Голкошкірі – Отруйні тварини – Отруйні для людини організми

МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ

Розділ 3

БІОГЕОЦЕНОТИЧНИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ

3.6. Отруйні для людини організми

3.6.2. Отруйні тварини

Голкошкірі

Серед Голкошкірих (Есhinodermata), що становлять безпосередній інтерес для медицини, можна виділити голотурій (Ноlоthuroideа), морських зірок (Аstroidеа), морських їжаків (Есhinoidеа) (рис. 3.183, 3.184).

Голкошкірі   Отруйні тварини   Отруйні для людини організми

Рис. 3.183. Голкошкірі. Голотурія (Parastichopus californicus).

Голкошкірі   Отруйні тварини   Отруйні для людини організми

Рис. 3.184. Голкошкірі. Морські їжаки (Echinoidea).

Голотурій називають ще морськими

огірками, через те що при дотику вони приймають форму останніх. Вперше їх описав Аристотель. У голотурій отруйні сполуки знаходяться в стінках тіла і в особливих зв’язаних із клоакою кюв’єрових органах. Вони являють собою численні клейкі трубочки. У випадку небезпеки голотурії викидають кюв’єрові органи назовні. Їх липкі нитки оплутують ворога і обумовлюють його знерухомлення. Отримана з кюв’єрових органів голотурій Holothuria vagabunda і Actinophyga agassizi хімічна сполука стероїдної будови, яку названо голотурин, блокує передачу нервових імпульсів. Аборигени островів південної частини Тихого океана, де поширені голотурії,
з давніх-давен використовували їх нутрощі, що містять отруту, для знерухомлення риби, яка мешкає в закритих лагунах. Вчені встановили, що голотурин має ще одну важливу властивість. Він може призупиняти розвиток злоякісних пухлин. Голотурин знайдено також у тканинах деяких інших голкошкірих, наприклад, морських зірок.

Значну небезпеку для людини створюють морські їжаки. Їх отруйними органами є голки та їх гомологи педицилярії. Залозистий епітелій, що покриває голки, утворює отруйний секрет, до складу якого входять білки. Вони чинять паралітичну, спазмогенну та кардіотоксичну дію на ураженого, обумовлюють розвиток болю. Контакт крихкого кінчика голки з жертвою призводить до його відламування, і з утвореного отвору витікає отрута. Внаслідок попадання отрути морського їжака Toxopneustes pileolus в місце уколу на руці людина відчуває сильний біль, що розповсюджується по тілу, в неї розвиваються параліч губ, язика, м’язів обличчя, розлад мови, слабкість в ногах. Лише через декілька годин ці симптоми починають зникати.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Голкошкірі – Отруйні тварини – Отруйні для людини організми - Довідник з біології