ЧОМУ НЕ МОЖНА ЗАЙТИ ЗА ОБРІЙ?
Зустріч 12. ЧОМУ НЕ МОЖНА ЗАЙТИ ЗА ОБРІЙ?
Мета: закріпити знання учнів про основні сторони горизонту; ознайомитися з проміжними сторонами горизонту; розвивати мовлення, мислення; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ
Розгадування кросворда
![]()
1. Об’єкти, які на карті позначаються коричневим кольором. (Гори)
2. Невелике підвищення на рівнині. (Горб)
3. Дуже велика ділянка суші з
4. Найвище місце горба. (Вершина)
5. Материк, на якому ми живемо. (Євразія)
6. Місце, де горб переходить у рівнину. (Підошва)
7. Найнижча частина яру. (Дно)
8. Планета, знаменита своїми кільцями. (Сатурн)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
– Яку форму має Земля? Чи знаєте ви, як орієнтувалися під час подорожей мандрівники й мореплавці у минулому?
– Чи доводилося вам самостійно шукати дорогу в невідомому населеному пункті?
– Відгадайте загадки.
– Бігти, бігти – не добігти, летіти, летіти – не долетіти.
Він і влітку і взимку між небом і землею.
Хоч усе життя до нього йди, він завжди буде попереду. (Горизонт)
– Що таке горизонт?
– Що таке лінія горизонту?
– Які сторони горизонту розрізняють?
– Як визначити сторони горизонту за Сонцем?
2. Пояснення вчителя
– Роздивіться схему на дошці.
– Між основними напрямами показують проміжні сторони горизонту.
Між північчю і сходом – північний схід (Пн Сх);
Між півднем і сходом – південний схід (Пд Сх);
Між півднем і заходом – південний захід (Пд Зх);
Між північчю і заходом – північний захід (Пн Зх).
– А навіщо потрібні сторони горизонту? Навіщо їм дали назви? (Для орієнтування у просторі під час роботи льотчиків, геологів, космонавтів, під час подорожей мандрівникам, туристам, для походу в ліс і т. ін.)
– А що таке орієнтування? Що означає вміння орієнтуватися? (Відповіді учнів.)
– Колись під орієнтуванням розуміли знаходження сходу, а зараз розуміють своє місце розташування або місце розташування предметів по відношенню до відомого предмета по сторонах горизонту.
3. Робота за підручником (с. 42-43)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Доберіть синоніми до цих слів.
Горизонт – обрій, виднокруг, видноколо, круговид.
Лінія горизонту – небокрай, крайнебо.
Учитель пропонує учням розглянути фотографії на с. 42 та відповісти на запитання, подані у підручнику.
– Прочитайте розповідь Мудрого Лісовичка.
– Чому горизонт не завжди можна побачити?
– Яку місцевість називають закритою?
– Наведіть приклади відкритої місцевості.
– Що таке горизонт?
– Що його обмежує?
– Що означає слово горизонті
– Що таке лінія горизонту?
– Що розповів козак Подорожник про сторони горизонту?
– Як по-іншому називають сторони горизонту?
– Скільки їх? Назвіть основні сторони світу.
– Назвіть проміжні сторони світу.
– Чому корисно це запам’ятати?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних природничих знань”.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Сторони горизонту”
У кожної пари на партах – конверти.
– Вміст конвертів покладіть на парту. Розташуйте основні і проміжні сторони горизонту.
Можна подати на дошці схему сторін горизонту із помилками. Хто зможе їх виправити?
2. Робота в групах
– Чи правда, що горизонт може мати форму будь-якої геометричної фігури? Поясніть чому.
– Син і батько поверталися з базару додому в село. Син їхав верхи, а батько вів коня за поводи. Хто з них перший побачить село? Обгрунтуйте свою Думку.
3. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що таке горизонт?
– Яку форму має горизонт?
– Назвіть основні і проміжні сторони горизонту.
– Поміркуйте! Як утворилися назви проміжних сторін горизонту?
– Чому неможливо дістатися до лінії горизонту? (Лінії горизонту дістатися неможливо, тому що Земля має форму кулі, у якої немає межі.)
– Де добре видно лінію горизонту, а де – ні? Поясніть чому.
– Для чого потрібно знати сторони горизонту? Люди яких професій найчастіше користуються вмінням їх визначати?
– Учні художньої школи малюють краєвиди своєї місцевості поблизу школи. Дмитрик розмістив мольберт біля парку, а Яна – біля поля. На чиєму малюнку буде добре простежуватися лінія горизонту? Поясніть чому.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 42-43.