Географічне положення Північної Америки. Історія відкриття та освоєння материка

РОЗДІЛ IV МАТЕРИКИ ПІВНІЧНОЇ ПІВКУЛІ

Євразія та Північна Америка відносяться до материків Північної півкулі. Обидва континенти мають багато спільних ознак природи, пов’язаних як з їх сучасним розміщенням на земній кулі, так і зі спільністю походження та історією розвитку. Межі обох континентів на півночі проходять по морях Північного Льодовитого океану. Із заходу та сходу материки омиваються водами Атлантичного й Тихого океанів. Обидва материки витягнуті з півночі на південь від арктичних широт до екватора, що позначилося на різноманітності

їх природи. Найбільші території цих континентів розміщені в помірних широтах, що відрізняє природу цих материків від природи інших, уже вивчених материків.

ТЕМА 1. Північна Америка

ПІВНІЧНА АМЕРИКА – третій за величиною материк нашої планети, розташований у Північній і Західній півкулях Землі. Він простягнувся від полярних широт майже до екватора. Площа материка становить 24,2 млн км2.

Природа Північної Америки зовсім інша, ніж природа південних материків. Природні комплекси її дуже різноманітні, серед них багато унікальних: гаї гігантських секвой, величезні озера, області грязьових вулканів

і гейзерів, найглибші річкові долини каньйони. Природа Північної Америки та Євразії має багато спільних ознак.

Географічне положення Північної Америки. Історія відкриття та освоєння материка

& 32. Географічне положення Північної Америки. Історія відкриття та освоєння материка

Пригадайте:

1. У яких півкулях розміщений материк Північна Америка?

2. До якої частини світу він належить?

3. Назвіть океани, які омивають береги Північної Америки.

Географічне положення. За конфігурацією материк подібний до Південної Америки, але ширша частина континенту розташована в помірних широтах, що значно впливає на його природу. На півночі материк має найбільшу протяжність із заходу на схід – майже 6000 км, а в південній частині вона становить 100 км. Через велику протяжність з півночі на південь Північна Америка знаходиться в усіх кліматичних поясах, крім екваторіального.

До Північної Америки належать: Центральна Америка та Вест-Індія.

– Знайдіть їх на карті атласу. Установіть, які течії омивають материк.

Кордон із Південною Америкою проводять по Панамському перешийку. Близько до Північної Америки розташована Євразія. їх відокремлює вузькаБерингова протока (85 км).

Крайня північна точка материка – мис Мерчисон (півострів Бутія) – знаходиться в арктичному кліматичному поясі. У субекваторіальному кліматичному поясі розміщена крайня південна точка – мис Мар’ято. На півострові Сьюард знаходиться крайня західна точка материка – мис Принца Уельського. Крайня східна точка материка – мис Сент-Чарльз, що знаходиться на півострові Лабрадор.

Північні, північно-західні та північно-східні береги континенту дуже порізані. На півдні далеко в суходіл заходять Мексиканська й Каліфорнійська затоки. На півночі материка розміщений найбільший на планеті Канадський Арктичний архіпелаг, який начебто спаяний з льодом Арктики. У суходіл заходить Гудзонова затока, яка більшу частину року вкрита льодом, за що отримала назву “Льодовий мішок” (мал. 87). Найбільшими елементами берегової лінії є також: півострови Аляска й Каліфорнія в Тихому океані, Флорида та Юкатан в Атлантичному океані.

Найбільші острови Північної Америки – Гренландія, Ньюфаундленд, Алеутські, Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка) та Малі Антильські.

Географічне положення Північної Америки. Історія відкриття та освоєння материка

Мал. 87. Міст над Гудзоновою затокою

– Здійсніть уявну мандрівку, користуючись фізичною картою, і визначте розміщення основних об’єктів берегової лінії материка.

Історія відкриття та освоєння. Північна Америка, як і Південна, відноситься до Нового Світу. Майже 1000 років тому вікінги досягли Гренландії й створили там поселення. Проте справжнє відкриття Америки відбулося в 1492 р. під час першої подорожі Христофора Колумба. Наприкінці XV ст. італієць Джон Кабот відкрив острів Ньюфаундленд і узбережжя півострова Лабрадор.

Англійські мореплавці й мандрівники Генрі Гудзон (XVII ст.), Александер Маккензі (XVIII ст.) дослідили північні й східні частини материка.

У 1741 р. експедицією Вітуса Беринга й нашого співвітчизника Олексія Чирикова були обстежені та нанесені на карту Алеутські острови й узбережжя Аляски.

Практична робота 9

Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Північної Америки

Позначте на контурній карті, користуючись атласом.

Миси: Мерчисон, Мар’ято, Принца Уельського, Сент-Чарльз;

Затоки: Гудзонова, Мексиканська, Каліфорнійська;

Острови: Гренландія, Ньюфаундленд, Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка), Малі Антильські, Канадський Арктичний архіпелаг;

Півострови Лабрадор, Флорида, Каліфорнія, Аляска, Юкатан.

Запитання та завдання

1. Порівняйте географічне положення Північної та Південної Америки за планом.

2. На які компоненти природи найбільше впливають особливості географічного положення Північної Америки?

3. Визначте географічні координати крайніх точок материка. Запишіть їх у зошит.

4. Назвіть особливості берегової лінії Північної Америки.

5. Назвіть імена мореплавців і мандрівників, наведених у тексті. Доповніть їх інформацією, отриманою з інших джерел.

Працюємо з картою та атласом

Нанесіть на контурну карту маршрути дослідників В. Беринга й А. Маккензі.

Сторінка дослідника

Використовуючи різноманітні джерела інформації, підготуйте повідомлення про Велику північну експедицію В. Беринга й О. Чирикова.

Цікавий факт.

Панамський канал (мал. 88) – один із найважливіших водних шляхів у світі. Він скоротив морську відстань з Європи до західного узбережжя СШАна 20 тис. км і вберіг мореплавців від небезпечного маршруту довкола мису Горн. Найменша відстань між Тихим і Атлантичним океанами тут становить 48 км. Довжина каналу – майже 82 км. Панамський канал суттєво вплинув на розвиток судноплавства як у Західній півкулі, так і на всій планеті.

Географічне положення Північної Америки. Історія відкриття та освоєння материка

Мал. 88. Панамський канал

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Географічне положення Північної Америки. Історія відкриття та освоєння материка - Географія