ЧОРНЕ ТА АЗОВСЬКЕ МОРЯ. ВИКОРИСТАННЯ Й ОХОРОНА ПРИРОДНИХ БАГАТСТВ ВОДОЙМ

ПРИРОДА УКРАЇНИ

§ 45. ЧОРНЕ ТА АЗОВСЬКЕ МОРЯ. ВИКОРИСТАННЯ Й ОХОРОНА ПРИРОДНИХ БАГАТСТВ ВОДОЙМ

– Яким кольором на карті позначають моря?

– Знайдіть та покажіть на фізичній карті України моря, які омивають береги нашої країни (море – показують по береговій лінії).

Береги України омивають Чорне та Азовське моря, які з’єднані між собою Керченською протокою. Це моря Атлантичного океану.

Чорне море велике й глибоке. Його глибина сягає понад 2000 м. Температура води влітку підвищується до +25 °С, а взимку знижується до +9 °С.

Вода в Чорному морі зазвичай не замерзає. Проте в дуже суворі й тривалі зими північна частина може вкриватися льодом.

У Чорне море щороку надходить велика кількість прісної води, яку приносять річки, що в нього впадають. Під впливом вітрів у Чорному морі здіймаються великі хвилі (мал. 154).

ЧОРНЕ ТА АЗОВСЬКЕ МОРЯ. ВИКОРИСТАННЯ Й ОХОРОНА ПРИРОДНИХ БАГАТСТВ ВОДОЙМ

Мал. 154. Чорне море

Азовське море невелике й мілке (мал. 155). Найбільша його глибина – трохи більше від 13 м. Вода в Азовському морі не така солона, як у Чорному. Влітку вода в Азовському морі нагрівається до +30 °С, а взимку воно замерзає.

ЧОРНЕ ТА АЗОВСЬКЕ МОРЯ. ВИКОРИСТАННЯ Й ОХОРОНА ПРИРОДНИХ БАГАТСТВ ВОДОЙМ

Мал. 155. Азовське море Яке значення

має вода в природі та житті людини?

Водойми – це багатство країни. На берегах водойм здавна селилися люди. Воду прісних водойм використовують у промисловості, сільському господарстві та в побуті. Водоймами можуть курсувати пасажирські та вантажні кораблі. Поблизу водойм люди облаштовують місця для відпочинку та оздоровлення. Із солоних озер добувають сіль.

У морях, озерах та річках України водиться багато різноманітної риби, серед якої такі цінні промислові види, як осетер, оселедець, кілька, бичок, лящ, судак. У ставках та водосховищах розводять коропа, товстолобика, білого амура.

На великих річках будують гідроелектростанції. Електроенергія, яку виробляють на гідроелектростанціях, є дешевою й екологічно чистою.

Водойми України потребують охорони від забруднення. Забруднюються водойми стічними водами фабрик та заводів, нечистотами з тваринницьких ферм, водою, яку використовували в побуті. Для запобігання забруднення водойм будують очисні споруди, у яких вода проходить через різноманітні фільтри. Вони затримують шкідливі речовини, а чиста вода повертається назад у водойми.

Україна – країна, на території якої є Чорне та Азовське моря. Водойми країни – це її багатство, яке люди використовують для своїх потреб. Водойми потребують бережного ставлення й охорони від забруднення.

– 1. Які моря омивають береги України? 2. Охарактеризуйте Чорне море. 3. Охарактеризуйте Азовське море. 4. Чим море відрізняється від озера? 5. Як людина використовує водойми? 6. Що шкодить водоймам? 7. Як охороняють водойми від забруднення?

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Позначення на контурній карті водойм України

Обладнання: контурна і фізична карти України.

Хід роботи

Завдання 1. Скориставшись фізичною картою України, позначте на контурній карті України великі річки України (річки підписують писаними літерами за напрямком течії вздовж їхніх контурів).

Завдання 2. Скориставшись фізичною картою України, позначте на контурній карті України великі озера України (озера підписують писаними літерами поряд з їхніми контурами).

Завдання 3. Скориставшись фізичною картою України, позначте на контурній карті моря України (моря підписують друкованими літерами).

Водойми рідного краю їх стан та охорона

Довідайтеся, які водойми є там, де ви живете. Яка їх назва? Природними чи штучними є водойми вашого краю? Як люди використовують водойми? У якому стані перебувають водойми? Які заходи здійснюються для охорони водойм у вашому краї? Складіть про це коротку розповідь та презентуйте її в класі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ЧОРНЕ ТА АЗОВСЬКЕ МОРЯ. ВИКОРИСТАННЯ Й ОХОРОНА ПРИРОДНИХ БАГАТСТВ ВОДОЙМ - Натурологія