КАРПАТСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК

Екологія – охорона природи

КАРПАТСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК – перший в Україні нац. прир. парк, розташований у пн.-сх. частині Укр. Карпат, у верхів’ї Пруту, в межах Івано-Франківської обл. Підпорядкований Міністерству ліс. та деревообробної пром-сті України. Утворений у 1980 р. Заг. площа 50 500 га. Основна мета створення К. н. п. п. – збереження унікальних для Центр. Європи прир. ландшафтів, що відрізняються багатим генофондом, наявністю рідкісних пралісових екосистем і великим рекреаційним потенціалом, а також підтримання екол.

балансу в регіоні. Флора парку налічує понад 1100 видів судинних рослин. У рослинному покриві переважають мішані буково-ялицево-ялинові, а вище 1100-1200 м – чисті ялинові ліси. Букові ліси з домішкою явора, ясена, в’яза, ялиці та ялини поширені на схилах гір. масивів до висоти 500- 600 м над рівнем моря. Вище трапляються ялицево-букові та буково-ялицеві ліси з домішкою ялини у басейні Пруту. На схилах з кам’янистими осинищами росте сосна звичайна в комплексі з березою та ялиною. В урочищах Кедруваний і Гаджина збереглась реліктова сосна кедрова. Вище 1600 м у субальпійському поясі сформувалося криволісся сосни гір., вільхи
зеленої, ялівцю сибірського та субальпійські луки подекуди з рододендроном східнокарпатським (ендемічний вид) та аркто-альпійськими видами верб. Альпійський пояс (понад 1800 м) представлений альпійськими луками, полонинами, для яких характерні угруповання осоки вічнозеленої, осоки зігнутої, костриці лежачої, сеслерії голубуватої, ситнику трироздільного та ін. На території парку відомо близько 20 видів рослин, занесених до Червоної книги України: сосна кедрова європейська, рододендрон східно-карпатський, аконіт Жакена, дріада восьмипелюсткова, тирлич жовтий, первоцвіт дрібний, ліннея пн., арніка гір. тощо. Багатий тваринний світ: 46 видів ссавців, близько 180 видів птахів, численні плазуни, земноводні, риби. Тут водяться ведмідь, вовк, рись, лисиця, куниця ліс., олень європейський.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


КАРПАТСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК - Довідник з екології