Дозрівання статевих клітин – РОЗМНОЖЕННЯ ТА ІНДИВІДУАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ЛЮДИНИ – БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ

РОЗМНОЖЕННЯ ТА ІНДИВІДУАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ЛЮДИНИ

Дозрівання статевих клітин

Процес формування статевих клітин (гамет) – гаметогенез. Дозрівання чоловічих статевих клітин називають сперматогенезом, а жіночих – оогенезом.

Гаметогенез відбувається у статевих залозах і складається з чотирьох основних періодів: розмноження, росту, дозрівання і формування. Під час розмноження первинні статеві клітини кілька разів діляться шляхом мітозу. У період

росту клітини збільшуються за розміром. У період дозрівання відбувається їхній поділ шляхом мейозу, внаслідок якого вдвічі зменшується кількість хромосом. У період формування гаплоїдні сперматиди або оотиди перетворюються на зрілі статеві клітини – сперматозоїди та яйцеклітини.

Дозрілий фолікул одного з яєчників випинається з поверхні яєчника, його зовнішня стінка стає тонкою, і наприкінці другого тижня фолікулів пухирець лопається. Цей процес називається овуляцією. Недозріла яйцеклітина потрапляє в маткову трубу, де й дозріває. Потім вона в середньому за 7 днів просувається з рідиною по матковій трубі

до матки за допомогою війок епітелію, що вистеляє внутрішню поверхню труб. Порожнина фолікула, що лопнув, поступово заповнюється клітинами, які містять речовину жовтого кольору. Вона перетворюється на жовте тіло, яке виробляє разом з фолікулом жіночі статеві гормони. Гормон жовтого тіла затримує дозрівання наступного фолікула і готує слизову оболонку матки до прийняття зародка. Якщо яйцеклітина не запліднилася, то жовте тіло приблизно через 2 тижні після овуляції перестає виділяти гормон. Це призводить до відриву слизової оболонки матки і її виходу в піхву з кров’ю – настає менструація, тривалість якої 3-5 днів. У цей час дозріває наступний фолікул, і цикл жінки повторюється знов.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Дозрівання статевих клітин – РОЗМНОЖЕННЯ ТА ІНДИВІДУАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ЛЮДИНИ – БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ - Довідник з біології