КНІДАРІЇ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

ТЕМА 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Багатьом кишковопорожнинним властиве яскраве забарвлення, що в поєднанні з прозорістю і своєрідною формою надає їм особливої й часто небезпечної краси.

Від автора

&8. КНІДАРІЇ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Ключові терміни: Гідроїдні. Сцифоїдні. Коралові поліпи

Пригадайте! Які особливості тварин, що належать до групи Жалкі?

Поміркуйте

Кнідарії належать до найдавніших груп багатоклітинних тварин і живуть виключно у воді. Основними групами кнідарій є гідроїдні, сцифоїдні й коралові

поліпи. Чому ці тварини не можуть існувати в наземному середовищі? Що заважає цим тваринам вийти жити на суходіл?

КНІДАРІЇ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Іл. 25. Представник гідроїдних (1), сцифоїдних (2) та коралових поліпів (3)

ЗМІСТ

Які тварини є гідроїдними?

Гідроїдні – група поодиноких і колоніальних жалких кишковопорожнинних, у яких чергуються стадії поліпа й медузи. Переважаючим поколінням у цих тварин є поліпи, які утворюють шляхом брунькування галузисту колонію. Вона нагадує мініатюрне деревце чи кущик, на якому кожна гілочка вкрита декількома бутонами, що містять щупальця для полювання. Прикладом гідроїдних

поліпів є обелія, яка формує колонії на багатоклітинних водоростях та твердому дні. Обелії живуть у морях та океанах практично по всьому світі, тому вже тривалий час є класичним об’єктом навчання в природничих навчальних закладах Європи та Америки.

Серед гідроїдних поліпів є види, які медуз не утворюють. До таких істот належить гідра прісноводна, яку можна зустріти в ставках, зарослих озерцях. Вона прикріплюється підошвою до водяних рослин, розкидає щупальця й чатує на здобич. Розмножується гідра нестатево (найчастіше влітку, коли достатньо їжі) та статево (восени). Після запліднення ці тваринки гинуть, а яйця в стані спокою осідають на дно та зимують. Навесні яйця розвиваються й дають початок новим гідрам. Основним кормом гідроїдних є дрібні ракоподібні (дафнії, артемії), інфузорії, мальки риб та ін.

Серед гідроїдних поліпів є види (наприклад, медуза-хрестовик, медуза-вітрильник, португальський кораблик), опіки яких небезпечні для людини. Окремі види є паразитами (наприклад, поліподій паразитує на яйцях осетрових риб). Деякі види гідр використовуються як лабораторні об’єкти для вивчення закономірностей регенерації. До Червоної книги України занесені два види цієї групи: Оліндіас несподіваний як рідкісний вид та Меризія азовська як вразливий вид.

КНІДАРІЇ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Іл. 26. Гідроїдні поліпи: 1 – обелія, 2 – гідра прісноводна, 3 – медуза-хрестовик, 4 – медуза-вітрильник

Отже, гідроїдні поліпи є досить різноманітною групою жалких тварин, представники якої розповсюджені по всьому світі в прісних і морських водах.

Які особливості відрізняють сцифоїдних від гідроїдних?

Ці дивні істоти з прозорим тілом на 98% складаються з води, їхнє тіло має форму дзвона або парасольки з віночком щупалець по краях, а розміри в діаметрі становлять від 30 мм до 2 м. Кількість щупалець – від 4 до декількох сотень. Кишкова порожнина видозмінена в систему канальців для травлення. Реактивний рух медуз здійснюється шляхом виштовхування води з увігнутого боку парасольки. Нервова система медуз має скупчення нервових клітин, які нагадують нервові вузли. Сциф-медузи – це роздільностатеві організми. Із заплідненої яйцеклітини розвивається личинка, яка деякий час плаває, а потім, опустившись на дно, прикріплюється й стає поодиноким поліпом. Дорослий поліп відбруньковує молодих медузок, які поступово перетворюються на зрілі особини.

Мабуть, усі, хто відпочивав на узбережжях Чорного чи Азовського морів, бачили аурелію або коренерота. Аурелія, або вухаста медуза може сягати 40 см у діаметрі. Упізнати її дуже легко: має блідувате фіолетове забарвлення, чотири кільця біля середини парасольки (ці кільця – статеві залози), а по боках рота розташовані чотири довгі ротові лопаті. Завдяки їм аурелія й отримала свою другу назву, бо лопаті нагадують вуха віслюка. Зустріч з аурелією не можна назвати приємною, але опіків вона майже не спричиняє; навіть діти можуть узяти її в руки. А от інша медуза – коренерот – уже не така безпечна, її опіки дошкульні, і зустрічі з нею краще уникати. Коренерота легко впізнати за фіолетовою або блакитною смугою по краях парасольки.

У Китаї та Японії деяких медуз (наприклад, ропілему їстівну) уживають у їжу як “кришталеве м’ясо”. Отрута деяких медуз дуже небезпечна для людини, спричиняє сильні опіки шкіри й загальне важке отруєння. Наприклад, медуза морська оса, яка живе в теплих водах прибережної частини Австралії, має всього 45-75 мм в діаметрі, але місцеві мешканці бояться її більше, аніж акул. А медуза іруканджі взагалі є однією з найбільш отруйних істот у світі. Отрута медузи іруканджі в 100 разів токсичніша, ніж у кобри.

КНІДАРІЇ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Іл. 27. Сцифомедузи: й – аурелія, 2 – коренерот, 3 – морська оса

Отже, сцифоїдні – група морських кишковопорожнинних, які ведуть рухливий плаваючий спосіб життя й мають складнішу, ніж у гідроїдних поліпів, будову.

Які особливості коралових поліпів?

Коралові поліпи, або корали – група виключно морських кишковопорожнинних, у життєвому циклі яких відсутня стадія медузи. У цій групі жалких тварин є поодинокі (актинії) та колоніальні (корали) організми, що ведуть прикріплений спосіб життя. На відміну від гідроїдних, у коралових поліпів внутрішня порожнина розділена перегородками на камери. Навколо ротового отвору в коралових поліпів розташований віночок яскраво забарвлених щупальців, саме тому деякі поліпи схожі на квіти.

Актинії, або морські анемони, поширені в усіх морях від Арктики до Антарктиди, зустрічаються й у фауні України.

У Чорному морі мешкають чотири види актиній, з яких найвідоміша кінська актинія. Її яскраве тіло схоже на циліндр із численними короткими товстими щупальцями. Актинії пересуваються, розслабляючи та скорочуючи підошву, тому не мають твердого скелета. Живляться в основному рачками й дрібною рибою. Актинії можуть мати взаємовигідні відносини з тваринами, зокрема раками-самітниками.

Корали, на відміну від актиній, мають твердий вапняковий або роговий скелет та утворюють колонії із сотень і навіть тисяч особин. На поверхні кожного корала є маленькі отвори, у яких ховаються поліпи зі своїми щупальцями.

Коралові поліпи відіграють важливу роль у природі. Мадрепорові корали, маючи добре розвинений вапняковий скелет, беруть участь в утворенні коралових берегових і бар’єрних рифів та кільцеподібних островів – атолів. Коралові рифи є місцем проживання найрізноманітніших водоростей, безхребетних тварин, риб тощо. Люди з коралів добувають вапняк, який використовують як будівельний матеріал. У Середземному морі є червоний (благородний) корал, у Чорному морі – чорний. Із них виготовляють ювелірні прикраси. Коралові рифи можуть бути перешкодою для судноплавства, інколи є причиною катастроф кораблів.

КНІДАРІЇ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Іл. 28. Aктинія кінська

КНІДАРІЇ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Іл. 29. Коралові поліпи: 1 – мертві пальці, 2 – червоний корал, 3 – оранжеве морське перо, 4 – корал-мозковик

ДІЯЛЬНІСТЬ

Навчаємося пізнавати

“Біля самого борту човна погойдувалася райдужно фіолетова драглиста куля португальської фізалії. Ось вона повернулася боком, тоді знов попливла рівно. Вона весело мінилася на сонці, як велика мильна бульбашка, і її довгий смертоносний фіолетовий шлейф тягнувся за нею у воді на добрий ярд”, – так описав цю кишковопорожнинну тварину В. Хемінгуей у своєму всесвітньо відомому творі “Старий і море”. Португальський кораблик, як її ще називають через схожість складки з косим вітрилом португальських каравел, є небезпечною для людини істотою. Підготуйте повідомлення про фізалію португальську.

КНІДАРІЇ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Іл. 30. Фізалія португальська

Біологія + Фізика

Є така прикмета “Якщо медузи сховалися в глибинах, то через деякий час почнеться шторм”. Багаторічні спостереження довели, що медузи перед штормом намагаються заховатися в небезпечне місце на великій глибині. Це пов’язано з тим, що медузи можуть сприймати інфразвуки, які поширюються у воді та з’являються за 10-15 годин до шторму. Інфразвук називають “голосом моря”. А що таке інфразвук? Які органи чуття медузи забезпечують сприйняття інфразвуків?

РЕЗУЛЬТАТ

Оцінка

Запитання для самоконтролю

1-6

1. Назвіть основні групи кнідарій. 2. Наведіть приклади гідроїдних. 3. Хто такі сцифомедузи? 4. Назвіть 2-3 види сцифомедуз. 5. Які загальні ознаки коралових поліпів? 6. Наведіть приклади коралових поліпів.

7-9

7. Які тварини є гідроїдними? 8. Які особливості відрізняють сцифоїдних від гідроїдних? 9. Яке значення коралових поліпів у природі й для людини?

10-12

10. Порівняйте гідроїдні, сцифоїдні й коралові поліпи та визначте характерні особливості їх будови й життєдіяльності.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


КНІДАРІЇ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ - Біологія