ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ВІДКРИТТЯ І ДОСЛІДЖЕННЯ АНТАРКТИДИ

Мета:

– ознайомити з поняттям “Антарктика”, загальними відомостями про Антарктиду, особливостями водних мас Південного океану; забезпечити розуміння своєрідності фізико-географічного положення материка; поглибити та систематизувати знання про відкриття Антарктиди, сучасні наукові дослідження материка; вдосконалювати уміння та навички визначати географічне положення, характеризувати основні етапи дослідження материка;

– розвивати вміння виконувати способи раціональної навчальної діяльності: складати цілеспрямований

опис об’єкта за типовим планом; будувати логічні міркування, робити висновки; свідомо використовувати монологічну контекстну мову;

– виховувати пізнавальну активність, інтерес до вивчення теми, ініціативність.

Обладнання: карта Антарктиди, підручника, атласи, контурні карти, комп’ютер, мультимедійний проектор, мультимедійна презентація.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Очікувані результати: учні зможуть називати характерні ознаки географічного положення Антарктиди, першовідкривачів материка; розрізняти поняття Антарктика та Антарктида, наводити приклади міжнародного співробітництва.

ХІД

УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом “Приваблива мета”

Демонстрування слайдів

На південній верхівці нашої планети лежить надзвичайна земля. Це – найбільш холодний і віддалений материк нашої планети. Оскільки континент розташований на протилежному боці земної кулі відносно Арктики, йому дали назву Антарктида, що в перекладі з грецької мови буквально означає “протилежний Арктиці”.

Сучасний вигляд Антарктиди відрізняється від усіх інших материків та визначається потужним покривним заледенінням, товщина якого досягає 4000 м. В антарктичному льоду міститься понад 90 % усіх запасів прісної води на Землі. Завдяки льоду Антарктиду називають “холодильником планети”,-цей льодовий панцир впливає на клімат усієї Південної півкулі.

Антарктида – єдиний материк, який не має корінного населення. Його простори є ареною міжнародного співробітництва країн п’яти континентів.

Територію, до якої входить материк Антарктида, а також водні простори океанів з островами до 50 60 пд. ш., що прилягають до неї, називають Антарктикою. Природа Антарктики ще до кінця не досліджена. Можливо, кому-небудь з вас доведеться розкривати таємниці, які надійно сховані під товщею тисяч метрів льоду. Але для того, щоб зробити нові відкриття, потрібно детально ознайомитися з предметом дослідження.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Бесіда

– Пригадайте, що вам відомо про відкриття Антарктиди.

– Чому Антарктида була відкрита пізніше інших материків?

– Які океани омивають береги Антарктиди?

– Які материки розташовані найближче до Антарктиди? Яке місце серед інших материків посідає Антарктида за площею?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Географічне положення Антарктиди

Робота з мультимедійною презентацією, картою Антарктиди, планом географічного положення материка

План характеристики

Складові географічного положення

Площа

14 млн км2 (V місце у світі)

Розташування щодо екватора, нульового меридіана, тропіків, півкуль

Майже повністю розташована всередині Південного полярного кола, лише півострів Антарктичний видається за його за межі; в Східній (більша частина) та Західній півкулях

Крайні точки

Майже в центрі материка розташований Південний полює, тому всі береги Антарктиди – північні. Найпівнічнішою точкою є мис Сіфре (63° 13′ пд. ш.) на Антарктичному півострові

Протяжність материка у градусах і кілометрах із півночі на південь, із заходу на схід

Робота за варіантами (1-2)

1) за меридіаном 90° зх. д. – 90° сх. д:

(90° – 73°) + (90° – 66°) = 17° + 24° = 41°;

41° – 111 = 4555 км;

2) за меридіаном 0° – 180° :

(90° – 70°) + (90° – 78°) = 20 + 12 = 32;

32 – 111 = 3 555 км

Океани й моря, що омивають материк, особливості берегової лінії

Антарктиду омивають води трьох океанів: Індійського, Тихого й Атлантичного. Врізаючись у береги материка, вони утворюють моря. Більшість морів названі за іменами мандрівників і дослідників Антарктики; море Веделла, море Беллінсгаузена, море Амундсена, море Росса. Береги – це стрімкі крижані кручі заввишки кілька десятків метрів

Найближчі за розташуванням материки та шляхи сполучення з ними

Антарктида значно віддалена від інших материків південної півкулі. Найкоротша відстань через протоку Дрейка до Південної Америки – 820 км, Австралії – 3100 км, Африки – 3980 км

Завдання. Порівняйте географічне положення Південної Америки та Антарктиди. Назвіть якнайбільше розбіжностей.

Висновок 1. Антарктида має надзвичайне географічне положення, що й визначає ознаки її природних умов.

2. Відкриття й дослідження Антарктиди

Виступи учнів із повідомленнями

Приклади

Задовго до того, як дослідникам удалося безпосередньо проникнути у високі широти Південної півкулі, висловлювали ідею існування материка в цій частині земної кулі.

Знаменитий англійський мореплавець Дж. Кук, який 1772-1775 рр. здійснив навколосвітню подорож, перетнув Південне полярне коло, однак материка не знайшов і оголосив, що його взагалі знайти неможливо через льоди, які роблять землю недоступною.

Через результати експедиції Куца інтерес пускатися в ризиковане плавання на пошуки нового материка поступово згасав. На картах у районі Південного полюса дедалі частіше почали зображувати суцільний океан.

Однак інтерес до невивченого району планети, звісно, не міг згаснути. Відкриття Антарктиди відбулося 28 січня 1820 р. російською експедицією Т. Беллінсгаузена і М. Лазарева, яка на двох вітрильних судах – “Схід” і “Мирний” – пройшла вздовж узбережжя материка, відкривши низку островів і довівши можливість плавання в антарктичних водах.

Мореплавці різних країн щороку продовжували відкривати дедалі нові ділянки узбережжя Антарктиди, однак на його береги до самого кінця XIX ст. ніхто не висаджувався, а дослідження охоплювали лише літній, найбільш сприятливий для плавання сезон. Тепер відважних мандрівників вабила нова мета – підкорення Південного полюса. До боротьби за його підкорення приєдналися англієць Роберт Скотт, англієць Ернест Шеклтон і норвежець Руаль Амундсен.

Е. Шеклтон 1907-1909 рр. очолив експедицію на санях до Південного полюса, відкривши на цьому шляху один із найбільших льодовиків на планеті – льодовик Бірдмора. Через брак провіанту та загибель їздових собак і поні Шеклтон був змушений повернути назад, не дійшовши до полюса 178 км. Першим досяг Південного полюса норвезький полярний дослідник Р. Амундсен 14 грудня 1911 р. Амундсен мав чотирьох досвідчених супутників і близько сотні їздових собак. Через 39 днів норвежці благополучно повернулися на свою берегову базу. Доля експедиції Р. Скотта склалася трагічно. П’ять осіб на чолі зі Скоттом дісталися полюса через місяць після норвежців. На зворотному шляху на відстані 18 км від берегового табору Скотт і його супутники загинули. До останніх хвилин відважний мандрівник вів записи у своєму щоденнику, які ввійшли до золотого фонду полярної літератури як зразок цілеспрямованості, стійкості й мужності. На місці загибелі експедиції Скотта в пам’ять про відважних дослідників поставлений хрест зі словами: “Боротися й шукати, знайти і не здаватися”.

Висновок 2. Через віддаленість та суворі кліматичні умови Антарктида пізніше від інших материків стала відома людству, хоча припущення щодо її існування висловлювали вже в середні століття.

3. Сучасні дослідження Антарктиди

Робота з мультимедійною презентацією

Етап систематичного вивчення природи Антарктиди розпочався після Другої світової війни. 1957 р. у зв’язку з підготовкою і проведенням третього Міжнародного географічного року була розроблена єдина програма досліджень. Цього ж року було укладено договір, який проголошував свободу наукових досліджень у будь-яких районах Антарктиди і використання цього материка тільки з мирною метою. У наші часи на його території протягом усього року працюють понад 40 наукових станцій, які належать 30 державам.

1994 р. Україна стала членом Міжнародного комітету антарктичних досліджень. 7 лютого 1996 р. у власність України була передана науково-дослідна станція “Фарадей”, яка раніше належала Великій Британії. Перша українська станція дістала назву “Академік Вернадський”. Учені вивчають льодовиковий покрив, геологічну будову материка, клімат, органічний світ, ведуть спостереження за змінами озонового шару планети.

Висновок 3. Антарктида є материком міжнародного співробітництва. Від 1 996 р. в Антарктиді працює українська науково-дослідна станція “Академік Вернадський”.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Практична робота 8

Завдання. Позначте на контурній карті моря: Уеддела, Росса, Лазарева, Ларсена, Дейвіса, Д’юрвіля, Амундсена, Беллінсгаузена, Співдружності; півострів Антарктичний; протоку Дрейка; мис Сіфре; течію Західних вітрів.

Прийом “Бліцопитування”

– У чому полягає незвичайність географічного положення Антарктиди?

– Які моря й океани омивають береги Антарктиди?

– Які причини перешкоджали відкриттю і дослідженню Антарктиди?

– Які мандрівники прагнули підкорити Південний полюс? Кого з них супроводжував успіх?

– Із якою метою проводять сучасні дослідження Антарктиди?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

Висловіть власні враження від уроку, починаючі зі слів: “Сьогодні я дізнався…”

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. За бажанням: розробити власний проект антарктичної наукової станції. Описати її будову, необхідну апаратуру. Скласти програму наукових спостережень, обгрунтувати їхню необхідність.

3. Випереджальне. Підготуватися до уроку-конференції “Антарктида – незвичайний материк”:

1) окремим учням підготувати доповіді із мультимедійним супроводом за темами:

– “Льодовиковий та підлідний рельєф Антарктиди”;

– “Клімат Антарктиди”;

– “Органічний світ Антарктиди”;

– “Природні багатства Антарктиди”;

– “Сучасні дослідження українців в Антарктиді”;

2) іншим учням: самостійно опрацювати параграф, підготувати питання за заданими темами.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ВІДКРИТТЯ І ДОСЛІДЖЕННЯ АНТАРКТИДИ - Плани-конспекти уроків по географії