Форми давального й місцевого відмінків прикметників жіночого роду в однині

Урок 66

Тема. Форми давального й місцевого відмінків прикметників жіночого роду в однині

Мета: вчити утворювати форми давального і місцевого відмінків прикметників в однині жіночого роду, розрізняти їх, правильно вимовляти й писати, закріплювати навички визначати відмінок прикметників; розвивати мовленнєві вміння дітей; виховувати повагу до народних звичаїв і традицій.

Обладнання: святкові новорічні листівки.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

– Провідміняйте

прикметники синій, червоний.

– Чому в одному і тому самому відмінку ці прикметники мають різні закінчення? (Бо належать до різних груп – твердої та м’якої.)

– А як визначити групу прикметника?

Гра “Плюс і мінус”

Діти показують “+”, якщо це прикметник м’якої групи, і “-” – якщо твердої.

Синя, сумний, давнє, домашня, спілий, красиве, раннє, дивна, літня, гарне.

– А для чого необхідно вміти визначати групу прикметників?

III. Оголошення теми і мети уроку

– Сьогодні ми поспостерігаємо за формами прикметників жіночого роду однини в давальному і місцевому

відмінках, з’ясуємо, чи залежать закінчення прикметників у цих відмінках від групи.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Пошукова робота (за вправою 253)

– Визначте групу прикметників.

– Провідміняйте їх, поспостерігайте за закінченнями.

– Що ви можете про це сказати?

– Чи залежить закінчення прикметників жіночого роду в місцевому і давальному відмінках від групи прикметників?

– Звірте свої висновки з правилом на с. 125. Чи правильні вони?

2. Самостійна робота з підручником (вправа 254)

V. Закріплення та систематизація знань

1. Колективне коментоване виконання вправи 255 Додаткове завдання

– Знайдіть у тексті складне речення. Поясніть розділові знаки у ньому.

– Знайдіть речення з однорідними членами речення. Обгрунтуйте розстановку розділових знаків у ньому.

– Як розрізнити форми давального і місцевого відмінків?

– Про яке свято йдеться у цьому тексті?

– А які ще зимові свята ви знаєте?

2. Гра “Закінчи вірш”

Учитель

Хто ступає на поріг,

Не обтрушуючи сніг?

Діти. Новий рік!

Учитель

Хто несе веселий сміх,

Розсипаючи на всіх?

Діти. Новий рік!

Учитель

Для дорослих і малих

Хто гостинці приберіг?

Діти. Новий рік!

Учитель

А прикрашеній сосні

Подарує хто пісні?

Діти. Новий рік!

Учитель

Аж до ранньої зорі

Зустрічають ліхтарі…

Діти. Новий рік!

Учитель

Сумувати з ним не смій,

Бо для кожного – він свій.

Діти. Новий рік!

– А які традиції святкування Нового року ви знаєте?

– А як привітати з Новим роком того, хто живе далеко від нас? (Телефоном, телеграмою або листівкою)

3. Робота з новорічними листівками

– Зверніть увагу на зразок заповнення новорічної листівки у вправі 256. (Вчитель звертає увагу на те, що вітання починається із звертання (іменник у кличній формі), містить поздоровлення із святом і побажання. У кінці тексту ставиться підпис. Далі вчитель пропонує дітям скласти поздоровлення близьким і заповнити принесену новорічну листівку.)

VI. Підсумок уроку

– Над чим ви працювали на уроці?

– Як визначити відмінок прикметника?

– А як розрізнити форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду?

VII. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи за темою “Прикметник”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Форми давального й місцевого відмінків прикметників жіночого роду в однині - Плани-конспекти уроків по українській мові