Держави Середземномор’я в Середні віки

Розділ ІІІ Європейське суспільство і Держави в X – XV ст.
& 19. Держави Середземномор’я в Середні віки

1. ІТАЛІЙСЬКІ ТОРГОВЕЛЬНІ РЕСПУБЛІКИ

– Чим вражали сучасників італійські міста?

Так само, як і в Німеччині, в Італії не було сильної королівської влади. За Північну Італію конкурували папи та німецькі імператори. У центральній Італії існувала Папська держава, яка претендувала на роль лідера, а на півдні – весь час хазяйнували загарбники.

В Італії ніколи не згасали традиції міської культури, тож за першої нагоди

тут відродилися ремесла й торгівля. Найбільшими містами були Венеція, Генуя, Флоренція, Болонья.

Заснована в V ст. Венеція була одним із найбільших торговельних міст-держав Італії. Розташоване на численних острівцях, місто дивувало всім: і каналами-“вулицями”, якими венеціанці пересувалися на човнах-гондолах, і великим собором Святого Марка, і традиціями дожів.

За переказами, щороку дож виходив у море, кидав каблучку і промовляв: “Ми обручаємося з тобою, море!”, адже основним заняттям венеціанців була морська торгівля. Вони не лише привозили відомі східні товари, а й продавали власну продукцію: шовкові

тканини, скло, зброю, бурштинові намиста та дзеркала, які славилися по всій Європі. Венеціанські купці торгували з усіма країнами Середземномор’я. Особливо могутність Венеції посилилася під час Хрестових походів.

У Чорному морі панувала Генуя, купці якої зводили нові і захоплювали вже існуючі торговельні порти – Кафу (нині Феодосія), Солдайя (Судак), Чембало (Балаклава).

Одним із найбагатших було місто Флоренція (у перекладі – “квітуча”), яка також славилася своїми ремеслами. Місто було відоме в Європі як центр лихварських і банківських операцій. Визнаною валютою став флорин, названий начесть Флоренції.

Спираючись на карту (с. 126) та ілюстрації (с. 130), визначте особливості розвитку італійських міст, торгівлі та ремесел. Про які досягнення свідчать наведені споруди та вироби?

Дож – пожиттєвий правитель республіки Венеція.

Держави Середземноморя в Середні віки

Джованні Антоніо Каналь (Каналетто). Свято заручин дожа з Адріатичним морем (XVIII ст.)

Держави Середземноморя в Середні віки

План середньовічної Флоренції

Держави Середземноморя в Середні віки

Собор Каттедраль де Сан-Лоренцо в Генуї

Держави Середземноморя в Середні віки

Предмети побуту знатних італійців: гаманець, рукавиця герцога, тарілка, скриня

Значна частина італійських міст в ХІ-ХІІ ст. перетворилися на республіки – самоуправні комуни, очолювані консулами (радниками). У Флоренції навіть були прийняті закони “Встановлення справедливості”, що закріплювали права городян. У Венеції та Генуї влада належала дожу. Проте, зазвичай, виборче право мали тільки заможні верстви.

Поступово міста-держави розрослися, і комуни вже не могли управляти ними, забезпечувати стабільну політичну обстановку. Наприкінці XIV – на початку XV ст. республіканський устрій змінився монархічним.

2. МУСУЛЬМАНСЬКА ІСПАНІЯ

Якими, на вашу думку, були наслідки арабського завоювання Піренейського півострова?

На початку VIII ст. арабські війська захопили майже всю Іспанію, за винятком гірських північних районів Піренеїв. На завойованих землях араби, яких європейці назвали маври11, утворили нову державу – Кордовський халіфат.

Столиця арабської Іспанії – Кордова стала одним із найбільших і найкрасивіших міст середньовічної Європи. Тут мешкало майже півмільйона жителів, височіло багато палаців і мечетей. У всьому світі славилися виготовлений на Піренеях скляний посуд, вироби з дорогоцінних металів, шкіри, шовкових і вовняних тканин.

Араби вдосконалили сільськогосподарські знаряддя праці та розширили зрошувальні канали. Це сприяло піднесенню землеробства й дало можливість жителям Піренейського півострова вирощувати фінікову пальму, гранатове дерево і шовковицю, рис, бавовну, цукрову тростину, апельсини й лимони. Крім того, через мусульманський світ іспанці запозичили секрет китайського паперового виробництва та чимало ремісничих навичок.

Будівлі, зведені мусульманськими архітекторами, вражають красою й оригінальністю оздоблення. Цей стиль архітектури, що дістав назву мавританського, вирізняє велика кількість арок і куполів, витончена настінна різьба й вишуканий орнамент.

Опишіть пам’ятки культури, звертаючи увагу на деталі будівель, які характерні для мавританського стилю.

Держави Середземноморя в Середні віки

Альгамбра, пам’ятник мавританської архітектури (XIII-XIVст.)

Держави Середземноморя в Середні віки

Арабески на стінах кордовської мечеті

11 Назва пішла від історичної області Північної Африки – Мавританії.

Спочатку в мавританській Іспанії доволі мирно співіснували християни, мусульмани та іудеї. Проте з часом релігійна поміркованість змінилася примусовим наверненням населення до ісламу. Водночас вісім століть поспіль на Піренейському півострові взаємодіяли різні цивілізації – християнська, арабо-мусульманська та іудейська.

3. РЕКОНКІСТА

– Чому Реконкісту називають священною війною?

Підкорені жителі Піренейського півострова не хотіли жити під чужою владою. Тому одразу після завоювання маврами Іспанії, у 718 p., починається Реконкіста – священна війна християн проти мусульман.

Реконкіста (від іспанського і португальського – “відвоювання”) – боротьба за звільнення Іспанії та Португалії від арабів-завойовників, що тривала з VIII по XV ст.

Боротьбу за звільнення Піренейського півострова, освячену папою римським, вели всі верстви християнського населення. Феодали, які брали участь у Реконкісті, здобували нові титули, посади та землі. Селяни становили значну частину війська, отримуючи ділянки землі й особисту свободу. А міста, відвойовані у маврів, домагалися самоврядування. У своїй героїчній боротьбі християни Іспанії не залишилися на самоті, їм на допомогу прийшли рицарі Франції, Англії, Німеччини та Італії.

На відвойованих у маврів територіях поступово виникли християнські держави – королівства Кастилія12, Наварра, Арагон та інші. Хоча між ними велася жорстка боротьба за території та лідерство, іспанці завжди об’єднувались у боротьбі проти маврів. Важливу перемогу християни здобули наприкінці XI ст., захопивши Толедо – одне з найкращих міст мусульманської Іспанії. Толедо став столицею Кастилії, яка відіграла важливу роль у Реконкісті.

Якою була політика іспанського короля Альфонсо після взяття Толедо? Чи погоджуєтеся ви з його рішеннями? Чи сприяла така політика успіху Реконкісти?

12 Кастилія в перекладі означає “країна замків”.

СЕРЕДНЬОВІЧНА ХРОНІКА ПРО ОДИН ІЗ ЕПІЗОДІВ РЕКОНКІСТИ

У цьому (1085) році зібрав король Альфонсо велике військо, більше ніж будь-коли, і пішов на Толедо… І змушені були маври здати місто королю Альфонсу… І звернулися маври до короля з проханням, аби залишив їх у місті і щоб зберегли вони свої будинки і майно і все те, чим вони володіють, і король дон Альфонсо дозволив їм жити…

І трон короля був перенесений у королівський палац Толедо. Крім того, оселилися в Толедо люди, які сповідували християнську релігію…

Реконкіста не була періодом суцільних військових дій. Періоди битв змінювалися мирним співіснуванням християн і мусульман.

Пройшло ще сто років, перш ніж у XII ст. розпочався новий, вирішальний етап Реконкісти. У результаті відвоювань утворилася Португалія зі столицею в місті Лісабон, розширилось Арагонське королівство з головним містом Сарагосою. Поступово правителям християнських держав Піренейського півострова вдалося об’єднати свої сили й повністю розгромити війська маврів та їхніх союзників із Північної Африки.

Наприкінці XIII ст. в арабів залишилась одна область на півдні Піренейського півострова – Гранадський емірат, якому протистояли чотири християнські держави: Наварра, Португалія, Кастилія та Арагон.

Використовуючи карту, встановіть основні напрямки Реконкісти. Знайдіть на карті місто, у яке Альфонсо переніс свою столицю. На території якого королівства воно розміщене?

Держави Середземноморя в Середні віки

– Як митці підкреслили успіх Альфонсо і поразку маврів? Яку інформацію про учасників подій можна дізнатися з ілюстрації?

Держави Середземноморя в Середні віки

Альфонсо вступає в Толедо (керамічне зображення на площі Іспанії в Севільї)

4. УТВОРЕННЯ ІСПАНСЬКОГО КОРОЛІВСТВА

Простежте перебіг утворення Іспанського королівства.

У період Реконкісти Іспанія була роздробленою державою, тому перед її правителями стояли складні політичні й військові завдання об’єднати країну, встановити панування католицизму та вигнати арабів з Піренейського півострова. У ході Реконкісти ці завдання були успішно вирішені.

У Кастилії й Арагоні, які поступово об’єднували навколо себе іспанські держави, склалися станово-представницькі монархії. Уперше король скликав раду з феодалів, городян і духовенства в Кастилії ще в 1188 р. Так виник представницький орган – кортеси, які затверджували нові податки, брали участь у виданні законів.

Кортеси (від іспанського “корт” – “королівський двір”) – представницькі органи влади в Португалії та Іспанії.

Кастильські кортеси стали першим у Європі парламентом, у виборах до якого до XV ст. брали участь селянські общини.

У 1479 р. відбулося об’єднання двох найсильніших держав на Піренеях під владою подружжя Фернандо II Арагонського й Ізабелль І Кастильської. Утворення єдиного Іспанського королівства сприяло завершенню Реконкісти. Водночас в об’єднаній Іспанії почалося жорстке переслідування нехристиян, тож мусульмани та іудеї змушені були залишити Піренеї. Так з Іспанії пішла значна частина підприємливих, досвідчених банкірів, торговців і ремісників, що негативно вплинуло на її подальший розвиток.

Держави Середземноморя в Середні віки

Ізабелль І та Фернандо II (середньовічні зображення)

5. КАТОЛИЦЬКЕ ПОДРУЖЖЯ ІЗАБЕЛЛЬ ТА ФЕРНАНДО II

Охарактеризуйте основні напрями діяльності Ізабелль І та Фернандо II.

Подружжя Фернандо II Арагонського та Ізабелль І Кастильської відіграло неабияку роль в історії Іспанії. За правління цієї пари відбулося завершення Реконкісти, об’єднання країни та відкриття Америки. І все це сталося в 1492 році!

Для зміцнення своєї влади подружжя реорганізувало армію, укріпило державний апарат і зруйнувало замки непокірних дворян. Натомість вірні дворяни-гранди отримували посади при дворі. Королівське подружжя реформувало фінансову систему та сприяло розвитку міст.

Талант політиків позначився й у тому, що, на відміну від монархів Португалії, Англії й Франції, Ізабелль І та Фернандо II зрозуміли перспективність проектів Христофора Колумба. Існує навіть легенда, що королева віддала свої коштовності, аби спорядити експедицію Колумба. Відкриття Америки одразу зробило Іспанію однією з найвпливовіших держав Європи.

Ізабелль І та Фернандо II сприяли розвитку національної культури. Королева стала покровителькою мистецтв, допомагала університетам, талановитим письменникам і вченим.

Найпочеснішим своїм титулом Ізабелль І та Фернандо II вважали звання католицькі королі, надане їм папою римським за успішне закінчення Реконкісти. Ревні католики, Фернандо II та Ізабелль І прагнули досягти єдиної віри для всіх своїх підданих. Саме в цей час в Іспанії було утворено інквізицію – церковний суд. Усіх, кого підозрювали в порушенні католицького вчення, у чаклунстві та інших гріхах, піддавали жорстоким тортурам і страті. В Іспанії вони відбувалися як церковне свято: при великому зібранні народу на великому вогнищі спалювали людей. Інквізиція мала для Іспанії страшні наслідки.

Спираючись на подані ілюстрації, охарактеризуйте діяльність Ізабелль І та Фернандо II.

Держави Середземноморя в Середні віки

1. Королівський замок Фернандо II та Ізабелль І в Сеговії (сучасне фото) 2. Емблема католицьких королів

3. Христофор Колумб перед королевою Ізабелль І і королем Фернандо II (картина невідомого іспанського художника XIX ст.)

Держави Середземноморя в Середні віки

4. Визволення католицьким подружжям міста Альмерія під час Реконкісти (керамічне зображення на площі Іспанії в Севільї, початок XX ст.)

1. Чим запам’яталися вам італійські республіки?

2. Коли і чому були утворені кортеси?

3. Чому Ізабелль та Фернандо називають католицькими королями?

4. Спираючись на ілюстрації й текст параграфа, опишіть життя людини в арабській Іспанії.

5. Назвіть причини та наслідки Реконкісти.

6. Поміркуйте, що спільного в Реконкісти із Хрестовими походами та чим вони відрізняються.

Заповніть пропуски у тексті: “Реконкіста почалась у… і завершилась через… століть завоюванням… . Наприкінці… століття весь… півострів опинився під владою… церкви…”.

Україна – це Європа

Людовик IX Святий

Держави Середземноморя в Середні віки

Портрет роботи Ель Греко (XVI ст.)

Володимир Мономах

Держави Середземноморя в Середні віки

Портрет з “Царського титулярника” (XVII ст.)

В епоху Середньовіччя монархи європейських країн за традицією зверталися до своїх дітей із повчальними творами, аби передати їм основні ідеї керування державою. До таких повчань належить і спадщина одного з монархів Київської держави – Володимира Мономаха. Наведені нижче уривки звернень до своїх наступників двох європейських правителів допоможуть вам переконатися у спільності загальнолюдських цінностей в епоху Середньовіччя.

Повчання короля своєму синові

Повчання дітям

1. Любий сину, перше, чому тебе вчу: хай сповниться серце твоє любов’ю до Господа; без цього ніхто не може врятуватися…

9. Дивися, щоб довкола були все люди добрі, будуть то духовні чи миряни, і частіше бесідуй з ними; уникай товариства злих…

15. У справі суду і розправи будь твердим і справедливим до своїх підданих, не ухиляйся ні вправо, ні вліво, йди завжди прямо. Підтримуй справу біднішого, поки не з’ясується істина…

23. Війни і чвари, як свої, так і твоїх підданих, приборкуй якомога швидше…

(у перекладі зі старослов’янської Леоніда Махновця)

Усього ж паче – убогих не забувайте, але, наскільки є змога, по силі годуйте і подавайте сироті, і за вдовицю вступітеся самі, а не давайте сильним погубити людину. Ні правого, ні винного не вбивайте [і] не повелівайте вбити його; якщо [хто] буде достоїн [навіть] смерті, то не погубляйте ніякої душі християнської.

…На війну вийшовши, не лінуйтеся, не покладайтеся на воєвод… Ні питтю, ні їді не потурайте, ні спанню. І сторожів самі наряджайте, і [на] ніч лише з усіх сторін розставивши довкола [себе] воїв, ляжте, а рано встаньте.

Готуємося до уроку узагальнення та тематичного оцінювання

Перевірте свої знання з розділу “ЄВРОПЕЙСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО І ДЕРЖАВИ В X-XV ст.”

– Пригадайте хронологічні межі походів вікінгів, Хрестових походів, нормандського завоювання Англії, посилення королівської влади за Генріха II Плантагенета в Англії, Філіппа IV Красивого у Франції, Столітньої війни; дати утворення Священної Римської імперії, початку скликання англійського парламенту, Генеральних штатів у Франції.

– Покажіть на карті зазначені держави, напрямки походів вікінгів, Хрестових походів, основні події Столітньої війни, перебіг Реконкісти.

– Визначте основні напрями діяльності зазначених історичних діячів.

– Охарактеризуйте європейське суспільство та держави в X-XV ст., використовуючи поняття: “вікінги”, “Хрестові походи”, “парламент”, “кортеси”, “Генеральні штати”, “Реконкіста”, “Столітня війна”, “Золота булла”, “духовно-рицарські ордени”,”станово-представницька монархія”, “торговельні республіки”, “феодальна роздробленість”.

– Висловіть судження щодо ролі зазначених фактів, органів влади тощо в житті середньовічного суспільства.

– Розкажіть про походи вікінгів, Хрестові походи, життя мешканців Європи в мирний та воєнний час. Наведіть приклади взаємовпливу держав і народів під час походів вікінгів, Хрестових походів.

– Порівняйте історичний шлях Англії, Франції, Італії, Німеччини в добу Середньовіччя.

– Поміркуйте, які події, життєдіяльність яких осіб могли б стати сюжетом для кінофільму та якого саме. Обгрунтуйте свій вибір.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Держави Середземномор’я в Середні віки - Історія