи і 1/4 решти.
Потім аналізують задачу від питання до даних. Щоб дізнатися, скільки було пшона, потрібно знати, скільки кілограмів зерна становить решта крупи, а для цього необхідно визначити, скільки рису було в магазині: про це можна дізнатися за даними задачі.
Учні самостійно записують розв’язання задачі. Самоперевірка – з дошки. Один учень працює біля дошки.
1) 354 :3 = 118(кг) – рис;
2) 354 – 118 = 236 (кг) – решта;
3) 236 : 4 = 59 (кг) – пшоно.
Творча робота над задачею
Учні дізнаються, на скільки кілограмів було більше рису, ніж пшона.
Завдання 263
Учні ознайомлюються із задачею за текстом підручника. Повторення змісту задачі об’єднують зі складанням її короткого запису.
Розв’язання задачі записують у зошити. Один учень коментує кожну дію.
1) 2 – 245 = 490 (кг) – у пакетах по 2 кг;
2) 1000 – 490 = 510 (кг) – у пакетах по 3 кг;
3) 510 : 3 = 170 (пак.) – по 3 кг.
5. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок”
Завдання 264 (колективно)
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 265; 266 (с. 41-42).
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Чого навчилися?