ДЕКОРУВАННЯ ВИРОБІВ. ПИСАНКА ЯК ОДИН ІЗ СИМВОЛІВ УКРАЇНИ. ПИСАНКА-ВИТИНАНКА

Мета: продовжити ознайомлення учнів з народною творчістю; розширювати уявлення про народні традиції та звичаї; ознайомити учнів з різновидами пасхальних яєць, декорування виробів; розвивати навички роботи в техніці аплікації; формувати естетичні почуття, смак, виховувати емоційно-естетичне сприйняття творів народних майстрів, дбайливе ставлення до матеріалів, стимулювати творчий потенціал учнів.

Обладнання: кольоровий картон та папір; ножиці; клей; зразки пасхальних яєць різних видів; схеми орнаментів та символів; мультимедійна дошка.

Хід

уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Привітання

Встаньте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться ви до мене,

Посміхніться і до себе,

Привітайтесь: “Добрий день!”.

2. Перевірка готовності до уроку

3. Упорядкування робочих місць

II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення теми та мети уроку

– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з народною творчістю, народними традиціями та звичаями, поговоримо про декорування виробів; ознайомимось з різновидами пасхальних яєць та продовжимо працювати в техніці витинанки.

2. Розповідь

учителя з елементами бесіди

– Українські народні промисли і ремесла, що разом утворюють декоративне мистецтво,- це величезний світ духовної і матеріальної спадщини етносу, набуток художніх ідей численних поколінь народу, дорогоцінна скарбниця, що живить сьогодні професійно-мистецьку творчість.

Народні промисли і ремесла поєднують у собі духовно-матеріальну діяльність людини, виражену в художніх творах.

Народна творчість – це історична основа, на якій розвивалася і розвивається світова художня культура, одна із форм суспільної свідомості і суспільної діяльності, явище соціально зумовлене. Народна творчість включає різні види художньої діяльності, промислів і ремесел народу – поетичну творчість, театральне, музичне, танцювальне, декоративне, образотворче мистецтво, народне будівництво тощо.

Твори декоративного і вжиткового мистецтва із сучасних матеріалів, виконані сучасними технічними засобами,- це твори етнодизайну. Розрізняють етнодизайн витинанки, мозаїки, художнього розпису.

Одним з поширених способів декорування виробів є орнамент.

Згадаймо, що вам відомо про орнамент? (Відповіді дітей.)

– Ми вже знайомі з основними видами орнаментів: геометричні, рослинні і зооморфні, або тваринні.

Мультимедійна презентація

– Яке головне християнське свято святкують навесні?

ВЕЛИКДЕНЬ

Котилася писаночка

Згори на долину,

Прикотилась простісінько

До нас у гостину.

А за нею йде Великдень,

Несе білу паску,

Дзвонить в дзвони, розсипає

Радощі і ласку.

А на кінці гагілочки

Хороводом в’ються,

Пісеньками видзвонюють,

Гомонять, сміються.

Відчиняймо воротонька,

Гостоньки вітаймо,

“Христос воскрес!” – разом з ними

Усі заспіваймо.

Р. Завадович

– Одним із символів Великодня є пасхальне яйце. Існують кілька різновидів розпису яєць. Виготовляють дряпанки, крашанки, крапанки, шкрябанки та писанки. Вони відрізняються технікою виконання малюнка.

РОЗМАЛЮЮ ПИСАНКУ

Розмалюю писанку,

Розмалюю,

Гривастого коника

Намалюю.

Розмалюю писанку,

Розмалюю,

Соловейка-любчика

Намалюю.

А сопілка буде грати,

Соловейко щебетати,

А гривастий кониченько –

Славно танцювати.

Д. Чередниченко

– Писанка – яйце, декороване традиційними символами, які намальовані за допомогою воску й барвників.

Цей вид мистецтва поширений у багатьох народів світу. З писанками і фарбованими яйцями (крашанками) пов’язані безліч легенд, повір’їв, переказів, звичаїв, традицій, обрядів, які виникли ще за часів язицтва, видозмінювалися, а з прийняттям християнства набули нової якості – пов’язаної з дійством освячення паски під час найголовнішого християнського свята – Великодня. Звідси й їхня назва – “великодні яйця”.

В уявленнях багатьох народів яйце втілювало джерело життя і всього Всесвіту.

Стародавні перси, індіанці, візантійці, а також древні греки та римляни вважали, що Всесвіт виник з яйця. Стародавні індо-іранські легенди теж це підтверджують. Предки слов’ян називали розписані яєчка “красними яєчками”.

Українська писанка є шедевром декоративно-ужиткового мистецтва. У радянський період писанкарство тривалий час було заборонене, але, незважаючи на це, воно продовжує свої традиції і нині. Виготовляють писанки окремі люди, оскільки ця праця копітка, вимагає терпіння, зосередженості, а також знань символів, які зображуються на пташиних яйцях.

– Розгляньте зразки на дошці та у підручнику (с. 92).

– Коло, зірка, триніг – знаки Сонця.

– Хрести – знак бога Землі, чотири сторони світу, рух сонця по небу.

– Кривулька – вода, вічність.

– Безконечник – символ безмежності, безсмертя, хвилі життя.

– Сосонка – знак земної рослинності.

– Птахи, баранці, олені, коні – небесні посланці.

– Колір, який використовується при оздобленні пасхального яйця, теж має своє значення.

Робота за таблицею (с. 93)

– Червоний – радість.

– Синій – колір води, побажання гарного врожаю.

– Зелений – життя, побажання здоров’я.

– Коричневий – колір землі, дарує мудрість.

– Сама писанка, за народним повір’ям, є символом весни та сонця, відродження природи, життя. Їх не їдять, а обережно зберігають та колекціонують. Навесні писанки дарують рідним та близьким людям з побажаннями на весь рік.

Фізкультхвилинка

3. Демонстрування та аналіз зразка

1) Інструктаж учителя.

Робота за підручником (с. 95)

1. За шаблоном або самостійно виріжте симетричну силуетну форму майбутньої писанки.

2. Складіть її навпіл кольором всередину.

3. Нанесіть олівцем візерунок від ліній згину. При цьому пам’ятайте, що згини ви можете робити в різних напрямках: по вертикалі, по горизонталі, по діагоналі.

4. Зробіть вирізи за наміченими лініями.

5. Ажурні вирізи можна робити лише від згинів, не торкаючись при цьому країв.

6. Доберіть контрастний до писанки картон-основу.

7. Змастіть писанку клеєм та приклейте на основу.

8. Готову аплікацію покладіть під прес.

2) Повторення правил безпеки під час роботи.

ІІІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ УЧНІВ

– Які роботи вам сподобалися найбільше?

– Над якими роботами ще треба попрацювати?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

– Кожна людина в душі художник, але не кожна вміє застосувати свої художні здібності в житті. Тож вчіться створювати красу власноруч!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ДЕКОРУВАННЯ ВИРОБІВ. ПИСАНКА ЯК ОДИН ІЗ СИМВОЛІВ УКРАЇНИ. ПИСАНКА-ВИТИНАНКА - Плани-конспекти уроків по праці