ДОДАВАННЯ КРУГЛИХ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД ВИДУ 380 + 590. РОЗШИРЕНА ЗАДАЧА НА ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ (другий вид)

Мета: ознайомити учнів з усним додаванням круглих трицифрових чисел з переходом через розряд; формувати вміння розв’язувати розширені задачі на зведення до одиниці; розвивати мислення, увагу; виховувати інтерес до математики.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Гра “Шифрувальник” (с. 87, завдання 554)

– Розшифруйте слово, розставивши букви в порядку зростання значень виразів.

– Що ви знаєте про цю гру?

3. Усні обчислення “ланцюжком”

(с. 86, завдання 553)

4. Робота за картками індивідуального контролю

Картка 1

1. Обчисліть.

450 + 35

640 + 230

2. Розв’яжіть задачу.

У касі було 980 грн. У перший день з каси видали 510 грн, у другий – на 120 грн менше, ніж у перший. Скільки гривень залишилось у касі?

Картка 2

1. Обчисліть.

357 – 246

497 – 394

2. Розв’яжіть задачу.

Туристи мали пройти 370 км. Першого дня вони пройшли 70 км, а другого – на 30 км менше, ніж першого. Скільки кілометрів залишилося пройти туристам?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми будемо вчитися складати трицифрові числа з переходом через розряд;

продовжимо роботу над розв’язуванням розширеної задачі на зведення до одиниці.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Пояснення вчителя (с. 87, завдання 555)

1) Порозрядне віднімання трицифрових чисел.

– Розгляньте записи і поясніть, як виконали додавання.

ДОДАВАННЯ КРУГЛИХ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД ВИДУ 380 + 590. РОЗШИРЕНА ЗАДАЧА НА ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ (другий вид)

(Додаємо сотні, одержуємо 800. Додаємо десятки й одержуємо 170. До 800 додали 170, отримали 970.)

2) На основі правила додавання суми до числа.

ДОДАВАННЯ КРУГЛИХ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД ВИДУ 380 + 590. РОЗШИРЕНА ЗАДАЧА НА ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ (другий вид)

(Доповнюємо перший доданок 380 до круглого числа (до 400). Для цього розкладаємо 590 на зручні доданки: 570 і 20. Спочатку додаємо 380 і 20 – вийде 400. Потім додаємо 400 і 570 – вийде 970.)

380 + 590 = 380 + (570 + 20) = (380 + 20) + 570 = 400 + 570 = 970

3) Заміна круглих трицифрових чисел десятками.

380 + 590 = [ ]

380 – 38 десятків, 590 – це 59 десятків.

38 дес. + 59 дес. = 97 дес. = 970

2. Первинне закріплення

– Поясніть, як до 450 додати 370.

– Розв’яжіть приклади з коментуванням (с. 87, завдання 556).

Фізкультхвилинка

V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ.

1. Розв’язування задачі (с. 87, завдання 557)

– Розгляньте малюнок.

– Прочитайте і дайте відповідь на запитання а.

270 + 220 = 490 (км) – відстань між Києвом і Одесою

– Прочитайте і дайте відповідь на запитання б.

1) 220 – 140 = 80 (км) – у бік Одеси

2) 270 + 140 = 410 (км) – у бік Києва

2. Робота над задачею на зведення до одиниці (с. 87, завдання 558)

Аналіз задачі за питаннями вчителя. Складання короткої умови.

24 л фарби – 8 банок

36 л фарби – ? баків (?, на 6 л >)

– Розв’яжіть задачу за планом.

1) Скільки літрів фарби в одній банці?

2) Скільки літрів фарби в одному баку?

3) Скільки треба баків, щоб розлити 36 л фарби?

Розв’язання

1) 24 : 8 = 3 (л) – в одній банці

2) 3 + 6 = 9 (л) – в одному баку

3) 36 : 9 = 4 (б.)

Відповідь: 4 баки потрібно, щоб розлити 36 літрів фарби.

Необхідно звернути увагу учнів на те, що в першій і другій дії йдеться про літри, а в третій – про баки.

3. Гра “Хто швидше?”

– Використовуючи таблицю завдання 465, розшифруйте назву планети зоряного неба.

– Дізнайтеся більше про цю планету.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Поясніть, яким способом вам легше обчислити приклад 450 + 160.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 88, завдання 560; 561.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ДОДАВАННЯ КРУГЛИХ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД ВИДУ 380 + 590. РОЗШИРЕНА ЗАДАЧА НА ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ (другий вид) - Плани-конспекти уроків по математиці