Градусна сітка

Географія
Загальна географія

Земля на плані та карті

Градусна сітка

Градусна сітка утворюється меридіанами і паралелями.
Меридіани – лінії, які проводяться на глобусі через Північний і Південний полюси. Через кожну точку на земній поверхні можна провести меридіан. Усі меридіани на глобусі мають однакову довжину.
Паралелі – кола на поверхні глобуса; усі точки певної паралелі рівновіддалені від екватора – найдовшої з паралелей. Довжина паралелей збільшується при наближенні до екватора і зменшується до полюсів.

/> Усі точки певного меридіана мають однакову довготу і різну широту. Усі точки певної паралелі мають однакову широту і різну довготу.

Поняття про географічні координати

Місцезнаходження будь-якої точки на земній кулі визначається за допомогою географічних координат: широти і довготи.
Географічна широта – відстань уздовж меридіана в градусах від екватора до певної точки земної кулі. За початок відліку широти беруть екватор – нульову паралель. Широти рахуються від 0° до 90° по обидва боки від екватора і відповідно називаються північними або південними. На картах паралелі надписують на бічних рамках,

а на глобусі – на 0° і 180° меридіана.
Географічна довгота – відстань уздовж паралелі в градусах від початкового меридіана до певної точки земної кулі. За початок відліку широти беруть Гринвіцький меридіан, який проходить недалеко від Лондона. Довготи на схід від цього меридіана, від 0° до 180°, називаються східними, на захід – західними.
Географічні координати записують у цілих градусах і хвилинах із зазначенням широти і довготи. Наприклад: 44°15′ пн. ш., 101°30′ сх. д.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Градусна сітка - Довідник з географії
« 
 »