ГРУНТ, СКЛАД ГРУНТУ

Природні та штучні системи в середовищі життя людини

Тема 2. Природні та штучні екосистеми

§11. ГРУНТ, СКЛАД ГРУНТУ

Пригадайте, як вода, вітер, зміна температури та життєдіяльність організмів руйнують гірські породи, перетворюючи їх на грунт. Саме грунт забезпечує існування більшості рослин, багатьох тварин та інших живих організмів.

Як вам відомо, грунт – це верхній пухкий родючий шар землі, де ростуть рослини, мешкають тварини та інші організми. Його товщина неоднакова у різних куточках нашої планети – від кількох сантиметрів

до двох метрів.

Із чого складається грунт

Складовими частинами грунту є: вода та розчинені в ній неорганічні речовини; органічні речовини – так званий перегній, або гумус, який надає грунтам темного забарвлення; пісок і глина; повітря (див. схему).

ГРУНТ, СКЛАД ГРУНТУ

Переконатися в цьому вам допоможе практична робота, завдання до якої вміщено наприкінці параграфа в рубриці “Сторінка природодослідника”.

Різноманітність грунтів України

У різних областях України, не говорячи про різні країни світу, вміст поживних речовин та інших складових частин у грунті різний. Це зумовлює

різноманітність грунтів.

В Україні поширені чорноземи, піщані, глинисті, каштанові, підзолисті, сірі лісові грунти. Найкраще рослини ростуть на чорноземах. Ці грунти багаті на органічні речовини, вміст яких може сягати 20 %. Темного забарвлення, як ми вже згадували, їм надає гумус, або перегній (мал 64, 1). Саме він забезпечує високу родючість цих грунтів. На вигляд чорноземи грудкувато-зернисті, в них добре проникають вода і повітря (мал. 64, 2). Для підживлення грунту також використовують торф. Це суцільна маса, що утворюється на болотах. Складається вона з напіврозкладених рослинних решток, піску та глини (мал. 65).

ГРУНТ, СКЛАД ГРУНТУ

Мал. 64. Перегній (1); чорнозем (2)

ГРУНТ, СКЛАД ГРУНТУ

Мал. 65. Торф – родючий додаток до грунту

У складі піщаних грунтів, як свідчить їхня назва, переважає пісок. Особливістю піщаних грунтів є те, що вода легко проходить через такий грунт, тобто не затримується у верхньому його шарі. Через це кореням рослин не вистачає вологи. Гумусу в піщаних грунтах значно менше, ніж у чорноземах, тому вони малородючі.

Глинисті грунти (зробіть висновок про походження їх назви), навпаки, мають достатній запас поживних речовин. Але зволожена дощем глина зліплює складові грунту, від чого він стає щільним. Якщо ця властивість глини корисна у гончарстві (виготовлення глиняного посуду тощо), то грунтам вона шкодить. Після дощу глинисті грунти, на відміну від піщаних, сохнуть повільно, на них надовго лишаються калюжі, що погіршує надходження до грунту повітря. Це утруднює їхній обробіток.

Підзолисті грунти за кольором нагадують попіл. Вони мають незначний вміст гумусу (1-3 %), достатньо зволожені.

Сірі лісові грунти багатші на поживні речовини, ніж підзолисті.

Каштанові грунти назвали так через коричневий колір. Загалом вони здатні забезпечувати рослини поживними речовинами. Але через те, що ці грунти розташовані в посушливих районах, без додаткового зволоження (поливу) високих урожаїв зібрати на них не вдається.

Про солончакові грунти також говорить їхня назва. В них підвищений вміст солей. Не всім рослинам це до вподоби. Тому на таких грунтах рослинність бідніша, ніж на чорноземах.

Підсумки

Грунт – верхній родючий шар Землі, що забезпечує рослини водою, необхідними поживними речовинами та повітрям.

Гумус, або перегній, – органічна складова грунту.

Пісок, глина, повітря, вода, деякі солі – неорганічна складова грунту.

У різних грунтах міститься різна кількість неорганічних та органічних речовин. Тому грунти поділяють на чорноземні, піщані, глинисті, підзолисті, сірі лісові, каштанові, солончакові та інші. Найцінніші грунти – чорноземні.

Сторінка природодослідника

Виконайте практичну роботу на тему: “Дослідження складу та властивостей грунту”. Для цього вам знадобляться: грунт, невисока металева банка, спиртівка, сірники, вода, склянка, лійка, фільтр, скляна пластинка, закріплена в тримачі (тримач можна замінити прищіпкою для білизни), кахельна плитка світлого кольору.

Дослід 1. Виявлення у складі грунту води.

У металеву банку насипте дві ложки грунту і прожарте його на спиртівці. Потримайте над отвором банки закріплену в тримачі суху скляну пластинку до появи на ній крапель води. Чому вони з’явилися?

Дослід 2. Виявлення у складі грунту гумусу.

Припиніть тримати над банкою скляну пластинку, але продовжуйте прожарювати грунт (мал. 66,1). Ви побачите, як над отвором банки з’явиться легкий димок, відчуєте специфічний запах. Після зникнення димку і запаху прожарювання можна припинити, оскільки гумусу в грунті не залишилось.

Після нетривалого охолодження прожарений грунт з банки обережно перенесіть на кахельну плитку. Поряд із ним насипте приблизно таку саму кількість непрожареного грунту і порівняйте їхні кольори. Як змінився колір грунту після прожарювання? Поясніть, чому.

Дослід 3. Виявлення у складі грунту піску і глини.

У склянку, наповнену до половини водою, покладіть прожарений грунт і ретельно перемішайте. Спостерігайте, як пісок осідатиме на дно склянки, а вода помутніє від часточок глини. Через деякий час після відстоювання вміст склянки розділиться на три шари: внизу буде важкий пісок, посередині – каламутний шар із завислих часточок глини, а зверху – прозорий шар води (мал. 66, 2).

ГРУНТ, СКЛАД ГРУНТУ

Мал. 66. Визначення складу грунту

Дослід 4. Виявлення у складі грунту розчинених неорганічних речовин.

Відфільтруйте небагато води з попередньої суміші. Помістіть 5-7 крапель фільтрату на скло і почекайте, поки він випарується. Залишок на склі складатиметься з неорганічних речовин грунту, що містились у ньому. Якого вони кольору?

Дослід 5. Виявлення у складі грунту повітря.

Насипте дві столові ложки грунту у склянку й одразу заповніть її до половини водою (мал. 66, 3). Спостерігайте за тим, що відбувається. Чи вдалося вам побачити, як із грунту виділяються бульбашки повітря?

Отже, тепер ви самі дослідили, із чого складається грунт.

Сторінка ерудита

У тепличних господарствах рослини часто вирощують без грунту. Як таке можливе? Грунт замінюють щебенем, піском і гравієм (для закріплення коренів рослин). Щілини між ними заповнюють водним розчином неорганічних речовин, необхідних для живлення рослин. Працівники теплиць стежать за тим, щоб поживних речовин завжди було достатньо. Вони додатково створюють сприятливі умови щодо освітлення і тепла. Рослини добре ростуть, дають високі врожаї, які збирають по кілька разів на рік.

Перевірте свої знання

1. Пригадайте, що таке грунт, як він утворюється та яку роль відіграє в живій природі. 2. Із чого складаються грунти? Якими дослідами це можна довести? 3. Назвіть найпоширеніші в Україні типи грунтів. Дізнайтеся, які з них переважають у вашій місцевості. 4*. Під час практичної роботи ви виконали п’ять дослідів. Фізичні чи хімічні явища відбувалися в кожному з них?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ГРУНТ, СКЛАД ГРУНТУ - Натурологія