ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

РОЗДІЛ 4 ТЕХНОЛОГІЯ ПОБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

§30. ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

Опорні поняття: волосся, типи волосся, гребінці, щітки, бігуді, шампунь, бальзам, кондиціонер, гель.

Волосся – прекрасний дар природи. Зовнішній вигляд волосся залежить від правильного догляду за ним, стану здоров’я людини та зовнішніх несприятливих чинників.

Для правильного вибору засобів і методів догляду за волоссям необхідно знати про те, яким буває волосся за типами.

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

За типами волосся поділяють на нормальне, сухе, жирне та

змішане.

Волосся нормального типу добре відбиває світло, пе­реливається на сонці. Якщо волосся еластичне, майже не січеться, легко вкладається і розчісується, має жи­вий вигляд і зберігає ці якості протягом декількох днів після миття голови, – догляд за ним правильний і воно здорове; а також це означає, що стан здоров’я людини хороший, вона правильно харчується і волосся отримує достатню кількість поживних речовин.

Жирне волосся має характерний тьмяний блиск, че­рез короткий час після миття злипається і починає ви­глядати брудним і неохайним. Жирність волосся є суто індивідуальною якістю і закладається

генетично. Проте деякою мірою залежить від способу харчування і кіль­кості вуглеводів та жирів, що надходять з їжею.

Сухе волосся погано відбиває світло, унаслідок чого воно виглядає тьмяним, не має глянцю. Воно легко рветься, плутається, важко розчісується, січеться на кінцях. Часто сухе волосся – це результат неправиль­ного догляду, хронічних захворювань людини та вжи­вання їжі, бідної на вітаміни й мікроелементи.

Волосся змішаного типу – це, як правило, довге волос­ся – жирне біля коренів і сухе на кінцях. Кінці такого волосся часто січуться. Воно потребує комбінованого до­гляду за допомогою спеціальних засобів і відкоректованої дієти.

– Назви чинники, пошкоджуючі волосся.

Як поділяють волосся за типами?

Що ж включає правильний догляд за волоссям?

Найважливішою і необхід­ною процедурою з догляду за во­лоссям є його миття. Тому саме миттю необхідно приділяти особливу увагу. Частота миття, температура води, вид шампу­ню, використання бальзаму, сушіння і розчісування – це важливі чинники, від яких залежить стан волосся.

Як часто слід мити волосся? Для кожної людини по-різному. Від щоденного до одного миття на 10 днів. Як правило, частота миття волосся залежить від його жир­ності. Чим волосся жирніше – тим частіше його слід мити. Але, крім цього, на частоту миття волосся можуть впливати й інші чинники. Наприклад, використання лаків, мусів робить волосся важким і потребує частого миття. Волосся швидше жирнішає і при підвищеному фізичному навантаженні. Використання головних убо­рів також є приводом для частішого миття голови.

Спеціалісти не рекомендують мити волосся занадто гарячою чи занадто холодною водою. І в першому, і в другому випадках волосся переносить стрес. Температу­ра води для миття волосся має коливатися від 35 °С до 45 °С. Чим волосся жирніше, тим нижчою повинна бути температура води. Волосся краще мити м’якою водою. Пом’якшити воду можна кип’ятінням або додаванням до неї невеликої кількості харчової соди.

Шампунь для миття слід використовувати лише для конкретного типу волосся. Не можна мити сухе волосся шампунем для жирного, і навпаки. Перед нанесенням шампуню волосся необхідно ретельно змочити, потім шампунь налити на долоню (а не на голову) і плавними рухами спінити його. При жирному чи дуже брудному волоссі шампунь краще наносити у два прийоми невеликими порціями, ніж один раз велику кількість.

Чи знаєш ти

Слово “шампунь” іншомовного походження й означає “масажувати”. Уперше шампунь з’явився в 1904 р. у вигляді порошку.

Не допускається надмірне тер­тя волосся – цим можна пошко­дити волосини (мал. 148). Під час миття шампунь видаляє над­лишкове шкірне сало, піт, мерт­ві клітини шкіри та залишки засобів для укладки або догляду за волоссям. Після закінчення процедури миття шампунь треба ретельно змити водою.

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

А б

Мал. 148. Загальний вигляд волосини: а – пошкоджена; б – здорова

Чи знаєш ти

Якісні шампуні містять зволожуючі інгредієнти для того, аби допомогти структурі волосся відновлюватися і зберігати елас­тичність.

Після миття волосся шампунем рекомендується нане­сти на волосся ополіскувач (кондиціонер). Через 2 хв його змивають водою. Кондиціонер бажано використовувати тієї самої марки, що і шампунь. їх компоненти найбільш ефективно поєднуються і доповнюють один одного.

Бальзами, на відміну від кондиціонерів, наносять на вологе волосся на 15 – 20 хв. Після чого волосся необ­хідно ретельно промити водою. Бальзам полегшує розчі­сування та захищає волосся від різноманітних чинників впливу навколишнього середовища. Ефект впливу баль­заму залишається аж до наступного миття волосся.

Маски вирішують такі проблеми волосся, як сильне пошкодження структури, збереження кольору або посі­чені кінчики.

Запам’ятай

Не слід використовувати одночасно і кондиціонер, і бальзам. Чергуй їх або використовуй бальзам за потре­бою.

Для волосся краще, аби воно висихало самостійно природним шляхом. Мокре волосся краще не розчісува­ти. Якщо ж його необхідно розчесати, то робити це потрібно дуже акуратно, аби не пошкодити волосини.

У випадку, якщо немає часу чекати, поки волосся ви­сохне самостійно, – використовуйте правильно підібра­ний фен (мал. 149). Перед використанням фена бажано наносити на волосся спеціальні засоби для захисту.

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

Мал. 149. Різновиди фенів

Усі сучасні моделі аксесуарів для догляду за волоссям поділяють на три види – гребені, бомбажі та брашінги. При виборі гребеня чи щітки слід керуватися їх функ­ціональним призначенням і тим, з якого матеріалу вони виготовлені.

Чи знаєш ти

Слова бомбаж і брашінг іншомовного походження й у пере­кладі означають “щітка”.

Гребені незамінні для створення проділу, начісування і моделювання зачіски. Для тонкого і короткого волосся підійдуть гребені з частими зубцями, для густих – неза­мінні гребінці з рідкими зубцями (мал. 150),

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

Мал. 150. Гребені для волосся

Бомбаж – це масажна щітка для волосся з рівною і не­рівномірною щетиною, насадженою на гумову основу (мал, 151). Бомбаж не тільки легко “приборкує” шевелюру будь-якої густоти, а й добре ма­сажує шкіру голови, стимулюю­чи кровообіг і покращуючи жив­лення волосся, знімає втому і головний біль. На жаль, бом­баж – не для жирного, або на­впаки, надто сухого і ламкого волосся.

Брашінг – щітка цилін­дричної форми з натуральної або штучної щетини, із жор­сткими або м’якими, рідки­ми або частими зубцями (мал. 152), За допомогою брашінга можна надати волоссю об’єму або випрямити кучері.

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

Мал. 151. Бомбажі

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

Мал. 152. Брашінги

– Як правильно мити волосся? – Назви види аксесуарів догляду за волоссям.

Для створення зачісок використовують бігуді. При виборі бігудів, у першу чергу, звертають увагу на їхній роз­мір. Дрібні бігуді використовують для коротких стрижок, се­редні – для волосся середньої довжини, а великі бігуді – для тих, у кого волосся довге.

Бігуді бувають дерев’яні, металеві, пластмасові, бігуді-“липучки”, бігуді-“бумеранги” тощо. Кожні з них мають своє призначення, недоліки та переваги. Наприклад, пластмасові – найкращі для укладання тонкого і неслухняного волосся; бігуді на липучках під­ходять для короткого волосся та волосся середньої до­вжини; залізні, гумові застосовують на вологе волосся (мал. 153).

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

Мал. 153. Асортимент бігудів

Окрім вищеназваних бігудів, поширені також термо – й електробігуді. Вони значно заощаджують час, але водно­час негативно впливають на стан волосся.

Для випрямляння хвилястого волосся використовують елек­тричні випрямлячі {мал. 154), Вони мають такий самий вплив на волосся, як і електробігуді.

До засобів для укладки на­лежать лаки, муси, гелі, воски тощо.

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

Мал. 154. Електричний випрямляч волосся

Ці засоби відрізняються один від одного та застосо­вуються залежно від бажаного результату. Лак для во­лосся досконало фіксує зачіску. Він захищає волосся від впливу сонця, вітру та вологи, а також зберігає необхід­ну форму, надає волоссю блиску та підсилює ефектив­ність використання інших засобів для укладки.

У той час як гелі використовують, в основному, для забезпечення тривалої фіксації, креми, муси потрібні для створення природної укладки. Віск ідеально підхо­дить для моделювання і надання природного вигляду волоссю.

1. Які бувають бігуді та яке їх призначення?

2. Назви переваги й недоліки електро – та термобігудів.

3. Назви засоби для укладки волосся та особливості їх за­стосування.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Ознайомлення із засобами та аксесуарами для догляду за волоссям

Інструменти та матеріали: зразки засобів та аксесуарів для догляду за волоссям.

Послідовність виконання роботи:

1. Ознайомся зі зразками засобів та аксесуарів для до­гляду за волоссям

2. З’ясуй призначення кожного засобу та аксесуара для догляду за волоссям

3. Зроби висновок, дані запиши в зошит.

Скарбничка мудрості

“Аби добре жити, треба працю любити”.

Завдання для самоперевірки до розділу VI

Вибери правильну відповідь

1. Укажи, на якому малюнку зображено продукти, багаті на мінеральні речовини.

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

2. Укажи, яку оббивку протирають вологою ганчір­кою, після чого наносять на поверхню злегка зби­тий яєчний білок:

А) оксамитову; б) шкіряну;

В) плюшеву; г) гобеленову.

3. Укажи, яке твердження правильне: Парогенератором називається пристрій,…

А) завдяки якому можна здійснювати чистку, що дуже схожа на хімічну;

Б) який може проводити прибирання за визначе­ним розкладом, або за командою користувача.

Встав пропущені слова

4. Для того щоб їжа приносила людині найбільшу користь, потрібно дотримуватися ___________- тобто приймати їжу упродовж доби в певний час.

5. Плюшеву або оксамитову оббивку слід протирати ___________ , змоченою в теплій воді.

6. – це пристрій для прибирання пилу або забруднень з поверхні за рахунок всмок­тування повітря.

* Усі завдання виковувати в зошиті. У підручнику не писати!

7. У пилососах із циклонним фільтром є спеціальне відділення -__________________________, у яке збирається пил.

Вибери дві правильні відповіді

8. Укажи, які з перелічених продуктів є джерелами білків:

А) м’ясо; б) овочі;

В) яйця; г) хлібні вироби.

9. Укажи, які предмети належать до інвентарю для прибирання приміщень:

А) ганчірки; б) гелі;

В) відра; г) швабри.

Установи відповідність

10. Установи відповідність між типом волосся і його характеристикою та заповни таблицю:

1) волосся нормального типу;

2) жирне волосся;

3) сухе волосся;

4) волосся змішаного типу.

А) волосся має характерний тьмяний блиск, че­рез короткий час після миття злипається й має брудний та неохайний вигляд;

Б) волосся добре відбиває світло, переливається на сонці;

В) волосся, здебільшого довге, – жирне біля коре­нів і сухе на кінцях;

Г) волосся погано відбиває світло, унаслідок чого воно виглядає тьмяним, не має глянцю. Воно легко рветься, плутається, важко розчісується, січеться на кінцях.

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

11 . Установи відповідність між назвою аксесуарів для догляду за волоссям і їх призначенням та заповни таблицю:

1) гребінь; 2) бомбаж; 3) брашінг.

А) не тільки легко “приборкує” шевелюру будь-якої густоти, а й добре масажує шкіру голови, стимулюючи кровообіг і покращуючи живлен­ня волосся, знімає втому й головний біль;

Б) надають волоссю об’єм або випрямляють кучері;

В) слугують для створення проділу, начісування і моделювання зачіски.

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

Установи послідовність

12. Укажи послідовність щотижневого прибирання. Заповни таблицю, проставивши номери етапів у необхідній послідовності:

А) чистять доріжки чи килими;

Б) миють підлогу;

В) чистять м’які та напівм’які меблі;

Г) чистять усі прикраси та витирають пил на кор­пусних меблях;

Г) миють і чистять двері, підвіконня;

Д) миють кімнатні рослини.

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

13. Укажи послідовність прибирання ванної кімнати. Заповни таблицю, проставивши номери етапів у необхідній послідовності:

А) миють дзеркала;

Б) миють підлогу жорсткою ганчіркою або щіткою;

В) змивають підлогу і витирають насухо чистою ганчіркою;

Г) промивають плитку, ванну і сантехніку чистою водою;

Г) чистять плитку, ванну і сантехніку дезінфікуючими засобами за допомогою щіток.

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

Обгрунтуй відповідь

14. Чому недотримання підлітками режиму дня, ре­жиму харчування та різноманітності їжі при­зводить до поганого самопочуття, погіршення пам’яті, зниження уваги і відповідно – до зни­ження успішності навчання?

15. У процесі прибирання слід користуватися гумови­ми рукавичками. Чому?

16. Як ти вважаєш, чому підлогу кухні потрібно мити жорсткою ганчіркою або щіткою, а потім змивати водою і витирати насухо чистою ганчіркою?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ - Праця