Кліматичні пояси й області Євразії

Розділ VI Материки північної півкулі
Тема 2. Євразія
& 43. Кліматичні пояси й області Євразії

Пригадайте: 1. Що таке кліматичний поясі 2. У якому напрямку й чому змінюються кліматичні пояси? 3. У яких кліматичних поясах розташована Північна Америка?

Велика протяжність Євразії з півночі на південь зумовлює формування над її територією всіх типів повітряних мас – арктичних, помірних, тропічних, екваторіальних. Тому на материку представлені всі кліматичні пояси Північної півкулі (мал. 100). Значна протяжність материка із заходу

на схід спричинює великий контраст клімату в межах одного кліматичного поясу. Особливо це помітно в помірному та субтропічному поясах, у межах яких виокремлюють окремі кліматичні області, що змінюються від узбереж океанів у глиб материка.

Кліматичні пояси й області Євразії

Мал. 100. Кліматичні пояси й області Євразії

– Визначте за малюнком 100, у яких кліматичних поясах лежить Євразія. Порівняйте з Північною Америкою.

Острови та вузька узбережна смуга на півночі материка розташовані в арктичному кліматичному поясі. Протягом року тут панують холодні й сухі арктичні повітряні маси. Це клімат арктичних пустель.

Полярну ніч, що триває півроку, змінює полярний день. Середня температура січня становить – -28 … -40 °С, улітку – близько 0 °С. Дмуть сильні вітри, хмари затуляють сонце. Спостерігаються незначні опади у вигляді снігу.

Субарктичний кліматичний пояс охоплює острів Ісландію та північний край материка від Скандинавського до Чукотського півострова. Узимку тут переважають арктичні повітряні маси, улітку – повітряні маси з помірних широт. Порівняно з арктичним поясом літо значно тепліше: на півночі – до +5 °С, на півдні – до +15 °С. Також панують сильні вітри. Опади – переважно влітку з надходженням помірних повітряних мас. їх випадає небагато: 200-400 мм. Однак через низькі температури повітря вода мало випаровується, що призводить до заболочування значних площ.

Помірний кліматичний пояс охоплює найбільшу територію. На клімат Європи істотно впливають повітряні маси з Атлантичного океану, що пов’язано із західним перенесенням, а також тепла Північноатлантична течія.

Під впливом вологих повітряних мас з Атлантики в Західній Європі формується морський клімат. Середня температура січня тут перевищує 0 °С, липня – +16 °С. Опадів багато – до 1000 мм.

Далі на схід вплив океану послаблюється, і морський клімат переходить у помірно континентальний з холоднішою зимою (-6 °С) та теплішим літом (+19 °С). Річна кількість опадів зменшується до 900 або й 500 мм. За Уральськими горами на Західносибірській рівнині клімат стає континентальним. Зимові морози сягають -20 °С, а літня спека – +22 °С. Опадів випадає менше 400 мм на рік. У центральних районах Азії клімат різкоконтинентальний з великими амплітудами температур літа й зими, які перевищують 50 °С, а в окремих місцях навіть 100 °С. Опадів мало.

Клімат помірного поясу на Далекому Сході мусонний. Улітку тихоокеанський мусон приносить вологе морське повітря, а отже, значні опади – понад 800 мм. Середня температура липня становить +18 °С. Узимку сюди надходять холодні повітряні маси із Східного Сибіру, тому зима холодна (-16 °С) і малосніжна. На Японських островах зима значно тепліша завдяки впливу теплої течії Куросіо.

– З’ясуйте за малюнком 100, які кліматичні області виокремлюють у межах помірного поясу Євразії. Чим відрізняються кліматичні умови в кожній із них?

Субтропічний кліматичний пояс перетинає Євразію від Піренейського півострова на заході до Тихого океану на сході. Улітку в цьому поясі панує сухе й спекотне тропічне повітря, узимку – вологе й прохолодне помірне. На півдні Європи та півострові Мала Азія формується середземноморський клімат. Літо сухе й жарке (+24 °С), зима тепла (+8 … +10 °С) та більш волога. Річна кількість опадів зазвичай не перевищує 400 мм. У центральних частинах субтропічного поясу клімат континентального типу зі значним річним коливанням температур і малою кількістю опадів. На сході, як і в помірному поясі, клімат мусонний.

У тропічному поясі Євразії існує тільки континентальна область. Вона поширюється на західну частину Азії – на Аравійський півострів. Під впливом сухого північно-східного пасату, який дме з Центральної Азії, опадів випадає мало – не більше 200 мм на рік. Є території, де опадів не буває роками. Так, через холодну Сомалійську течію їх немає навіть на узбережжі Аравійського моря. Улітку повітря прогрівається до +50 °С, узимку температура рідко опускається нижче +20 °С. Характерне значне добове коливання температури.

Субекваторіальний пояс охоплює півострови Індостан та Індокитай, а також Філіппінські острови. Улітку територія перебуває під впливом вологих і теплих екваторіальних повітряних мас, узимку – сухих і спекотних тропічних. Весь рік тут панує тепла погода, а зима відрізняється від літа тільки кількістю опадів. Більша їх частина випадає влітку. За півроку буває до 2000 мм опадів, а в окремих місцях іще більше. Вологу приносять потужні мусони з Індійського й Тихого океанів.

Екваторіальний кліматичний пояс охоплює Великі Зондські острови. Упродовж року тут панують екваторіальні повітряні маси. Висока температура повітря протягом року і велика кількість опадів (понад 2000 мм) нагадують вічне літо, що назавжди оселилося на цій території.

Коротко про головне!

– Унаслідок великої протяжності Євразії з півночі на південь над її територією формуються всі типи повітряних мас: арктичні, помірні, тропічні, екваторіальні.

– Материк розташований у всіх кліматичних поясах Північної півкулі Землі: арктичному, субарктичному, помірному, субтропічному, тропічному, субекваторіальному, екваторіальному.

– Через велику протяжність суходолу із заходу на схід і вплив океанів у межах помірного й субтропічного поясів виокремлюють кліматичні області, які відрізняються річною кількістю опадів, сезонністю їх розподілу та річною амплітудою коливання температури повітря.

1. Назвіть усі кліматичні пояси, у межах яких розміщена територія Євразії.

2. Які повітряні маси впливають на формування клімату основних і перехідних кліматичних поясів Євразії?

3. Чому в межах помірного й субтропічного поясів клімат змінюється із заходу на схід?

4. Охарактеризуйте один із кліматичних поясів Євразії.

5. Порівняйте кліматичні умови помірного кліматичного поясу Євразії та Північної Америки. Поясніть, чим зумовлені подібність і відмінність клімату одних і тих самих кліматичних поясів різних материків.

6. Чим відрізняється клімат європейської та азійської частин материка?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Кліматичні пояси й області Євразії - Географія