ФОРМУВАННЯ КРОНИ ТИПУ СКІСНА (ПРАВИЛЬНА) ПАЛЬМЕТА

Сад і город (енциклопедія)

ФОРМУВАННЯ КРОНИ ТИПУ СКІСНА (ПРАВИЛЬНА) ПАЛЬМЕТА

Найбільш випробуваною й гідною схвалення серед штучних форм садів є крона типу скісна пальмета з похилими гілками. У закінченому вигляді вона являє собою три яруси скелетних гілок першого порядку, які розташовані на центральному провіднику з відстанню між ними 60-90 см. На кожному ярусі знаходяться дві протилежно розташовані скелетні гілки, орієнтовані вздовж ряду дерев, з кутом відхилення від вертикалі 45-55°. Напівскелетне та обростаюче гілля спрямоване в бік

міжряддя. Обростаючі гілки, спрямовані вертикально, і такі, що ростуть занадто сильно, видаляють.

Для правильного формування пальмети важливим є ріст центрального провідника. Щорічний приріст довжини повинен становити 80-90 см, тому що тільки при цьому можна правильно закласти наступний ярус скелетного гілля. Якщо за рік ріст провідника не досяг цієї величини, то закладення наступного ярусу відкладають на 1-2 роки. Пагони-конкуренти провідника та скелетних гілок видаляють, а щоб скоротити обрізання та прискорити початок плодоносіння, сильно обростаюче гілля нахиляють по горизонталі й підв’язують. Повністю сформованою

пальметна крона буде за 4- 5 років.

Для пальмети, яка формується на слаборослих підщепах, відстань між рядами повинна бути 4-4,5 м, а відстань між саджанцями в саду – 2,5-4,5 м залежно від породи й сорту дерева. Ряди орієнтують із півдня на північ, що сприяє максимальному використанню всієї площі крони природного освітлення. Пальмету, що складається з трьох ярусів, формують на шпалерах. Для цього на залізобетонні чи дерев’яні опорні стовпи натягають три ряди дроту. Ряд, що є опорою для ярусу, повинен розташовуватися на 30- 40 см вище нього, а відстань між дротом витримують таку ж, як між ярусами скелетних гілок.

Щоб зменшити навантаження на дерево, пов’язане з обрізанням, пагони-конкуренти провідника й скелетного гілля краще прищипувати на початку літа, поки вони ще слабкі. Гірше, якщо їм дають вирости, а навесні наступного року вирізують. Так само прищипують призначені для видалення вертикальні пагони, які ростуть занадто сильно.

Остаточного нахилу скелетним гілкам надають на третій рік росту. У цей час перевіряють, щоб сила росту ярусів була супідрядною, тобто найсильнішим має бути перший ярус і далі по спадній. Тому підв’язують до шпалер скелетне гілля тільки після формування ярусів. Коли гілки відхиляють на заданий кут, стежать, щоб біля основи не утворювався вигин. Якщо це все ж таки станеться, то на вершині вигину утворюватимуться жирові пагони. У такому випадку їх потрібно вчасно видаляти й стежити, щоб відстань між другим і третім ярусами була на 10-20 см меншою, ніж між першим і другим.

У період плодоносіння плоди, що утворилися на пагонах продовження скелетних гілок і провідника, видаляють, оскільки під вагою плодів пагони нахиляються, а це гальмує їхній ріст.

На верхньому боці скелетного гілля всі пагони, що досягли 7-10 см, обламують у першій половині травня. Подальший догляд за сформованою кроною полягає в контролюванні загущення. Щоб крони сусідніх дерев не вростали одна в одну, пагони продовження скелетних гілок обрізають переведенням на бічне гілля. Коли верхній ярус сформований, провідник також обрізають на бічну гілку.

Старе дерево, у якого сповільнюється або зупиняється ріст, омолоджують на багаторічну деревину.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ФОРМУВАННЯ КРОНИ ТИПУ СКІСНА (ПРАВИЛЬНА) ПАЛЬМЕТА - Рослинництво