ДОПОМОГА БДЖОЛОСІМ’ЯМ ПІД ЧАС ЗИМІВЛІ

ДОПОМОГА БДЖОЛОСІМ’ЯМ ПІД ЧАС ЗИМІВЛІ.

Зимівля бджіл – відповідальний період у роботі пасічника. Навіть при добрій осінній підготовці бджолосімей до зимівлі трапляються випадки, коли може порушуватися нормальний хід зимівлі бджіл.

Бджоляр повинен обов’язково прослуховувати вулики за допомогою трубки або приклавши вухо до стінки вулика чи льотка. Стукати та клацати по вулику для того, щоб прослухати сім’ю, не рекомендується, тому що бджоли обов’язково стривожаться, а це призведе до підвищення температури всередині

гнізда. Якщо до слуху долинає тихий, рівний гул, а на легкий стукіт по стінці вулика бджолина сім’я відповідає дружним шумом, що поступово затихає, то бджоли зимують добре. Якщо з вулика доноситься слабкий шелест крил, що нагадує шелест сухого листя, це означає, що сім’я голодує, і їй терміново необхідно видати кормові запаси.

Якщо у вулику чується недружній гул, окремі “жалібні” звуки, це означає, що сім’я втратила матку.

Якщо біля льотків скопився підмор, його видаляють особливим дротовим гачком. Усе сміття збирають у спеціальний ящик і спалюють. За кількістю підмору судять про зимостійкість кожної

бджолиної сім’ї. Якщо його виявиться багато, це сигнал хвороби сім’ї.

Для полегшення спостереження за вуликами в льотки з початком зимівлі вкладають білі аркуші паперу, які оглядають при кожному відвідуванні зимівника. На аркуші можна вчасно помітити сліди проносу бджіл, крупинки закристалізованого меду, за сміттям можна простежити кожне переміщення клубу бджіл. На початку зимівлі краще покласти кілька аркушів паперу один на інший, а під час відвідування виймати верхній, зовсім не непокоячи при цьому бджіл. Такий метод дозволяє вчасно надати бджолам допомогу.

Якщо бджолина сім’я дуже непокоїться, у бджіл з’являється сильний пронос, їхній вулик найкраще занести в тепле приміщення й, оглянувши гніздо, з’ясувати причину, що викликала захворювання. Необхідно перевірити якість і кількість корму у вулику. Іноді можна пересадити бджіл у новий вулик на рамки з якісним запечатаним медом, а потім знову винести їх у зимівник.

Якщо бджоли застигли від голоду не більш ніж дві доби тому, їх ще можна оживити. Вулик вносять у добре натоплене (до 25 °С) приміщення, відкривають. Бджіл, що сидять на рамках або обсипалися, обприскують рідкою ситою (медяний напій). У гнізді розміщають до дві медяні рамки, вулик закривають, щоб бджоли не вийшли з вулика. Зазвичай через 2-3 години бджоли оживають і Починають шуміти. Вулик ставлять у зимівник, після чого бджоли заспокоюються. Льоток знову відкривають.

Поповнити кормові запаси можна, поставивши в гніздо поруч із клубом рамки з медом або поклавши плиском рамку печатного меду поверх інших рамок. Якщо немає меду, можна дати цукрову підгодівлю. Всю роботу проробляють у зимівнику або в теплому приміщенні, куди заносять вулик.

Якщо занепокоєння бджіл викликане підвищеною температурою у вулику, то з такого вулика знімають утеплювальні подушки, залишивши тільки полотнинку, або ледь розсовують крайні стельові дощечки й додатково розширюють верхній і нижній льотки. Якщо від високої температури зауважується загальне занепокоєння бджіл, то корисно підсилити вентиляцію приміщення. Для цього повністю відкривають притокові й витяжні труби, на ніч залишають відкритими зовнішні двері зимівника.

Якщо ж знову вдарили сильні морози, вулики та приміщення утеплюють. Зимівник утеплюють снігом, вулики прикривають утеплювальними подушками.

При вимушеній підгодівлі бджолиних сімей узимку необхідно вибрати такий вид корму, що не збудить бджіл і не викличе в них проносу. Давати корм треба так, щоб по можливості не порушувати спокою клубу й не допускати вильоту бджіл із вулика. Зручніші для зимової підгодівлі густі корми, які можна застосовувати в будь-яких умовах зимівлі. Над клубом бджіл поміщають плитки спеціально приготовленого кормового цукрового тесту, цукрової помадки або цукрові льодяники, цукровий сироп.

Цукрове тісто. 2 кг цукрової пудри гіркою висипають на стіл, роблять у ній заглиблення та вливають у нього 1 кг розпущеного меду. Дерев’яною ложкою перемішують пудру з медом, а потім місять вручну, як звичайне тісто. Замість меду можна взяти цукровий сироп (1:1). Тісто має вийти добре розмішаним, без крупинок, густим. Таке тісто зберігає надану йому форму протягом 2-3 год.

Із тіста роблять корж завтовшки 20-25 см, вагою 1-1,5 кг. Кладуть їх на рамки над клубом бджіл. Цукрове тісто дають за 2-3 тижні до виставки бджіл.

Цукрова помадка. У мідний таз або інший посуд, тільки не чавунний, наливають 1 л води, підігрівають її й всипають 2 кг цукру. Постійно помішуючи, доводять суміш до кипіння. Кип’ятять сироп не більше ніж 20 хв. Під час кипіння його не мішають, а тільки знімають із поверхні піну. Дно посуду має бути повністю охоплене вогнем, тому що від цього залежить якість сиропу. Готовність сиропу визначають, опустивши в нього ложку, а потім відразу ж помістивши її в холодну воду. Готовий сироп повинен загустіти настільки, що його можна буде зняти з ложки й скачати в м’яку кульку. До готового сиропу додають 600 г рідкого меду й усе разом кип’ятять не більше ніж 3 хв. У цей момент потрібно особливо стежити за сиропом, тому що він може перелитися через край. Для помадки найкраще брати не рідкий, а осілий мед і розпускати його перед тим, як влити в сироп.

Якщо сироп кришиться або стає дуже твердим, це означає, що він переварений. У нього потрібно додати трохи води й знову проварити.

Приготований сироп переливають у бляшаний посуд і дають йому охолонути. Потім перемішують його дерев’яною лопаткою в одному напрямку доти, поки він не стане густим і білим.

Цукрову помадку зберігають у дерев’яній тарі, змазаній зсередини воском, зверху накривають вощеним папером. Якщо незабаром на поверхні помадки виступить мед, це означає, що сироп був погано замішаний або мед містив багато води.

Із готової маси роблять такий самий корж, як і з цукрового тіста. Ще теплим корж загортають у марлю або газетний папір зі зробленими в них отворами та кладуть на рамки над клубом бджіл. Однієї порції в середньому вистачає на місяць.

Цукровий льодяник. У луджений або емальований посуд вливають 1 частину води, у якій розмішують 5 частин цукру (за вагою або обсягом). Отриману суміш ставлять на маленький вогонь і кип’ятять протягом ЗО хвилин, постійно помішуючи, щоб не пригорів цукор. У процесі варіння можна додати в неї 2 г лимонної або виннокам’яної кислоти на 1 кг цукру. Коли суміш почне тягтися нитками, її знімають з вогню й розливають прямо в рамки або напіврамки без суші з натягнутим у три ряди дротом. Рамку треба покласти на рівний стіл на змочений папір. Після того як льодяник охолоне, папір видаляють. У гнізді, біля клубу бджіл, забирають крайні рамки, замість них ставлять рамки з льодяником. Доцільно поставити таку кількість рамок, щоб вистачило на весь час зимівлі. Можна льодяник покласти на рамки, над клубом бджіл, і прикрити зверху утепленнями.

Бджіл можна підгодовувати цукром-рафінадом, ледь змоченим у воді. Цукор загортають в один шар марлі й кладуть на рамки під полотнинку над клубом. Надалі кожні 2-3 дні стежать за тим, як бджоли споживають його; якщо шматочки обсохли, їх знову змочують.

Цукровий сироп. Для зимової підгодівлі добре давати густий сироп. Підгодівля успішно проводиться при температурі в зимівнику не нижче ніж З °С і не вище ніж 5 °С. Беруть 2 частини цукру на 1 частину води. Сироп під час готування не повинен підгоряти, його постійно помішують. Дають охолодженим до 25-30 °С у стільниках, банках-годівницях або в спеціальній стельовій годівниці. Відкривають у зимівнику частину стелі й утеплення вулика, відсувають крайні порожні рамки й обережно підставляють рамку із сиропом до краю гнізда, безпосередньо до клубу бджіл, потім стелю закривають й утеплюють.

У тих випадках, коли підгодівля в зимівнику утруднена через низьку температуру, рекомендується перенести сім’ї, яким давався корм, у спеціально підготовлене приміщення з температурою повітря 24-25 °С. Бджоли при такій температурі активізуються, залишають зимовий клуб, розходяться по всьому гнізду

Й забирають корм. У приміщенні має бути темно. Внесених бджіл залишають у ньому на добу.

Закриті на час перенесення верхній і нижній льотки необхідно повністю відкрити, поставивши загороджувачі від мишей. Через добу сім’ї виносять у зимівник, а на їхнє місце ставлять нову партію, якій дають підгодівлю.

Зимова підгодівля бджіл – явище небажане. Її використовують тільки у виняткових випадках, коли корми з якихось причин не поповнювали восени.

Якщо занепокоєння бджіл наростає, то можна провести штучний надранній обліт. Це вимушений захід при несприятливій зимівлі.

Неблагополучні сім’ї поміщають у теплу кімнату (до 25 °С) з освітлюваним сонцем вікном. Попередньо на вікно натягають марлю, щоб бджоли під час польоту не розбивалися об скло. Вулик установлюють біля вікна. Відкривають стелю вулика. Після очисного обльоту бджоли знову збираються в клуб. За час обльоту бджоляр устигає розібрати гніздо, замінити рамки й сформувати нове гніздо. Для того щоб зібрати всіх бджіл, у приміщенні вимикають освітлення (залишають спрямоване на льоток неяскраве світло) і прохолоджують повітря. Обліт однієї сім’ї триває близько 4 годин.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ДОПОМОГА БДЖОЛОСІМ’ЯМ ПІД ЧАС ЗИМІВЛІ - Бджільництво