КАПУСТА – ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ НАЙПОШИРЕНІШИХ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

Сад і город (енциклопедія)

ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ

НАЙПОШИРЕНІШИХ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

КАПУСТА

Капустяна муха. Один із найпоширеніших і найнебезпечніших шкідників, уражає кореневу шийку та корінь, рослини засихають. Для боротьби з личинками капустяної мухи використовують 5 %-ний базудин (с. 251).

Попелиця. Це дрібна сисна комаха, що живе колоніями, живиться тим, що висмоктує сік із листя капусти. Попелиця литься на нижній частині листя, уражене листя знебарвлюється та скручується. Для боротьби з попелицею використовують відвар помідорового

й картопляного бадилля, 0,5% – ний розчин метатіону.

Білянка капустяна (капусниця). Білих метеликів часто видно над городами з капустою, але справжніми шкідниками є гусінь білянки. Листогризуча гусінь сіро-зеленого кольору живе невеликими групами. Вона вгризається в листя, об’їдає його спочатку з країв, а потім виїдає всю м’якоть, залишаючи тільки жилки листя. Для боротьби використовують бактеріальні препарати, інсектициди, висаджують поруч із капустою захисні рослини, збирають гусінь.

КАПУСТА   ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ НАЙПОШИРЕНІШИХ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

Земляні блішки. Маленькі жучки чорного кольору, розмножуються особливо активно в суху

теплу погоду. Живляться капустяним листям, вигризаючи в молодих рослинах безліч отворів. Для боротьби із земляними блішками потрібно ретельно розглядати розсаду, відразу ж після виявлення шкідників обробляти інсектицидами.

Хрестоцвіті блішки. Дрібні стрибучі жучки, які наприкінці березня залишають місця зимівлі та з появою сходів редису, ріпи, капусти поселяються на них. При сильному ушкодженні листя засихає й молоді рослини гинуть. При ушкодженні хрестоцвітими блішками знижується врожайність насіння, гинуть зав’язь і стручки. Для боротьби зі шкідниками використовують інсектициди.

КАПУСТА   ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ НАЙПОШИРЕНІШИХ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

Ріпна білянка. Це метелик, схожий на капустяну білянку, із кремово-жовтими задніми крильми. Шкідниками є гусінь, яка ушкоджує капусту так само, як і гусінь капустяної білянки. Методи боротьби такі ж, як і з капустяною білянкою.

Капустяна міль. Це невеликий метелик ясно-коричневих кольорів. Шкідником є гусінь, дуже маленька, ясно-зелена, яка поїдає м’якоть листя, вгризаючись із нижнього його боку й залишаючи недоторканою верхню шкірочку. Найбільша кількість гусені капустяної молі селиться на рослинах у червні-липні. Методи боротьби – своєчасна обробка інсектицидами й садіння поруч із капустою захисних рослин.

Кила капусти. Це грибкове захворювання, що уражає корінь рослин, розвивається найчастіше на перезволожених грунтах. На коріннях капусти з’являються нарости, рослини висихають і гинуть. Для боротьби з килою капусти перед садінням розсади грунт поливають колоїдною сіркою з розрахунку 5 г 0,4% – ного розчину на 1 м2. Заражені рослини збирають і спалюють ра30м із корінням. Не можна переживлювати капусту гноєм.

Бактеріальна гнилизна головок цвітної капусти. При ураженні цим захворюванням на голівках з’являються водянисті плями, згодом вони стають бурими. Борються з бактеріальною гнилизною так само, як і з капустяною килою.

Капустяна совка. Шкідником є гусінь цього метелика. Уражається капуста в липні й вересні. Гусінь прогризає ходи в качанах білокачанної та цвітної капусти. Для боротьби використовують інсектициди (с. 251), біологічні методи захисту, фізичні – збирання гусені.

Судинний бактеріоз. Це хвороба хрестоцвітих, котра сильно знижує врожайність капусти. Проявляється у вигляді пожовтіння листя спочатку з країв, потім пожовтіння поширюється до середини листя. Жилки уражених листочків стають темними. Найчастіше хвороба розвивається в умовах підвищеної вологості. Рослини, уражені судинним бактеріо30м на початку розвитку, не утворюють качанів. Джерелами судинного бактеріозу є уражене насіння й рослинні рештки в грунті. Для боротьби з хворобою потрібно дотримуватися правил сівозміни, не висаджуючи капусту на тому самому місці раніше ніж через 7 років. Насіння потрібно знезаражувати, витримуючи 20 хв у воді при температурі 48- 50 °С. Після цього насіння занурюють у холодну воду та висушують. Молена витримати насіння капусти в розчині часнику (1 частина здрібненого часнику на 4 частини води) протягом 1 год.

Слизуватий бактеріоз. Хвороба уражає рослини при зав’язуванні качана. Спочатку біля основи 30внішніх листочків з’являється гнилизна, потім ураження поширюється на внутрішнє листя, яке стає слизуватим, з неприємним запахом. Хвороба розвивається в теплу вологу погоду. Джерелом зараження є рослинні рештки, тому для боротьби зі слизуватим бактеріо30м слід контролювати стан грунту, забирати всі рослинні рештки, знищувати уражені рослини, добре перекопувати восени грунт.

Жовтизна капусти. Це грибкове захворювання, що уражає розсаду й дорослі рослини. Уражені рослини жовтіють, відстають у рості й гинуть. Якщо розрізати стебло впоперек, добре видно ясно-коричневе кільце судин. Уражений качай утрачає листя, викривляється. У зв’язку з тим, що грибок, який збуджує це захворювання, живе в грунті й зберігає життєздатність протягом декількох років, особливо важливими є профілактика та знезаражування грунту.

Сіра гнилизна. Це захворювання вражає капусту ще в період росту, але проявляється при зберіганні. Спочатку на качанах, уражених сірою гнилизною, з’являється сіра цвіль. Потім листя стає слизуватим, слизьким і качан загниває. Щоб уникнути цього, потрібно відбирати для зберігання здорові, не ушкоджені, не підморожені капустини, зберігати їх при температурі 0…+2 °С, періодично оглядати й видаляти верхнє листя, уражене сірою гнилизною. Якщо хвороба виявилася, після очищення хворого листя капусту обсипають крейдою з розрахунку 2 кг крейди на 100 кг капусти.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


КАПУСТА – ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ НАЙПОШИРЕНІШИХ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР - Рослинництво