КОМАХИ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

ТЕМА 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Якби наша планета раптом залишилася без комах, людство спіткала б катастрофа.

Дитяча енциклопедія

&19. КОМАХИ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Ключові терміни: Первиннобезкрилі комахи. Крилаті

Пригадайте! Які визначальні ознаки комах?

Знайомтесь

Жан-Анрі Фабр (1823-1915) – видатний французький ентомолог, який тридцять років свого життя присвятив вивченню комах. На невеличкому пустирі півдня Франції Фабр досліджував життя бджіл, риючих ос, богомолів, метеликів, гусениць соснового шовкопряда

й інших комах. Завдяки своїм спостереженням дослідник став всесвітньо відомим.

КОМАХИ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

ЗМІСТ

Як класифікуються комахи?

Як ми вже знаємо, визначальними ознаками комах є три відділи тіла, шість ходильних ніг та одна пара вусиків. За наявністю крил комахи поділяють на групи Первиннобезкрилі й Крилаті.

Первиннобезкрилі – це комахи малих або середніх розмірів. Вони завжди безкрилі, їх предки також крил не мали. Тіло в більшості видів видовжене, звужене до заднього кінця. Представником цієї групи є лусочниця цукрова. Це дрібна безкрила комаха із ряду Щетинохвості, яка часто живе

в житлових будинках або на продовольчих складах. Лусочниці полюбляють вологі та темні місця, тому в природі живуть в опалому листі, під корчами, каменями, тощо. Активні вночі, решту часу ховаються.

Крилаті – це тварини середніх розмірів, на голові яких розміщені ротові органи різного типу й складні очі. У крилатих комах добре розвинена трахейна система. Представники всіх рядів мають крила або їх мали, але в процесі еволюції втратили. Крилатих комах поділяють на дві групи: давньокрилі та новокрилі. До давньокрилих відносять комах, у яких крила зібрані в складки, як віяло, або просто стирчать (сучасні ряди Одноденки та Бабки). До новокрилих належать усі інші комахи, у яких крила в стані спокою складені й лежать на спині. Крила в представників різних рядів мають певні особливості, це дозволяє виділити в межах цієї групи певні ряди. Для прикладу назвемо такі групи, як: Таргани, Богомоли, Терміти, Наличники, Прямокрилі, Воші, Рівнокрилі, Напівтвердокрилі, Твердокрилі, Лускокрилі, Перетинчастокрилі, Блохи, Двокрилі.

Отже, основною ознакою для поділу на групи в межах класу Комахи є наявність крил та особливості їх будови.

КОМАХИ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Іл. 71. Лусочниця цукрова

Яке значення комах у природі та житті людини?

Комахи відіграють величезне значення є природі та житті людини. Вони входять до складу харчових ланцюгів, є запилювачами рослин, беруть участь у грунтоутворенні. Деякі види комах виробляють речовини, які людина використовує як харчові продукти та сировину для промисловості. Інші є шкідниками сільського й лісового господарств. Багато видів паразитують на рослинах, тваринах і людині. Окремі види комах є переносниками хвороб людини.

Комахи-грунтоутворювачі. У тропіках основними грунтоутворювачами є терміти, які переробляють у лісах усю відмерлу деревину. Рештки мертвих тварин, відходи їх життєдіяльності в природі знищують личинки мух, жуки-гробарики, жуки-гнойовики.

Комахи-запилювачі. Більшість квіткових рослин (приблизно 80%) залежать від комах, які запилюють квіти, забезпечуючи утворення насіння та плодів. Запилювачами рослин є представники трьох рядів комах: перетинчастокрилі, двокрилі та метелики.

Комахи – шкідники рослин. Комахи дуже швидко розмножуються. Особливо небезпечним для природи та людини є розмноження шкідників рослин: сарани, попелиці, яблуневої плодожерки, агрусової вогнівки. непарного та соснового шовкопряда, жука-вусача, короїда тощо. Великої шкоди на полях і городах завдають колорадський жук, буряковий довгоносик, жук-ковалик та його личинки-дротяники. білани (капустяний, ріп’яний, бруквяний), озима совка, американський білий метелик та ін. Із двокрилих польовим і городнім рослинам шкоди завдають личинки цибулевої, капустяної та морквяної мух). Для дерев та кущів сяду шкідниками є попелиці, яблуневий квіткоїд. суничний довгоносик, малинний жук.

Комахи – переносники збудників хвороб. Комахи не лише дошкуляють тваринам і людині своїми укусами, а й переносять збудників небезпечних інфекційних хвороб. Наприклад, блохи (пацюкова, собача, котяча, людська) є переносниками чуми, малярійний комар є переносником малярійного плазмодія – збудника малярії, москіти переносять збудників різних видів лихоманки, гедзі, мухи-жигалки – збудників сибірської виразки, туляремії. Інші представники ряду Двокрилі (хатня муха, зелена, синя, сіра падальні мухи) відомі як механічні переносники збудників дизентерії, черевного тифу, поліомієліту, туберкульозу на харчові продукти.

КОМАХИ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Іл. 72. Представники комах: 1 – мух-гнойовик; 2 – американський білий метелик; 3 – комар малярійний; 4 – шовкопряд шовковичний

Одомашнені, або свійські, комахи. Свійські комахи – комахи, які давно використовуються людиною в господарських цілях і практично не живуть у природному середовищі. До таких належать шовковичний шовкопряд, бджола медоносна та ін. Шовкопряд шовковичний єдиний повністю одомашнений вид метеликів, який у природних умовах зараз не існує. За останні десятиліття виведено різні породи шовкопряда, що відрізняються якістю шовкової нитки. Медоносна бджола є суспільною комахою. У кожній бджолиній сім’ї е одна самиця (матка, або цариця), кілька самців (трутнів) і десятки тисяч робочих особин, які є самками з недорозвиненими органами розмноження.

До Червоної книги України занесено 226 видів комах (за даними на 2009 рік), серед яких можна виділити такі види: красотіл пахучий (1), жук-олень (2), скарабей священний (3), махаон (4), ведмедиця велика (5), бабка-коромисло (6), сколія-гігант (7), пилкохвіст український (8).

КОМАХИ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Іл. 73. Комахи, занесені до Червоної книги України

Отже, роль комах визначається їх різноманітністю, особливостями живлення, розмноження та способом життя.

ДІЯЛЬНІСТЬ

Лабораторна робота №1

ВИВЧЕННЯ ПРЕДСТАВНИКІВ РІЗНИХ РЯДІВ КОМАХ

Мета: формувати навички розпізнавання комах за особливостями зовнішньої будови: розвивати вміння формулювати висновки з виконаної роботи.

Обладнання та матеріали: колекція комах, лупа ручна, ілюстрації окремих видів комах, малюнки комах у підручнику.

Хід роботи

1. Розгляньте таблицю 7 (с. 85) та визначте ознаки, за якими можна розрізняти комах різних рядів.

2. Розгляньте кілька комах із колекції чи на малюнках і визначте особливості їх зовнішньої будови.

3. Для кожної комахи, яку Ви розглядали, запишіть у зошиті назву, ряд та особливості, за допомогою яких відбувалося розпізнавання.

4. Зробіть висновки, відповівши на запитання: за допомогою яких особливостей зовнішньої будови розрізняють комахи?

Біологія + Музика

The Beatles (“Бітлз”) – британський біт-рок-гурт, створений 1960 року в Ліверпулі. Це найпопулярніший музичний гурт за всю історію людства та найуспішніший, з комерційної точки зору, в історії популярної музики. Кількість проданих платівок гурту перевищує один мільярд примірників, що є рекордом світової музичної індустрії.

Членами гурту були: Джон Леннон (вокал, ритм-гітара), Пол Маккартні (вокал, бас-гітара), Джордж Харрісон (вокал, соло-гітара) і Рінго Старр (ударні). Яка ж група комах причетна до назви цього рок-гурту?

КОМАХИ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Біологія + Сільське господарство

Біологічний метод боротьби зі шкідниками – знищення шкідливих комах за допомогою їхніх природних ворогів. Багато природних ворогів в шкідників і серед комах: сонечка знищують попелиць та інших шкідників, хижі жуки (жужелиці, скакуни) полюють на гусениць непарного шовкопряда, хижі клопи (лодизус, перилюс) є ворогами колорадського жука, їздці знищують личинок біланки капустяної, шовкопряда непарного, попелиць. У спеціальних лабораторіях розводять деякі види сонечок, трихограм та інших комах та випускають у тих районах, де спостерігається масове розмноження шкідників (совок, яблуневих плодожерок, листовійок тощо). Які переваги й недоліки має біологічний метод боротьби з шкідниками в порівнянні з хімічними чи фізичними?

КОМАХИ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Іл. 74. 1 – трихограма – представник перетинчастокрилих, паразитує на яйцях метеликів і piвнo-крилих; 2 – габробраком – представник перетинчастокрилих, паразитує на гусеницях метеликів

РЕЗУЛЬТАТ

Оцінка

Запитання дня самоконтролю

1-6

1. Назвіть групи комах за наявністю крил. 2. Назвіть ряди крилатих комах. 3. Наведіть приклади комах-запилювачів. 4. Які комахи завдають шкоди сільському господарству. 5. Які комахи є свійськими? 6. Назвіть рідкісних комах України.

7-9

7. Як класифікуються комахи? 8. Яке значення комах у природі? 9. Яка роль каких у житті людини?

10-12

10. За якими особливостями зовнішньої будови розрізняють комах?

Таблиця 7. ХАРАКТЕРИСТИКА ОКРЕМИХ РЯДІВ КОМАХ

Ряд Особливості Представники

Комахи з неповним перетворенням (яйце – личинка – імаго)

Таргани

Плоске тіло, передня пара крил перетворена на надкрила, ротовим апарат гризучого типу, довгі щетиноподібні вусики

Таргани мадагаскарський, кубинський, чорний, рудий (прусак), американський

Богомоли

Видовжене тіло, маленька голова трикутної форми, ротовий апарат гризучого типу і великі хапальні передні кінцівки у вигляді ножиць

Богомол звичайний, емпуза смугаста, емпуза піщана, ірис плямистокрилий, боліварія короткокрила

Терміти

Видовжене тіло, велика голова, ротовий апарат гризучого типу й дві пари перетинчастих крил (під час розмноження)

Терміти закаспійський, африканський, шкідливий та ін.

Прямо

Крилі

Видовжене тіло, ротовий апарат гризучого типу, дві пари крил (прямі надкрила і віялоподібні задні крила) і стрибальні задні ноги

Коник зелений цвіркун польовий, дибка степова, ведмедки, сарана перелітна, пилкохвіст український та ін.

Воші

Плоске тіло, відсутність крил, погано розвинені очі, колюче-сисний ротовий апарат

Воші лобкова, тюленяча, оленяча, заяча, свиняча

Напівтвердокрилі, або клопи

Плоске тіло, дві пари крил (передні крипа напівтверді, задні крила – пертинчасті), колючо-сисний ротовий апарат і пахучі залози

Клоп-блошиця, клопи-солдатики, клопи-гладуни, водомірка, водяний скорпіон, клопи-черепашки, клоп постільний

Бабки

Видовжене тіло, рухлива голова з великими очима дві пари сітчастих крил і ротовий апарат гризучого типу

Бабка-красуня коромисло велике, коромисло сине, бабка плоска, бабка-лютка

Рівнокрилі

Тіло з щитком або восковими виділеннями, дві пари однакових крил і колючо-сисний ротовий апарат

Попелиці, цикади, щитовки, горбатки, пінниці

Комахи з повним перетворенням (яйце – личинка – лялечка – імаго)

Твердокрилі або Жуки

Дві пари крил (перша пара крил – тверді надкрила, друга – літальні) і ротовий апарат гризучого типу

Плавунці красотіли, листоїди, водолюби, гробарики, гнойовики, жук-носоріг, жук-голіаф, вусачі, короїди, скарабеї жук-олень

Лускокрилі,

Або Метелики

Дві пари крил, вкритих лусочками. Личинки – гусінь. Ротові органи сисні (у личинок – гризучі).

Шовкопряди, малi, павичеве око, адмірал, кропив’янки, бражники, п’ядуну совки, коконопряди, махаон, аполлон

Перетинчастокрилі

Дві napи перетинчастих крил. Ротові органи гризучі або гризучо-сисні.

Пильщики, рогохвости, шершні мурахи, бджоли, джмелі, оси, їздці

Двокрилі

Перша пара – літальні крила, друга перетворилася на дзижчальця.

Комарі-дергуни, комарі-піскуни, муха хатня, оводи, гедзі, мошки, москіти

Блохи

Тіло здавлене з боків, відсутні крила, наявний колючо-сисним ротовий апарат, стрибальні задні ноги

Блохи людська, нацокочи, котяча, собача

СТОРІНКА ІЛЮСТРАЦІЙ

КОМАХИ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

От. 75. Різноманітність комах; й – тарган рудий (ряд Таргани); 2 – богомол звичайний (ряд Богомоли,); 3 – африканський терміт (ряд Терміти); 4 – коник зелений (ряд Примокрилі) 5 – воша головна (ряд Воші); 6 – клоп-солдатик (ряд Напівтвердокрилі); 7 – бабка-красуня (ряд Бабки); 8 – сонечко семикрапкове (ряд Твердокрилі); 9 – сонцевик ловичеве око (pяд Лускокрилі): 10 – бджола медоносна (ряд Перетинчастокрилі); 11 – муха хатня (ряд Двокрилі); 12 – попелиця горохова (ряд Рівнокрилі); 13 – блоха людська (ряд Блохи)

КОМАХИ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


КОМАХИ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ - Біологія