Дроби і ділення натуральних чисел

УРОК 73

Тема. Дроби і ділення натуральних чисел

Мета: показати зв’язок між дією ділення і звичайними дробами; виробити навички записування частки у вигляді дробу натурального числа та дробу з довільним наперед вказаним знаменником.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Запитання до класу

1. Пиріг розрізали на 8 рівних шматків.

1) Яку частину пирога становить 1 шматок?

2) Яку частину пирога становлять 3 шматки?

3) Яку частину пирога становлять усі шматки?

[1)Дроби і ділення натуральних чисел

class=""/>; 2) Дроби і ділення натуральних чисел; 3) Дроби і ділення натуральних чисел.]

Отже, якщо ціле розділити на b рівних частин і взяти а таких частин, отримаємо дріб Дроби і ділення натуральних чисел.

II. Засвоєння нових знань

Учитель пропонує учням розв’язати задачі.

1. Розділити порівну 6 плиток шоколаду між трьома дітьми.
Розв’язання. Зрозуміло, що 6 ділиться на 3 наділо, тому 6 : 3 = 2 (шматки) кожному.

2. Розділити порівну 3 плитки шоколаду між трьома дітьми.
Розв’язання. Зрозуміло, що 3 ділиться наділо на 3, тому 3 : 3 = 1 (шматок) кожному.

3. Розділити порівну 2 плитки шоколаду між трьома дітьми (рис. 116).

Дроби і ділення натуральних чисел

class=""/>

Розв’язання. Оскільки 2 не ділиться наділо на 3, поділимо кожну плитку шоколаду на 3 рівних частини і дамо кожному з дітей по одній частині від кожної плитки.

Кожна частина – це Дроби і ділення натуральних чисел плитки, а 2 таких частини – це Дроби і ділення натуральних чисел плитки. Отже, розділивши 2 плитки на 3, отримали Дроби і ділення натуральних чисел.

4. Розділити порівну 5 плиток шоколаду між трьома дітьми (рис. 117).

Дроби і ділення натуральних чисел

Розв’язання. Оскільки 5 не ділиться на 3, кожну плитку шоколаду поділимо на 3 рівних частини і дамо кожному з дітей по одній частині від кожної плитки.

Кожна частина – це Дроби і ділення натуральних чисел, а 5 таких частин – це Дроби і ділення натуральних чисел. Отже, розділивши 5 плиток на 3, отримали Дроби і ділення натуральних чисел.

Таким чином, можна сказати, що: 2 : 3 = Дроби і ділення натуральних чисел; 5 : 3 = Дроби і ділення натуральних чисел.

І взагалі, а : b = Дроби і ділення натуральних чисел, де а і b – будь-які натуральні числа, якщо і не дорівнює 0, тобто риску дробу можна замінити на знак ділення.

Завдання 1 (на закріплення). Записати у вигляді дробу частку:

1) 2 : 5; 2) 1 : 10; 3) 15 : 8; 4) 7 : 1; 5) 7 : 7; 6) 12 : 4; 7) 15 : 5.

@ Розглянувши з учнями приклади 4) 5) 6) 7), вчитель повинен звернути увагу учнів, що в кожному з них ділення виконується наділо, тобто дріб дорівнює натуральному числу:

4) 7 : 1 = Дроби і ділення натуральних чисел = 7; 5) 7 : 7 = Дроби і ділення натуральних чисел = 1; 6) 12 : 4 = Дроби і ділення натуральних чисел = 3; 7) 15 : 5 = Дроби і ділення натуральних чисел = 3.

Тобто, “прочитавши” ці рівності справа наліво, маємо, що натуральне число можна записати дробом, причому (див. приклади 6, 7) – не одним.

7 = Дроби і ділення натуральних чисел; 1 = Дроби і ділення натуральних чисел; 3 = Дроби і ділення натуральних чисел = Дроби і ділення натуральних чиселІ т. д.

Завдання 2. Заповнити пусті місця в таблиці.

Частка

Дріб

Ділене

Дільник

Чисельник

Знаменник

5 : 8

Дроби і ділення натуральних чисел

3

14

6

11

Після закріплення зв’язку між діленням і звичайними дробами, учні за підручником знайомляться із застосуванням цього правила для розв’язання рівнянь (п. 25, приклад на с. 181) і, записавши приклад у зошит, починають розв’язувати задачі самостійно.

III. Закріплення знань. Формування вмінь

Розв’язування вправ

№ 735; 737; 740, додаткові задачі 1, 2, 3, 4.

Завдання 1. Виконайте ділення з остачею:

1) 2738 на 125; 2) 3049 на 134.

Завдання 2. На скільки однакових частин треба розрізати пиріг, щоб ти міг роздати його порівну своїм друзям, якщо тобі заздалегідь невідомо, скільки їх буде – троє чи четверо?

Завдання 3. Сад площею 420 м2 засаджено яблунями, сливами і вишнями, причому яблунями засаджено Дроби і ділення натуральних чисел площі саду, а сливами – Дроби і ділення натуральних чисел площі.

Яка площа саду засаджена вишнями?

Завдання 4. Розв’яжіть рівняння: 7х = 13; 5х + х = 5.

IV. Підсумок уроку

Виконайте ділення:

1) 14 : 2; 2) 14 : 14; 3) 14 : 3; 4) 14 : 15; 5) 14 : а, а ≠ 0, дорівнює 0;

6) а : 14; 7) m : n, n не дорівнює 0.

Отже, тепер ми знаємо, що можна поділити будь-яке натуральне число на інше (окрім 0), причому в окремих випадках отримаємо натуральне число, а в інших – маємо дріб.

V. Домашнє завдання

П. 25, №№ 734; 736; 738; 739.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Дроби і ділення натуральних чисел - Плани-конспекти уроків по математиці
« 
 »