Гори. Карпатські гори

ПРИРОДА УКРАЇНИ
&59. Гори. Карпатські гори

Пригадай! Що таке гори? Назви частини гори. Де розташовані Карпатські гори? Яка найвища вершина Карпат?

Знайди на фізичній карті України (на форзаці) гори Карпати. Що ти можеш розповісти про них за картою? Знайди на карті природних зон України (с. 170) зону Карпат. Яку назву вона має?

На заході нашої держави розташовані середні за висотою гори – Українські Карпати. Вони утворені кількома гірськими хребтами з пологими схилами, між якими розкинулися мальовничі гірські долини.

Погода

в Карпатах тепла й волога. Зима м’яка і багатосніжна. Літо не жарке, з дощами. У Карпатах випадає найбільше в Україні опадів.

Гори. Карпатські гори

Панорама Карпат

Поміркуйте! Де тепліше в горах: біля підніжжя чи на вершині? Чому?

Сонячні промені нагрівають поверхню Землі, а від неї нагрівається повітря. Тепле повітря легке, тому піднімається вгору, де поступово охолоджується. Що вище від земної поверхні, то нижча температура повітря. Улітку біля підніжжя гір спекотно, а на високих вершинах дуже холодно, там може лежати сніг.

З гір тече багато струмків і бурхливих річок. У горах беруть початок Прут

і Дністер, Тиса й Черемош.

Гори. Карпатські гори

Тиса Черемош Яремчанський водоспад

Після танення снігу і сильних злив гірські річки стають повноводними. Вони виходять з берегів, спричиняючи повені, які завдають великої шкоди: затоплюють поля, шляхи, наносять на них каміння.

В Українських Карпатах на річках є невеликі водоспади. Один із найвідоміших – Яремчанський водоспад на річці Прут.

Справжніми перлинами Карпат називають невеликі, але досить глибокі озера з кришталево-чистою холодною водою. Найбільше з них – озеро Синевир, що знаходиться серед лісів на висоті 989 м. Набагато вище, ніж Синевир, розташовані озера Бребенескул (1801 м) і Несамовите (1750 м). Є в Карпатах і болота, а також штучні водосховища на річках.

У Карпатських горах відкрито багато джерел з цілющою мінеральною водою, серед них – відомі мінеральні води Сваляви й Квасової Поляни. Є і термальні джерела, в яких температура води сягає +20 °С і вище.

Гори. Карпатські гори

Озеро Бребенескул Озеро Несамовите

Грунти в цьому краї різноманітні. Біля підніжжя гір – родючі підзолисто-буроземні грунти, вище – менш родючі гірсько-лісові грунти, на вершинах гір – гірсько-лучні.

Українські Карпати багаті на корисні копалини. Там є поклади мармуру, нафти й газу, бурого вугілля; родовища кам’яної і калійної солей. Багаті Карпати й на озокерит – гірський віск. Його використовують у медицині та різних галузях народного господарства.

Поміркуйте! Чому в Карпатах бувають повені?

Обговоріть! Як у природі змінюється температура повітря залежно від висоти?

Гірська долина.

Перевір свої знання

1. Яка погода в Карпатах?

2. Які водойми є в Карпатах? Назви найбільші річки й озера.

3. Якими корисними копалинами багаті Українські Карпати?

4. Допоможи Наталочці розповісти Дмитрикові, де більш родючі грунти в Карпатах: біля підніжжя чи на вершинах гір.

Зроби підсумки

Українські Карпати – середні за висотою гори. Тут переважають невисокі хребти з пологими схилами, між якими розкинулися гірські долини. Погода тепла й волога, випадає багато опадів. У Карпатах є струмки, джерела, річки, неглибокі озера. Біля підніжжя гір грунти родючіші, ніж на вершинах. Українські Карпати багаті на корисні копалини та цілющі мінеральні води.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Гори. Карпатські гори - Натурологія