Діяльність людей у зоні степу. Охорона степу

ПРИРОДА УКРАЇНИ
&58. Діяльність людей у зоні степу. Охорона степу

Пригадай! Що ти знаєш про працю людей у степу? Що таке Асканія-Нова?

Зона степів – важливий промисловий і сільськогосподарський регіон України; найбільш заселена територія. Тут розташовані міста Херсон, Запоріжжя, Миколаїв, Кривий Ріг, Донецьк, Луганськ.

У зоні степів добувають рудні і паливні корисні копалини. В містах споруджені великі машинобудівні заводи та потужні металургійні комбінати, на яких виплавляють чавун і сталь.

Більше половини території

степової зони займають сільськогосподарські угіддя. Тут на родючих грунтах вирощують зернові культури: пшеницю, ячмінь, кукурудзу, просо, рис. Великі площі засаджені соняшником, кавунами, динями, гарбузами й кабачками. Славляться степи своїми садами, в яких вирощують вишні, сливи, абрикоси, персики, черешні; є тут і виноградники. На фермах розводять велику рогату худобу, свиней, овець, птахів; у водоймах – рибу.

Для збереження степових ділянок у їх природному стані в зоні степу створені заповідники.

Заповідник Асканія-Нова розташований на Херсонщині. Належить до сотні великих заповідників і парків світу.

Третина

площі заповідника – незаймана територія, якої ніколи не торкався плуг. Тут росте близько 500 видів рослин. Серед них багаторічні трав’янисті рослини: ковила, типчак, тюльпани, півники та інші. Ростуть також рослини, занесені до Червоної книги України: ковила українська, ковила Лессінга та ковила волосиста, тюльпан Шренка і тюльпан скіфський.

Діяльність людей у зоні степу. Охорона степу

Ковила українська Ковила Лессінга Тюльпан Шренка

У заповіднику живе понад 3 тисячі видів тварин, значну частину яких складають типові мешканці степу: ховрах малий, бабак степовий, тушканчик великий, заєць-русак, мишівка степова, лисиця звичайна, тхір степовий, ласка.

На просторах заповідника можна побачити тварин із різних куточків земної кулі. Це коні Пржевальського, зебу, бізони, зебри, олені, антилопи, муфлони та інші.

Вражають кількістю і різноманіттям видів птахи, які гніздяться на території заповідника або зупиняються тут під час сезонних перельотів: лебеді, журавлі, сірі гуси, дрохви, степові орли та ін. Тут можна побачити африканського страуса – найбільшого птаха нашої планети, а також фазана. Живе в заповіднику і фламінго – рідкісний залітний птах, найбільш довгоногий та довгошиїй, з великим тулубом рожевого кольору.

Чорноморський заповідник – найбільший за площею заповідник України. Знаходиться в Херсонській і Миколаївській областях.

Діяльність людей у зоні степу. Охорона степу

Антилопи Бізон Муфлон

Діяльність людей у зоні степу. Охорона степу

Фазан Чапля мала біла Пелікан рожевий

На території заповідника гніздяться рідкісні види птахів: орлан-білохвіст, дрохва, пелікан рожевий, чапля мала біла. Загалом тут охороняються 124 види тварин, занесених до Червоної книги України, в тому числі й рідкісні нині морські ссавці: афаліна чорноморська, білобочка чорноморська та тюлень-монах середземноморський.

У заповіднику ростуть 24 види рослин, які занесені до Червоної книги України, зокрема ковила дніпровська, ковила Лессінга, тюльпан Шренка, волошка короткоголова, сон чорніючий.

Дунайський заповідник розташований в Одеській області біля гирла Дунаю. Він займає частину островів і акваторій Чорного моря, численні болота, озера, острови, розділені протоками і каналами. На порівняно невеликій за площею території є ділянки заплавних луків, солончаків, пісків, залишки степів. Уздовж водойм зростають переважно очерет звичайний, рогіз вузьколистий, верби; у водоймах – латаття біле, а також сальвінія плаваюча та водяний горіх плаваючий.

У заповіднику гніздяться гуска сіра, лебідь-шипун, різні види качок, чапель, чайок. З рідкісних видів мешкають пелікан рожевий, хижий птах орлан-білохвіст. Територія заповідника є місцем зимівлі водоплавних птахів (близько 120 видів).

У водоймах живе близько 100 видів риб, у тому числі рідкісні осетр атлантичний та лосось дунайський. До промислових видів належать білуга, осетр російський, севрюга, оселедець чорноморський, сазан, сом та інші. З-поміж земноводних найбільш чисельними є жаба озерна, квакша звичайна і тритон дунайський, а з плазунів – черепаха болотна та вуж звичайним.

Живуть у заповіднику і ссавці: свині дикі, собака єнотоподібний, ласка, видра, ондатра. Зустрічаються кіт лісовим і норка європейська, які занесені до Червоної книги України.

Асканія-Нова, Чорноморський заповідник, Дунайський заповідник.

Поміркуйте! Як залежить діяльність людей у степу від природних умов?

Обговоріть! Чому в зоні степу створюють заповідні території?

Перевір свої знання

1. Чим займаються люди в зоні степу?

2. Які заповідники створені у степовій зоні України?

3. Розкажи про рослинний і тваринний світ заповідника Асканія-Нова.

4. Допоможи Дмитрикові назвати рослини і тварин, яких можна побачити на території Чорноморського заповідника.

5. Які червонокнижні рослини і тварини охороняються на території Дунайського заповідника?

Зроби підсумки

Діяльність людей у степу пов’язана з природними умовами цього краю. Рослинний і тваринний світ цієї зони потребують охорони. Тому тут створено природні заповідники Асканія-Нова, Чорноморський, Дунайський.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Діяльність людей у зоні степу. Охорона степу - Натурологія