Коефіцієнт

Урок № 8 5

Тема. Коефіцієнт

Мета: використовуючи знання учнів про правила і властивості множення раціональних чисел, сформувати їх уявлення про спосіб перетворення добутку, що містить числові та буквені множники, зміст поняття “коефіцієнт” та виробити вміння обчислювати коефіцієнти буквених виразів.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання

@ Задля економії часу на уроці перевіряємо домашнє завдання у зошитах лише “слабких” учнів (перед уроком), а на уроці проводимо тільки

перевірку правильності виконання завдань (учні відповідають з місць, або в ігровій формі: заготовляємо картки із відповідями і в довільному порядку показуємо учням, а вони визначають, відповідно до якого завдання показане число).

II. Актуалізація опорних знань

Усні вправи

1. Обчисліть найбільш зручним способом:

А) (-2) – (-37) – (-5);

Б) (-25) – 106 – (-4);

В) -4 – (-0,81) – 25;

Г) Коефіцієнт.(-8) – Коефіцієнт;

Д) -2,5 – (-13,4) – 40;

Є) (-1,23) – (-4) – (-5) – (-5);

Ж) Коефіцієнт;

З) 5Коефіцієнт – (-0,02) – Коефіцієнт – (-4,2)

– 0.

Якими властивостями множення ви користувались?

2. Прочитайте записи. Що вони означають? 2а; – а; 3аb.

3. Використовуючи сполучну та переставну властивості множення, спростіть вираз:

A) 2a – 3b; б) 0,2a – 3b; в) 0,2а – 0,3b; г) КоефіцієнтА – КоефіцієнтB; д) Коефіцієнт-3b.

4. Замість * поставте таке число, щоб рівності були правильними: * а = а;* – а = – а; * 0 = 0.

III. Формування знань

Головною метою уроку (це і є змістом нового для учнів матеріалу) є поняття коефіцієнта буквеного виразу. (Із застосуванням сполучної та переставної властивості множення для спрощення буквених виразів учні знайомі ще з 5 класу). Тому розглянувши декілька типових прикладів, вводимо поняття “коефіцієнт буквеного виразу”, а також не забуваємо про особливі випадки (коли коефіцієнт дорівнює 1 або -1).

План викладення нового матеріалу

1. Поняття коефіцієнта

Єдиний числовий множник у добутку – це коефіцієнт. Приклад: -0,5а – коефіцієнт -0,5; -4ab – коефіцієнт -4.

@ Зазвичай коефіцієнт пишуть на першому місці в добутку.

2. Як знайти коефіцієнт буквеного виразу?

Якщо числовий множник – єдиний, то він і є коефіцієнтом – пишемо його на першому місці.

Якщо в добутку кілька числових множників, використовуємо сполучну та переставну властивості множення і спрощуємо вираз: єдиний числовий множник, що утвориться, буде коефіцієнтом.

Наприклад. У виразі -5b – 7с = (-5 – 7) – (b – с) = -35bс коефіцієнт -35.

3. Особливі випадки

Ви вже знаєте (див. усні вправи 4), що а – 1 = а, а – (-1) = – а, тому домовимося, що коефіцієнт 1 або -1 ми писати будемо не повністю, а саме запишемо тільки знак “+” або “-“.

Наприклад. У виразі abc – коефіцієнт 1, а у виразі – dce – коефіцієнт -1.

IV. Вироблення вмінь

Усні вправи

1. Назвіть коефіцієнт добутку: а) 7а; КоефіцієнтB; -8с; –КоефіцієнтХ; 2КоефіцієнтУ; -1,8m; б) – a; – b; х; y; – z; m; п.

2. Обчисліть коефіцієнт добутку: а) 5b – (-3с); б) а – (-b); в) – а – (-b); г) –КоефіцієнтА -(+2b).

Письмові вправи

@ На цьому уроці продовжується робота з відпрацювання навичок спрощення буквених виразів із застосуванням переставної та сполучної властивостей множення. До цього додається завдання виробити вміння знаходити коефіцієнт у буквеному виразі. Атому перед розв’язуванням письмових вправ ще раз звертаємося до плану (див. п. IIІ) і наголошуємо, що коефіцієнт буквеного виразу – це єдиний числовий множник у добутку, тому, перш ніж знайти коефіцієнт, обов’язково спростити вираз. Розв’язуємо вправи.

1. Спростіть вираз та знайдіть його коефіцієнт:

А) -7,2 – x – 10; б) 2,5 – a – (-4) – 6; в) -2,4 – х – (-3); г) -8 – 5 – a – (-2) – b; д) -5a – Коефіцієнт– 2; є) –КоефіцієнтА – Коефіцієнт– 4b.

2. Спростіть вираз: а) -6,4 – КоефіцієнтКоефіцієнт; б) 5,25 – x – КоефіцієнтКоефіцієнт; в) -0,01х – КоефіцієнтКоефіцієнт; г) 16КоефіцієнтХ – 0,1у – 9.

Додаткові вправи

3. Серед трьох різних чисел a, b і с число а є найменшим, а число с – найбільшим. Знайдіть знак числа b, якщо:

A) abc > 0 i ac < 0; б) abc > 0 i ac > 0; в) аbс > 0 і а + с = 0;

Г) abc < 0 i ab < 0; д) abc < 0 i c > 0; е) а + b = 0.

Узагальнення вивчення правил і властивостей множення раціональних чисел.

4. Із міста А до міста В, відстань між якими 450 км, виїхав автомобіль зі швидкістю 75 км/год. На якій відстані від міста В буде автомобіль через t год? Складіть вираз для розв’язання задачі та знайдіть його значення, якщо t = 2 год; 3,5 год.

Повторюємо задачі на рух.

5. Логічні вправи на повторення. Який рисунок пропущено?

Коефіцієнт

Коефіцієнт

Коефіцієнт

Коефіцієнт

?

V. Підсумки уроку

Тестові запитання

1) У виразі -3а – 2b коефіцієнт: а) -3; б) 2; в) -32; г) -6.

2) У виразі – abc коефіцієнт: а) а; б) – а; в) – abc; г) -1.

VI. Домашнє завдання

1. Спростіть вираз та знайдіть його коефіцієнт:

А) х – (-1,5) – 4; б) -0,8 – а – (-5) – 15; в) -2,5х – у – (0,4); г) –КоефіцієнтХ – 0,5у; д) –КоефіцієнтКоефіцієнт – 25а – 14; є) 64а – КоефіцієнтКоефіцієнтКоефіцієнт.

2. Спростіть вираз: а) -24-КоефіцієнтКоефіцієнт; б) 0,25ас – 3КоефіцієнтКоефіцієнт.

3. Із міст А і В, відстань між якими 420 км, одночасно виїхали назустріч один одному два автомобілі. Швидкість одного з них 70 км/год, а другого – 75 км/год. Яка відстань буде між автомобілями через t год? Складіть вираз для розв’язання задачі та знайдіть його значення, якщо t = 1,5 год; 2 год.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Коефіцієнт - Плани-конспекти уроків по математиці