ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ КРУГЛИХ СОТЕНЬ І ДЕСЯТКІВ. РОЗШИРЕНА ЗАДАЧА НА ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ (перший вид)

Мета: закріпити вміння учнів додавати і віднімати круглі сотні і десятки; ознайомити із розв’язуванням розширених задач на зведення до одиниці; розвивати мислення; виховувати уважність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)

1. Перевірка домашнього завдання

2. Математичний диктант

– Запишіть число, в якому:

5 сот. 9 дес. 3 од.; 1 сот. 2 дес. 7 од.; 4 сот. 3 од.; 6 сот. 3 дес.; 9 сот. 7 од.; 8 сот. 5 дес. 7 од.; 2 сот. 2 дес; 5 дес. 4 од.

– Запишіть число, в якому:

– 3 од. III розряду, 5 од. II розряду,

7 од. І розряду;

– 9 од. III розряду, 4 од. II розряду;

– 1 од. III розряду, 8 од. І розряду;

– 7 од. III розряду, 2 од. II розряду, 5 од. І розряду.

– Запишіть числа цифрами:

Триста сорок дев’ять, двісті сім, п’ятсот п’ятдесят, триста два, дев’ятсот двадцять один, вісімсот, тисяча.

Відповіді:

593; 127; 403; 630; 907; 857; 220; 54;

357; 940; 108; 725;

349; 207; 550; 302; 921; 800; 1000.

3. Усна лічба (с. 75, завдання 483)

4. Гра “Допоможіть Незнайкові”

– Знайдіть і виправте помилки в обчисленнях.

ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ КРУГЛИХ СОТЕНЬ І ДЕСЯТКІВ. РОЗШИРЕНА ЗАДАЧА НА ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ (перший вид)

5. Робота за картками індивідуального контролю

Картка 1

1. Розв’яжіть приклади.

720

– 20

800 + 90

2. Розв’яжіть задачу.

У вазу поставили 9 ромашок, а волошок на 4 більше. Скільки квітів посте вили у вазу?

Картка 2

1. Розв’яжіть приклади.

110 – 40

60 + 80

2. Розв’яжіть задачу.

На першій полиці стояло 5 книжок, а на другій – у 5 разів більше. Скільки книжок стояло на другій полиці?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розв’язувати розширені задачі на зведення до одиниці, вдосконалюватимемо навички додавання і віднімання круглих сотень і десятків.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Підготовча робота

– Розв’яжіть задачі.

– В одному кошику 6 кг вишень. Скільки вишень у 4 таких кошиках?

– У 4 кошиках 24 кг вишень. Скільки вишень в одному кошику?

2. Ознайомлення із розширеною задачею на зведення до одиниці (с. 75, завдання 485)

– Прочитайте задачу.

– Про що йдеться в задачі? (Про майстриню, яка ткала полотно.)

– У яких одиницях ми вимірюємо довжину тканини? (У метрах) Час? (У годинах)

Складання короткої умови задачі у вигляді таблиці.

Метрів за 1 годину

Кількість годин

Усього (м)

І – ?

8

16

II – ?, на 2 м >

6

?

– Яке головне питання задачі?

– Чи можемо зразу відповісти на питання задачі? (Ні)

– Чому? (Тому що нам не відомо, скільки метрів полотна виткала майстриня на 2-му верстаті за 1 год.)

– Що сказано про роботу майстрині на 2-му верстаті? (На другому верстаті за 1 годину почала виготовляти на 2 м полотна більше, ніж на першому.)

– Чи можна дізнатися, скільки метрів полотна виткала майстриня на 2-му верстаті за 1 год роботи? (Ні)

– Чому? (Тому що нам не відомо, скільки метрів полотна виткала майстриня на 1-му верстаті за 1 год роботи.)

– Скільки метрів полотна виткала майстриня на 1-му верстаті за 1 год роботи?

– Скільки метрів полотна виткала майстриня на 2-му верстаті за 1 год роботи?

– Скільки метрів полотна виготовить майстриня на 2-му верстаті за 6 год?

Розв’язання задачі учні записують у зошити, а один учень працює біля дошки.

Розв’язання

1) 16 : 8 = 2 (м) – полотна виткала майстриня на 1-му верстаті

2) 2 + 2 = 4 (м) – полотна виткала майстриня на 2-му верстаті

3) 4 – 6 = 24 (м)

Відповідь: 24 м полотна виткала майстриня на другому верстаті за 6 годин.

Фізкультхвилинка

V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Творча робота над задачею (с. 76, завдання 486)

– Прочитайте умову задачі.

– Поясніть про що дізнаємося кожним виразом.

2. Самостійна робота за варіантами (с. 75, завдання 484)

3. Робота над задачею (с. 76, завдання 487)

– Прочитайте задачу.

– Про що йдеться в задачі? (Про дрилі)

– Скільки дрилів ремонтує робітник за 3 години? (18)

– Скільки він почав ремонтувати за 1 годину? (На 1 дриль більше)

– Яке головне питання задачі?

Учитель записує умову задачі у вигляді таблиці на дошці.

Дрилів за 1 годину

Кількість годин

Усього дрилів

?

3

18

?, на 1 д. >

2

?

– Про що дізналися в першій дії? (Скільки дрилів ремонтує майстер за 1 годину.)

– У другій? (Скільки дрилів став ремонтувати майстер.)

– Що дізнаємося в третій дії? (Скільки дрилів ремонтує, майстер за дві години, якщо кожну годину він став ремонтувати на 1 дриль більше, ніж раніше.)

– Яким чином можна замінити число 2, щоб задачу можна було розв’язати двома діями?

4. Робота над задачею (с. 76, завдання 488)

Цю задачу учні розв’язують самостійно. Ті, кому складно, працюють фронтально з учнем, який пояснює розв’язання біля дошки.

Розв’язання

1) 150 – 10 = 140 (дн.) – росте диня

2) 140 + 20 = 160 (дн.)

Відповідь: 160 днів росте картопля.

5. Завдання з логічним навантаженням (с. 76, завдання 489)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– На уроці ми вчилися розв’язувати розширені задачі на зведення до одиниці. Пригадали, як розв’язувати приклади з круглими числами.

– Яке завдання виявилося для вас найскладнішим?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 76, завдання 490; 491.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ КРУГЛИХ СОТЕНЬ І ДЕСЯТКІВ. РОЗШИРЕНА ЗАДАЧА НА ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ (перший вид) - Плани-конспекти уроків по математиці