Діалог
СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ
УРОК № 22
Тема. Діалог
Мета: дати учням уявлення про діалог; формувати в них уміння правильно записувати діалог; виховувати щедрість, сприяти розвитку дружніх стосунків.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашньої вправи.
2. Робота біля дошки.
Завдання: записати речення, поставити розділові знаки й лапки.
Не проводжайте мене попросила Ляля рідних я скоро повернуся.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Діалог – це різновид прямої мови, що передає розмову двох осіб.
Монолог – висловлювання однієї особи.
Полілог – розмова трьох чи більше дійових осіб.
1. Робота за підручником з елементами бесіди.
Вправа 188.
Завдання: прочитати текст. Знайти у першій частині пряму мову, зачитати. Прочитати діалог за особами. Які розділові знаки ставляться при діалозі?
Вправа 189 (усно).
2. Робота в зошитах.
Завдання: переписати текст (записаний на дошці). Розставити розділові знаки.
По щирості
Один селянин прийшов з
Бери Васильку та поділися з Петриком по щирості А то як ділити по щирості питає Василько Отак сину каже батько як переломиш медівник, то віддай більшу частину Петрикові а собі залиш меншу. Це називається по щирості.
(Народна творчість.)
3. Творча робота.
Завдання: записати речення з прямою мовою у формі діалогу.
“Що з тобою, Петрику, чому ти сьогодні такий блідий?” – занепокоєно запитав учитель.
“А нічого,- відповів Петрик,- просто сьогодні мене умивала мама”. (Народна творчість.)
З’ясував
Фотоплівку ввечері татусь проявляв і скаржився на невдачу: “Що за чудасія! Знов чомусь жодного зображення не бачу”. “Не дивуйтесь, тату,- відказав Гриць малий, що грався біля нього. – Я ще вдень цю плівку розглядав і не бачив теж на ній нічого”.
(Народна творчість.)
4. Робота за підручником.
Вправа 190 (письмово).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Творча робота.
Завдання: скласти і записати діалог з товаришем про прочитану книгу. Використати подані речення.
– Раджу тобі прочитати…
– Я порадив би взяти в бібліотеці…
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 21, вправа 192.