Чотиридольний розмір 4/4, сольфеджування вправи. Робота над піснею “Біла казка”. Слухання музики. Ю. Щуровський. “Після перегляду А. Куїнджі”

5 КЛАС

Тема 4. Музика та візуальні образи

Урок 18

Тема уроку. Чотиридольний розмір 4/4, сольфеджування вправи. Робота над піснею “Біла казка”. Слухання музики. Ю. Щуровський. “Після перегляду А. Куїнджі”

Мета уроку: вчити дітей сольфеджувати мелодичні вправи у чотиридольному розмірі з тактуванням; розвивати співацькі навички та ритмічний слух; виховувати інтерес до музичного мистецтва та живопису.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: музичний інструмент, магнітофон, аудіо-запис, портрет Ю. Щуровського, репродукція

картини А. Куїнджі “Місячна ніч на Дніпрі”.

Хід уроку

I. Організація класу.

1. Музичне вітання.

2. Оголошення теми уроку.

II. Розспівування.

1) Вправа на дикцію;

2) вправа на плавне голосоведення;

3) вукоряд до мажор.

III. Сольфеджування вправи у 4-дольному розмірі.

– Погляньте, діти, на вправу. Який розмір біля скрипкового ключа? (4/4). Це чотиридольний розмір, і він означає, що у кожному такті повинно бути чотири четвертних долі: І доля завжди сильна; на III долю теж падає наголос, але слабкий. Це відносно сильна доля; II та IV – слабкі долі. Схема тактування така (показую).

– Хто назве

ноти вправи?

Чотиридольний розмір 4/4, сольфеджування вправи. Робота над піснею Біла казка. Слухання музики. Ю. Щуровський. Після перегляду А. Куїнджі

– Які тривалості нот?

– Хто може скласти другу частину вправи та закінчити її? Запишіть це у свій зошит. (Кращий варіант записуємо на дошці і сольфеджуємо в цілому).

IV. Роботу над піснею О. Янушкевича “Біла казка” продовжую, слідкую за чистотою інтонування, ланцюговим диханням, а також характером виконання пісні.

– У якому розмірі написана наша пісня?

V. Слухання музики.

– Сьогодні ми продовжимо знайомитися із творами живопису та творами композиторів, які вміють побачити і відчути красу, передаючи її музично-виражальними засобами. Український композитор Ю. Щуровський, будучи на виставці, зупинився біля картин українського художника Архипа Куїнджі. Композитору вдалося відчути найголовніші мотиви пейзажів великого художника, суть яких – у загадковості і таємничості природи. Природа… її малюють художники, про неї пишуть вірші поети. У художника є для цього колір, відтінок, лінія, пляма, композиція, у поета слова, у композитора – звуки.

– Погляньте на картину А. Куїнджі “Місячна ніч на Дніпрі” і одночасно послухайте фортепіанну п’єсу Ю. Щуровського “Після перегляду Куїнджі” і скажіть:

– Що могло так сильно вплинути на композитора під час перегляду картини?

– Якими засобами музичної виразності скористався композитор, передаючи свої враження від почутого і побаченого? (Діти діляться враженнями).

VI. Підсумок уроку.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Чотиридольний розмір 4/4, сольфеджування вправи. Робота над піснею “Біла казка”. Слухання музики. Ю. Щуровський. “Після перегляду А. Куїнджі” - Плани-конспекти уроків по музиці