ДІЄСЛОВА І і ІІ ДІЄВІДМІН. ДІЄВІДМІНЮВАННЯ ДІЄСЛІВ ТЕПЕРІШНЬОГО Й МАЙБУТНЬОГО ЧАСУ
Мета:
– навчальна: повторити й поглибити знання семикласників про дієслова І і ІІ дієвідмін; удосконалювати загальнопізнавальні вміння визначати належність дієслів до певної дієвідміни; сприяти зміцненню навичок правильного написання їх особових закінчень; редагувати деформовані тексти;
– розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати дієслова І і ІІ дієвідмін у зв’язних висловлюваннях;
– виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в семикласників шанобливе ставлення
Внутрішньопредметні зв’язки:
– Фонетика. Орфоепія: правильна вимова різних частин мови.
– Культура мовлення і стилістика: засвоєння дієслівних словосполучень із керованим залежним словом.
Міжпредметні зв’язки: метафора, уособлення, література.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
За чисті води, чисті ріки Боротись будемо навіки. Хай стане чистою земля! Бо в ній господар – ти і я.
Ю. Олійник
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Вибіркова робота
> Записати текст, знайти дієслова теперішнього, майбутнього й минулого часів. Визначити морфологічні ознаки. Усно продовжити розповідь.
День за днем земля все більше й більше випорожнюється, віддаючи людству свої багатства. Щодня викачуються мільйони тонн нафти, природного газу, вугілля, торфу й інших корисних копалин. Людина просто безжалісно пожирає їх, але ж вони не вічні! А скільки рік, озер, водойм і морів стало жертвою викидів отруйних речовин?
Подумаймо про майбутнє, про наступні покоління. Почнімо ставитися до природи дбайливо уже сьогодні, просто зараз.
IV. ЗІСТАВЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ІЗ БАЗОВИМ
> За допомогою теоретичного матеріалу пригадати вивчене про дієслова І і ІІ дієвідмін. Знайти нову інформацію.
V. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ,
УДОСКОНАЛЕННЯ ЗАГАЛЬНОПІЗНАВАЛЬНИХ І ТВОРЧИХ УМІНЬ З ТЕМИ
Вибірково-розподільна робота
> Прочитати вірш Лесі Вознюк “Якби я був чарівником”. Виписати у два стовпчики дієслова І та ІІ дієвідміни, обгрунтувати свій вибір. Визначити час дієслів.
Якби я був чарівником,-
Намріялося Віті,-
То став би я помічником
Природи в цілім світі.
Чарівна паличка в руках –
За мить зростають липки,
У чистих ріках та ставках
Вже плюскаються рибки.
За хвильку дощики рясні
Помиють все довкола,
Барвисті квіти запашні
Укриють гори й доли.
В дитячі мрії, як на те,
Навідалася ненька:
– Тут справжній чарівник росте,
Хоча іще маленький.
Твоє, синочку, деревце
Тріпоче зелен-листом,
Співає дзвінко джерельце,
Бо ти його почистив.
І ось такі чарівники
Зростять дубки та липки,
В джерельні ріки та ставки
Пливтимуть вдячні рибки.
То ж підростай, не розгуби
Дитячі світлі мрії,
І все розквітне навкруги
Веселкою надії.
Орфоепічна п’ятихвилинка
Виразний, впереміж, гетьманщина, гнобити, горицвіт, грейпфрут, дезертирувати, димлячи, дідівський, добридень, документ, дресирувати, заіржавіти, задобрити, закупорити, запитання.
Дослідження-відновлення
> Установити відповідність між основами дієслів і їх закінченнями у 3-й особі множини теперішнього часу. Аргументувати свій вибір.
А – ять
Б – ать
В – уть
Г – ють
1 хоч..
2 біж..
3 кле..
4 біга..
5 мол..
6 диш..
7 лет..
Ключ: 1 – В, 2 – Б, 3 – А, 4 – Г, 5 – Г, 6 – В, 7 – А.
Пошуково-вибіркова робота
> Прочитати зразки усної народної творчості. Виписати ті, у яких дієслова вживаються у формі теперішнього або майбутнього часу. Визначити дієвідміну дієслів, виділити закінчення.
1. Усякий зшиє, та не всякий викроїть. 2. Гарно того вчити, хто хоче все знати. 3. Дерево за плодами, а людина – за ділами пізнаються. 4. Діло майстра величає. 5. Доки не впрієш, доти не вмітимеш. 6. Знатимеш ремесло – годуватиме воно (Нар. творчість).
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Подумати і дати відповідь на запитання.
– Унаслідок чого відбувається чергування приголосних у дієсловах?
– Чи однакові зміни відбуваються при зміні в дієсловах І і II дієвідмін?
– Які приголосні можуть чергуватися при зміні форми дієслова?
– Що таке дієвідмінювання? (Зміна дієслів за особами й числами)
– Як визначити дієвідміну за основою інфінітива?
– Які ще існують способи визначення дієвідміни дієслів?
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Виконати завдання за підручником.
> Дібрати з поетичних творів українських письменників уривки, у яких зображено красу рідного краю. Знайти дієслова і визначити їх дієвідміни.