ДІЛЕННЯ НУЛЯ НА ЧИСЛО. НЕМОЖЛИВІСТЬ ДІЛЕННЯ НА 0

АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)

Урок 126. ДІЛЕННЯ НУЛЯ НА ЧИСЛО. НЕМОЖЛИВІСТЬ ДІЛЕННЯ НА 0

Мета: ознайомити учнів із діленням нуля на число; пояснити неможливість ділення на 0; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати інтерес до предмета.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 146-147, завдання 986; 987)

Завдання 986

– Прочитайте вирази з однаковими відповідями; з відповідями

– круглими числами; решту виразів прочитайте у порядку зростання відповідей.

Завдання 987

– Скільки кілограмів цибулі ще треба розкласти?

2. “Бліцконтроль”

1) Познач правильний варіант значення виразу 56 : 7 + 1.

А) 9;

Б) 6;

В) 7.

2) Розв’яжи приклад, у якому невідоме ділене.

А) 64 : [ ] = 8;

Б) [ ] – 8 = 64;

В) [ ] : 8 = 8.

3) Яке з чисел не є результатом таблиці множення?

6; 12; 18; 20; 23; 30.

4) При якому значенні а рівність а – 8 = 48 буде правильною?

А) 6;

Б) 5;

В) 7.

5) Познач вираз, значення якого більше, ніж 25.

А) 83 – 9 – 4;

Б) 7 – 5 – 15;

В) 5 – 9 – 23.

6) Порівняй:

42 : 6 [ ] 48 : 8.

А) <;

Б) >;

В) = .

7) З гаража виїхало 12 автомобілів, а залишилося – в 2 рази менше, ніж виїхало. Скільки автомобілів було у гаражі?

А) 12 + 12 : 2 = ;

Б) 12 – 12 : 2 = ?.

8) Батькові 40 років, а син у 5 разів молодший. Скільки років синові?

А) 3;

Б) 8;

В) 35.

9) Маса відра снігу 4 кг, а відра солі – в 7 разів більше. На скільки кілограмів важче відро солі, ніж відро снігу?

А) 4 – 7 – 4;

Б) 4 – 7 + 4.

3. Хвилинка каліграфії

– Запишіть три числа, кожне з яких ділиться на 3: 6; 9; 12.

4. Математичний диктант

– Добуток чисел 8 і 4 зменшити на 18.

– Добуток чисел 8 і 8 збільшити на 16.

– Різницю чисел 16 і 8 збільшити у 9 разів.

– Суму чисел 30 і 6 зменшити у 6 разів.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми ознайомимося із діленням нуля на число.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 147-148)

Завдання 988. Колективне опрацювання матеріалу

Учні пояснюють, як склали приклади на ділення. Ознайомлюються з висновками: при діленні нуля на будь-яке число в частці дістаємо нуль.

Запам’ятай! Ділити на нуль неможливо!

Завдання 989. Письмове виконання завдання з коментуванням правил

Завдання 990

Учні складають вирази та обчислюють їх значення.

1) Зменшуване 72, а від’ємник у 9 разів менший.

2) Ділене 63, а дільник на 54 менший.

Один учень працює біля дошки.

Завдання 991. Самостійна робота

Під час перевірки учні читають приклади і пояснюють обчислення.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота над задачами

1) В Івана було кілька машинок. Коли йому подарували ще 9 машинок, то у нього їх стало 18. У скільки разів менше було машинок у Івана спочатку?

2) Школярі посадили 4 сливи, 2 яблуні, а вишень – у 9 разів більше, ніж слив і яблунь разом. Скільки всього саджанців посадили школярі?

2. Порівняння виразів

ДІЛЕННЯ НУЛЯ НА ЧИСЛО. НЕМОЖЛИВІСТЬ ДІЛЕННЯ НА 0

3. Офтальмологічна пауза

4. Розв’язування логічних задач

1) Завдання 992*.

Вартість трьох іграшок 80 грн. Лялька й пінгвін коштують 50 грн, а м’яч і пінгвін – 55 грн. Скільки гривень коштує кожна іграшка?

1) 50 + 55 = 105 (грн) – коштують лялька, м’яч і 2 пінгвіни;

2) 105 – 80 = 25 (грн) – коштує пінгвін;

3) 50 – 25 = 25 (грн) – коштує лялька;

4) 55 – 25 = 30 (грн) – коштує м’яч.

2) Є дві посудини місткістю в 3 л і в 5 л. Як за допомогою цих посудин налити

З водопровідного крану у відро 4 л води?

Розв’язання. Наливаємо з крану у велику посудину 5 л. Переливаємо з великої посудини в малу 3 л. Переливаємо у відро з великої посудини 2 л, що залишилися в ній. Потім повторюємо все спочатку. У відрі опиниться 2 + 2 = 4 літри води.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 147-148, завдання 993; 994.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ДІЛЕННЯ НУЛЯ НА ЧИСЛО. НЕМОЖЛИВІСТЬ ДІЛЕННЯ НА 0 - Плани-конспекти уроків по математиці