Функціональне призначення окремих частин приміських лісів

Лісівництво

РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН

Лекція 1. ФУНКЦІОНАЛЬНЕ ПРИЗНАЧЕННЯ ОКРЕМИХ ЧАСТИН ЛІСІВ ЗЕЛЕНИХ ЗОН

1.2 Функціональне призначення окремих частин приміських лісів

Санітарно-гігієнічні властивості лісу, соціальне значення приміських лісів як місця відпочинку жителів міста привело до думки про необхідність виділення так званих зелених зон.

Зелена зона міста являє собою територію за його межами, яка зайнята лісами, іншими зеленими насадженнями, незалежно від того, в чиєму віданні вони знаходяться.

Зовнішня межа зеленої зони встановлюється потребою даного міста чи промислового центру в площі зелених насаджень. Вона співпадає з границею приміської зони. В залежності від категорії населеного пункту радіус зеленої зони може бути від 10 до 30 км. Місто Київ має зелену зону радіусом 50 км.

Ліси зеленої зони, котрі розташовані на відстані, яку протягом години можна подолати громадським транспортом, використовуються жителями міста для масового відпочинку. Ліси, що знаходяться ближче до міста, часто використовуються для прогулянок окремих громадян, шкільних екскурсій тощо. В приміських лісах населення міст збирає

гриби, ягоди, в них прокладені туристські маршрути. Разом з тим різноманітні корисні функції приміських лісів не скрізь використовуються у рівній мірі. Якщо лісові насадження, що знаходяться поблизу міста, використовуються інтенсивніше – вони складають так званий лісо­парковий захисний пояс, являючись місцем масового відпочинку в позаміських умовах. Ліси, що розташовані подалі від міста, відвідуються менш інтенсивно, головним чином, грибниками і т. п.

У зв’язку з викладеним функціональним значенням окремих частин лісів зеленої зони при організації ведення лісового господарства в них виділяють дві господарські частини:

– лісопаркову;

– лісогосподарську (приміську).

В лісопарковій господарській частині, ліси якої використовуються переважно для організації масового відпочинку населення міста, госпо­дарство ведеться з метою максимального використання естетичних влас­тивостей лісу, направлене на поліпшення лісових ландшафтів та еле­ментарний благоустрій території із збереженням природних формацій.

У другій – господарській частині – проводяться заходи, спрямовані на вирощування високопродуктивних лісостанів, життєстійких до рекреації. У окремих випадках практикується більш детальне зонування лісів рекреаційного призначення.

Поділ приміських (рекреаційних) лісів на частини за їх функціональ­ним призначенням слід вважати дещо умовним. Він був запроваджений понад 40 років тому. Згодом, коли автомобіль став для багатьох родин доступним, а перехід на 5-денний робочий тиждень з двома вихідними днями активізував відпочинок громадян не тільки поблизу міста, але й за 100 і більше кілометрів від нього, кількість відпочиваючих у лісах, що віднесені до господарської частини, зросла.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Функціональне призначення окремих частин приміських лісів - Довідник з природознавства